Road Trip Chorwacja. Plan 16-dniowej wycieczki własnym samochodem do Chorwacji. Informacje praktyczne, wskazówki na zakwaterowania i adresy sprawdzonych restauracji.

Położona w południowo-wschodniej Europie Chorwacja graniczy ze Słowenią i Węgrami na północy, Serbią na wschodzie, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą na południu, a także Morzem Adriatyckim, które dzieli z Włochami.

Kraj w kształcie półksiężyca ma zróżnicowany krajobraz i jest domem dla pięknych wybrzeży, fotogenicznych wzgórz i niskich gór, wspaniałych jezior i lasów, historycznych miast, dobrego wina i pysznej kuchni.

Chorwacja to wspaniały kraj do podróży samochodem dzięki któremu ma się więcej swobody i łatwiej jest dotrzeć do pięknych miejsc i wyjątkowych zabytków. W listopadzie zeszłego roku przez dwa tygodnie podróżowaliśmy własnym autem zachwycając się krajobrazami i kulturą kraju wina, oliwek i trufli.

Łącznie autem pokonaliśmy prawie 5000 km. a w tym wpisie podzielę się z Wami naszą trasą oraz wskazówkami dotyczącymi zakwaterowań, oraz barów i restauracji, z których byliśmy bardzo zadowoleni. 

 

Tunelami Austii…

Drogami Słowenii…

… do pięknej Chorwacji.

9 ciekawostek o Chorwacji

  • Chorwacja cieszy się 2715 godzinami słońca w roku. To więcej niż Sydney w Australii.
  • Nazwa kraju w języku chorwackim, który należy do języków słowiańskich to Hrvatska.
  • Chorwackie plaże uznawane są za najczystsze plaże w Europie.
  • Woda pitna w Chorwacji ma jeden z najwyższych standardów jakości w Europie.
  • Rasa psów Dalmatyńczyk najprawdopodobniej pochodzi z regionu Dalmacji w Chorwacji.
  • Hum na Istri jest najmniejszym miasteczkiem na świecie.
  • Chorwacka waluta znana jest jako Kuna. Kuna to leśny gryzoń, którego bardzo ceniona skóra była używana do płacenia podatków we wschodnich prowincjach Chorwacji. W średniowieczu kuna pojawiała się na monetach w 1994 kuna nadała nazwę nowej walucie.
  • Krawat noszony przez ludzi biznesu na całym świecie pochodzi z Chorwacji. Największy krawat mierzy 808 metrów i waży 800 kilogramów. Krawat został uszyty z 10 000 metrów płótna i w 2013 roku owinął zewnętrzne ściany rzymskiego amfiteatru w chorwackim mieście Pula.
  • Popularny film “Mamma Mia 2” został nakręcony na chorwackiej wyspie Vis, mimo że akcja filmu rozgrywa się w Grecji. Również wiele scen słynnego serialu “Game of Thrones” było nagrywane w Chorwacji.

Plan podróży dzień po dniu. Wskazówki na zakwaterowania. Adresy dobrych i sprawdzonych restauracji.

Oto trasa, którą podążaliśmy przez 16 dni naszym własnym autem w listopadzie 2021 roku. Plan naszej podróży powstał zaledwie dwa dni przed wyjazdem i był bardzo elastyczny. Z racji tego, że nasz trip odbył się w okresie grubo pozasezonowym nie martwiliśmy się o brak wolnych miejsc w hotelach.

Z Holandii dokonaliśmy zaledwie dwóch rezerwacji. W Austrii gdzie postanowiliśmy zrobić sobie nocną przerwę od jazdy samochodem i w Dubrowniku, do którego dotarliśmy drugiego dnia pod sam wieczór.

Wszystkie inne zakwaterowania rezerwowaliśmy dzień przed dotarciem do danego miejsca.

Ogromną zaletą podróży w listopadzie był brak letnich tłumów, (największe atrakcje turystyczne, na których nam zależało wręcz świeciły pustkami), oraz ceny noclegów, które były naprawdę bardzo niskie. 

Słabszą stroną naszej wycieczki po Chorwacji w listopadzie było to, że bardzo często mieliśmy problemy ze znalezieniem otwartej restauracji, ponieważ większość wybrzeża Adriatyku i wysp jest zamykana w miesiącach poza szczytem. Nie był to dla nas jakiś maga duży problem, jeśli chodzi o śniadania i kolacje, ponieważ w każdym wypożyczonym przez nas apartamencie mieliśmy dostęp do kuchni, ale z  lunchem było już gorzej. 

Wieczorne szukanie kolejnego noclegu

Swojski obiadek

Dzień po dniu...

Dzień 1. Wyjazd z Holandii, nocleg w Austrii ( Horgas ). Zakwaterowanie przez Booking.com w Gasthaus Schusterbauer

Dzień 2. Wyjazd z Horgas, podróż przez Słowenię, Bośnie & Hercegowinę, przyjazd do Dubrownika. Zakwaterowanie przez Airbnb. Należy wpisać w Google Airbnb pod nazwą Brand New apartament with Old Port view. UWAGA! Ten apartament jest mega drogi! W sezonie za noc trzeba zapłacić około 450 euro. My w listopadzie zeszłego roku płaciliśmy około 100 euro za noc.

Z balkonu apartamentu mamy przepiękny widok na stary port i mury obronne Dubrownika.

Tego apartamentu nie da się nie polecić!

Dzień 3. Dubrownik. Spacer po murach obronnych.  Lunch w restauracji Arsenal. Wjazd kolejką liniową na szczyt Srd. Relax przy lampce wina w barze Buza. Zachód słońca na klifach zaraz przy barze Buza. Testowanie Chorwackich win w barze D’ VINO. Kolacja w restauracji Lucin Kantun.

Truffle and Mushrooms pasta (makaron w sosie truflowym z pieczarkami) & Sailor style risotto ( risotto z owocami morza w sosie pomidorowym) z restauracji Arsenal. Jedzonko przepyszne.

Degustacja trzech win chorwackich w cenie 55 kun od osoby w barze D’ VINO.

W restauracji Luncin Kantun postawiliśmy na tapas. Zamówiliśmy min: Tuna Tartar (Tatar z tuńczyka z kaparami, cytryną, czosnkiem, sosem sojowym i oliwą), Hummus with pumpkin seeds ( Hummus, pasta z ciecierzycy z sezamem i pestkami z dyni), Black Risotto (Czarne risotto), Baked Brie cheese with salad and raspberries dressing (Zapiekany ser brie z dressingiem malinowym). Niebo w gębie!

Dzień 4. Dubrownik. Odwiedzenie kilku miejsc, w których kręcono sceny do serialu “Game of Thrones”.  Zwiedzanie Fortu Lovrijenac.  Wycieczka na wyspę Lokrum. Lunch w barze Barba. Wieczorna wycieczka samochodem na punkt widokowy z góry Srd. Wieczorny spacer uliczkami Dubrownika. Kolacja w restauracji Portun.

Shrimp Burger ( Burger z krewetkami) w klimatycznej malutkiej restauracji Barba. Bardzo smaczny. Ponoć w sezonie za tymi burgerami kolejki stoją już na początku ulicy. 

Fish Platter ( Deska rybna z purée szpinakowym) w restauracji Portun. Prawdziwa smaczna uczta.

Dzień 5. Dubrownik. Poranny spacer wzdłuż portu Gruz przy ulicy Obala Stjepana Radica. Wyjazd z Dubrownika, przepływ promem Jordalinia na wyspę Hvar. Zakwaterowanie przez Airbnb. Należy wpisać w Google Airbnb pod nazwą apartments Frane-app3

Przyjemne miejsce z ładnym widokiem na miasteczko. Pani właścicielka kochana! Podzieliła sie z nami domowym ciastem, oraz zadbała aby zapomniane przez nas rzeczy szybko dotarły w nasze ręce.

Dzień 6. Zwiedzanie wyspy Hvar: Spacer po Vrboska i Stari Grad (lunch w restauracji Nook). Przepływ promem do miasta Split. Zakwaterowanie przez Airbnb. Należy wpisać w Google Airbnb pod nazwą Luxury Apartament LARA

Risotto z owocami morza & Tiramisu z restauracji Nook w Stari Gradzie

Piękny, przyjemny apartament wyposażony dosłownie we wszystko! Oprócz zmywarki mieliśmy nawet osobistą pralkę z suszarką!

Dzień 7. Split. Zwiedzanie miasta. Obiad w Corto Maltese Freestyle food. Wizyta w centrum handlowym.

Gnocchi w sosie truflowym z restauracji Corto Maltese Freestyle Food.

Kawa bezkofeinowa w kawiarni w centrum handlowym Mall of Split. W Split zjedliśmy obiad w restauracji BOKERIA, ale chyba byłam bardzo głodna bo nie mam żadnego zdjęcia (LOL).

Dzień 8. Split (krótki poranny spacer). Zwiedzanie Klis Fortress. Wycieczka do Omis. Przejazd do Skradin. Zakwaterowanie przez Airbnb. Należy wpisać w Google Airbnb pod nazwą HOLIDAY HOME ANNA Skradin

Urocze miejsce godne polecenia. Mili gospodarze. Było nam tu dobrze 🙂

Dzień 9. Zwiedzanie Parku Narodowego KRKA.

Dzień 10. Przejazd do Plitvica Selo. Spacer po parku Plitvicka Jezera. Zakwaterowanie przez Airbnb. Należy wpisać w Google Airbnb pod nazwą Yeti Cabin 1. Osobiście nie byłam zadowolona z tego domku. Lokalizacja jest świetna, domek jest duży i przestrzenny, ale kuchnia jest w ogromnym nieładzie, do tego jeszcze w kabinie prysznicowej przy braniu prysznica słuchawkę natryskową trzeba sobie najzwyczajniej trzymać w ręce. Dla mnie zainstalowana słuchawka do ściany to żaden luksus no ale…

Dzień 11. Plitvicka Jezera.

Dzień 12. Wyjazd z Plitvica Selo. Podróż wzdłóż Dalmatyńskiego wybrzeża morza Adriatyckiego koło miasta Senj do najmnijeszego miasteczka na świecie Hum. Spacer po Hum + lunch w Humska Konoba. Przejazd do miasta Rovinj. Zakwaterowanie przez Booking.com w Casa Matteotti.

Prosty lunch w restauracji Humska Konoba. CIEKAWOSTKA  “Konoba” to tradycyjna rodzinna restauracja. Menu w tego typu restauracjach składa się głównie z lokalnych potraw chorwackich.

Apartament również godny polecenia. 

Dzień 13. Zwiedzanie miasta Rovinj. Śniadania w restauracji Riva Bistro. Kolacja w restauracji Brasserie Adriatic.

Śniadania w restauracji Riva Bistro, wegańska ciabatta z hummusem i grillowanymi warzywami oraz niewegański croissant. Lepszego śniadania nie mieliśmy!

Adriatic Mare ( Zestaw 8 ryb podany na stojaku piętrowym) & Dessert Tower (Wieża deserowa) z restauracji Brasserie Adriatic. Kolacja może nie najtańsza, ale rewelacyjna, przepyszna i warta każdej kuny 😉

Dzień 14. Przylądek Kamenjak. Spacer ścieżką dinozaurów. Klif Jump. Przejazd do miasta Pula. Kolacja w pizzeri Jupiter. Zakwaterowanie przez Booking.com w City Point Rooms

Miły apartament, ale bardzo wysoko. Z walizkami było ciężej, ale oczywiście daliśmy radę 🙂

Dzień 15. Pula. Zwiedzanie miasta. Wycieczka do małej rodzinnej winnicy Benazić Winery. Fort Punta Christo. Obiad Hook and Cook.

Tuna Steak Burger & Fish Fritto Taco w barze Hook and Cook. Miejsce z polecenia i warte polecenia dalej 🙂

 

Dzień 16. Wyjazd z Pula, powrót do Holandii.

WAŻNE! 

Wszystkie autostrady w Chorwacji są płatne, z wyjątkiem autostrady w Zagrzebiu. Opłaty można dokonywać kartą kredytową lub gotówką. Szczegółowe informacje na temat opłat drogowych można znaleźć na stronie www.hac.hr 

W samochodzie obowiązkowo muszą znajdować się:

> Trójkąt ostrzegawczy

> Kamizelka ochronna

> Wyposarzona apteczka

>Zapasowe żarówki

Do Chorwacji nie jest wymagana wiza. Oczywiście niezbędny jest paszport lub dowód osobisty.

Walutą w Chorwacji jest kuna. Obecnie 1 kuna (HRK) to 0.60 ZŁ/ 0.13 EURO/ 0.15 USD. 

Zachód słońca w Bośni i Hercegowina

Ten wpis jest serią wpisów naszego 16-dniowego tripu do Chorwacji:

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *