Podobno Lord Byron, jeden z największych angielskich poetów podczas swojej podróży nazwał Dubrownik “Perłą Adriatyku”. Można tylko przypuszczać, że to właśnie mury miejskie, fortece, a także Stary Port, który otacza Miasto Dubrownika przyczyniły się do powstania tak wyjątkowego i pięknego określenia, a może nawet drugiej nazwy?
Mury miejskie, które graniczą ze zdecydowaną większością obszaru Starego Miasta zostały zbudowane na przestrzeni dziejów w czasach, gdy istniało niebezpieczeństwo zagranicznych ataków na Miasta i Republikę Raguzy inaczej zwaną Republiką Dubrownicką.
Powszechnie przyjmuje się, że mury zaczęto budować pod koniec VIII wieku a około XIV wieku mury zyskały kształt, który został zachowany do dziś.
Mury obronne mają 1940 metrów długości i tworzą jedną ciągłą strukturę osiągając w niektórych miejscach maksymalną wysokość 25 metrów. Ściany od strony lądu mają grubość od 4 do 6 metrów, ale ściany od strony morza są znacznie cieńsze i mają od 1,5 do 3 metrów szerokości.
Mury miasta chronione są w czterech punktach silnymi fortami. Na północy znajduje się Wieża Minceta, na wschodzie port jest chroniony przez Fort Revelin, na południowym wschodzie znajduje się Fort św. Jana a na zachodzie Fort Bokar.
Zachodni kraniec miasta chroniony jest przez Fort Lovrijenac.
CIEKAWOSTKA. Od roku 1979 Dubrownik został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na ogromne zainteresowanie i tłumy turystów, które każdego roku przybywają do Dubrownika burmistrz miasta zaproponował ograniczenie wejść na mury do zaledwie 4000 osób. Jest to o połowę mniej niż zaleca UNESCO.