Dubrownik klejnot Adriatyku i Dalmacji. Atrakcje turystyczne miasta.

W Chorwackim regionie Dalmacji znajduje się graniczące z krystalicznie czystym Adriatykiem idylliczne miasto Dubrownik, które 500 lat temu nazywano Ragusa i które ze względu na swój wiek i unikatową zabudowę zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nazwany “Perłą Adriatyku” niezmieniony przez wiele stuleci Dubrownik był jednym z miejsc kręcenia sławnego serialu “Game of Thrones”, który przyciągnął jeszcze większe zainteresowanie i najprawdopodobniej pobudził turystykę nie tylko samego miasta, ale i całego kraju.

Dubrownik był pierwszym przystankiem naszego tripu i mocno nas zaskoczył. Wiemy, że nasza miniona podróż po Chorwacji bez tego miejsca nie byłaby kompletna. Nasz zachwyt po przekroczeniu zachodniego wejścia do Starego Miasta był nie do opisania.  Tak wyjątkowego i charakterystycznego miasta jeszcze nie widzieliśmy. 

George Bernard Shaw (Laureat Nobla. Irlandzki dramatopisarz, socjalista, krytyk teatralny, który popierał walkę o równe prawa dla kobiet, oraz był przeciwnikiem testów na zwierzętach), powiedział: ” Ci, którzy szukają nieba na Ziemi, powinni przyjechać do Dubrownika” I wiesz co miał racje. Piękno Dubrownika nie da się opisać innymi słowami. Jeśli Ciekawi Cię jakich atrakcji można się spodziewać w Dubrowniku, to zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem.

CIEKAWOSTKA Dubrownik jest jednym z pierwszych miejsc w Europie, które rozpoczęły walkę o współczesne prawa człowieka. 27 stycznia 1416 roku Republika Dubrownika zniosła handel niewolnikami i stała się jednym z pierwszych krajów w Europie, które to zrobiły po tym, jak Wenecja po raz pierwszy zniosła go w 960 roku. Wcześniej niewolnictwo było prawnie uznanym systemem, w którym niektórzy ludzie byli prawnie uważani za własność innych. 

WAŻNE! Centrum Dubrownika jest skansenem i jest wyłączone z ruchu samochodowego.

Atrakcje Dubrownika

Stare Miasto & Mury obronne Dubrownika

Stare Miasto w Dubrowniku to średniowieczne miasto otoczone murami, które w 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas wojny o niepodległość w 1991 r., miasto doznało znacznych zniszczeń, ale prace naprawcze i restauracyjne sprawiły, że jest to bardzo popularne miejsce turystyczne. 

Potężne kamienne mury miejskie Dubrownika to jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortyfikacji na świecie, które pomogły Dubrownikowi zachować wolność przez wiele stuleci. Nie można odwiedzić Dubrownika bez wyjątkowego spaceru, który oferuje wspaniałe widoki na Adriatyk i stare centrum miasta. 

Panoramiczny widok  z balkonu apartamentu, w którym mieszaliśmy 3 dni

Dubrownik

Widok na Stare miasto podczas spaceru fenomenalnym murem Dubrownika

Dubrownik

Stradun / Placa

Stradun zwana również jak Placa to serce Dubrownika, najbardziej kultowa i najpiękniejsza ulica Chorwacji, również od dawna określana jako jedna z najpiękniejszych ulic na świecie.

Najdłuższa, najszersza i najsłynniejsza wapienna ulica Dubrownika, powstała w miejscu niegdyś istniejącego bagnistego kanału, który oddzielał autonomiczną Republikę Ragusa od dawnej osady leśnej znanej jako Dubrava w XI wieku. Po ostatecznym odzyskaniu terytorium przez Ragusę pod koniec XII i na początku XIII wieku oba te obszary się połączyły stając się tym samym jedną, znacznie większą osadą. 

Stradun ma 292 metry długości i łączy ze sobą dwie strony starego miasta poprzez wejście zachodnie zwane Bramą Pie (Vrata od Pila) i wejście wschodnie zwane Bramą Ploce ( Vrata od Ploca). Z obu stron Stradun wyłaniają się boczne, wąskie alejki, w których kryje się mnóstwo małych sklepików z pamiątkami oraz przytulnych kawiarni i restauracji.

CIEKAWOSTKA  Latem 2010 roku Stradun było kortem meczu tenisowago pomiędzy Chorwatem Goranem Ivaniseviciem a Amerykaninem Johnem McEnroe

Stradun Dubrownik

Stradun. W oddali dzwonnica, wieża zegarowa, punkt orientacyjny na placu Luza. 

Stradun Dubrownik

Stradun

Fontanna Onufrego / GRAND FOUNTAIN OF ONOFRIO

W zachodnim wejściu do Stradun naprzeciwko kościoła Świętego Zbawienia znajduje się wielokątna Fontanna Onufrego zaprojektowana w 1438 roku przez włoskiego architekta Onofrio della Cava w celu doprowadzenia wody na ulice Dubrownika ze źródeł rzeki Dubrovacki położonej 12 km od miasta.

Fontanna charakteryzuje się pięknymi fasadami architektonicznymi a każda z 16 stron ma unikalną rzeźbę przedstawiającą twarz z kranem w ustach, z którego płynie woda. Nie jest to jednak jedyne dzieło Onofrio w Dubrowniku.

Po wschodniej części Stradun znajduje się jeszcze jedna, choć dużo mniejsza fontanna Onufrego. Woda płynąca w obu fontannach jest czysta, bezpieczna i zdatna do picia.

W roku 1667 w wyniku trzęsienia ziemi kopuła fontanny została poważnie zniszczona, a późniejsze rekonstrukcje nie przywróciły jej pierwotnej formy. Kilka wieków później fontanna ponownie została uszkodzona podczas bombardowań chorwackiej wojny o niepodległość (1991-1995)

Fontanna Onufrego

Widok na fontannę z murów miejskich Dubrownika

Fontanna Onufrego

CIEKAWOSTKA Legenda głosi, że napicie się wody z każdego kranu idąc w kierunku ruchu wskazówek zegara, przynosi szczęście.

Fontanna Onufrego

Brama Ploca ( Vrata od Ploca) & Brama Pile ( Vrata od Pile)

Pierwszym naszym spotkaniem ze Starym Miastem Dubrownika była okazała Brama Ploca, ktora  jest głównym wejściem do historycznego miasta od strony wschodniej. Brama Ploca składa się z bramy zewnętrznej i wewnętrznej. Bramę wewnętrzną, która początkowo miała zaledwie dwa metry szerokości zbudowano w stylu romańskim. Pod koniec XIX wieku brama wewnętrzna została poszerzona.

Brama Pile znajdująca się od strony zachodniej jest drugim z głównych wejść do miasta i prowadzi do słynnej ulicy Stradun, biegnącej przez stare miasto.

Warto wspomnieć, że do średniowiecznego miasta można dostać się również trzecią bramą północną tzw. Vrata od Buza.

Brama Ploca/ Vrata od Ploca

Brama Ploca/ Vrata od Ploca

Brama Pile/ Vrota od Pile

Brama Pile/ Vrota od Pile

Góra Srd

Skalista góra Srd to część pasma górskiego Alp Dynarskich i najpiękniejszy punkt widokowy regionu, z którego można podziwiać wyspe Lokrum oraz Dubrownik i mury Starego Miasta z lotu ptaka.

Na górę można się dostać na kilka różnych sposobów. Kolejka liniową, szlakiem turystycznym, lokalnym autobusem lub własnym samochodem. Górę odwiedziliśmy dwa razy, koleją liniowa w ciągu dnia i samochodem włsnym tuż przed zachodem słońca.  

Oprócz zapierającego wdech w piersiach widoku na Morze Śródziemne i średniowieczne mury miasta, z góry Srd można dostrzec wiele wysp, a także sporą część sąsiedniej Bośni i Hercegowiny.

Na szczycie góry znajduje się również sklep z pamiątkami i restauracja, w której można zjeść lunch lub napić się kawy. 

Góra Srd Dubrownik

Cudowny widok na Adriatyk, wyspę Lokrum, port i  Stare Miasto w Dubrowniku z okien koleki liniowej.

Góra Srd Dubrownik

Punkt widokowy

Wyspy Elafickie  Dubrownik

Widok na wyspy Elafickie z punktu widokowego

Krajobraz ze szczytu Góry Srd na Bośnię i Hercegowinę

Dubrownik nocą

Widok z Góry Srd nocą obowiązkowy!

Plaża Banje

Chociaż Dubrownik jest bardziej znany ze swoich zabytków niż z plażowania na wybrzeżu, w niewielkiej odległości przed wschodnim wejściem na Stare Miasto (Brama Ploce) znajduje się plaża Banje, gdzie można popływać w turkusowych wodach Adriatyku. Z plaży rozpościera się widok na mury miasta. Niestety tego dnia zaczęły pojawiać się u mnie problemy z kolanem więc chcąc nie chcąc musiałam ograniczać swoje spacery i zrezygnowałam ze spaceru po piasku.

Inne plaże, do których można dojść ze Starego Miasta to: 

Plaża Sulic Dubrownik ( plaża kamienista), Plaża Dance (plaża z naturalnych skał), Plaża St. Jacob’s (plaża żwirowa, kamienista). Domyślam się jak przyjemnie musi być tu latem.

 

Banje Dubrownik

Buza Bar & Relax na klifach z widokiem Adriatyk

Jest takie miejsce w Dubrowniku, o którym trzeba wiedzieć. Tym miejscem jest ukryty między murami miasta Buza Bar, który zapewnia wspaniały widok na Morze Adriatyckie. Już sam spacer do tego baru jest bardzo przyjemny. Wędrując tylnymi uliczkami Starego Miasta mamy możliwość poznać Dubrownik na nowo.

Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom 🙂

Pomimo że Buza Bar jest jednym z najpopularniejszych barów na Starym Mieście jego lokalizacja jest nieco ukryta. Jeśli jednak w pewnej chwili na Twojej drodze pojawi się znak z informacją o pięknym widoku, po prostu podążaj za nią 🙂 

Buza Bar Dubrownik

Ostatnio doszliśmy do wniosku, że atrakcje turystyczne, które cieszą się największą popularnością, jeśli chodzi o widoki, najmniej starają się, aby zadowolić swojego gościa (turystę).

Nasze doświadczenie (nie, tylko jeśli chodzi o Chorwację) sprawdziło się również w przypadku baru Buza. Widoki przednie, a zamówienie, które złożyliśmy dostaliśmy w formie wina butelkowego i jednorazowego kubeczka (całe szczęście papierowego).

Cena za “kieliszek” wina bez kieliszka 😉 to 49 – 51 HRK czyli 28.53-30.96 zł /6.24 – 6.77 euro. Drogo? Ja uważam, że tak!

Najpopularniejszą i najbardziej ruchliwą porą dnia Buza Bar jest schyłek dnia. Jeśli jednak naprawdę zależy Ci na podziwianie zachodu słońca w pięknym Dubrowniku to zrezygnuj z tego miejsca i przyjdź tu w innym czasie. Buza Bar znajduje się w południowej części Starego miasta, a zachód słońca blokuje fragment murów miejskich.

Dubrownik
Adriatyk Dubrownik

Spacer wąskimi alejkami Starego Miasta

Spcer mistycznymi alejkami Starego Miasta to wspaniała atrakcja, dzięki której nie tylko zobaczysz najciekawsze zabytki Dubrownika, ale także poczujesz się jakbyś przez chwile żył w czasach starożytnych. 

Stare Miasto Dubrownik
Oude Stad Dubronik
Oude Stad Dubronik
Stare Miasto Dubrownik

Wąskie uliczki wychodzące z głównej ulicy Stradun

Stare Miasto Dubrownik

Dubrownik nocą

Przechadzka w Dubrowniku za dnia i romantyczny spacer w nocy to dwie różne bajki, choć nie nie da się ukryć dwie piękne bajki. Pamiętaj, aby tego doświadczyć.

Schody Jezuickie Dubrownik

Schody Jezuickie

Dubrownik Nocą
Dubrownik Nocą

Katedra Wniebowzięcia NMP

Miejsca filmu " Game of Thrones" w Dubrowniku

Dubrownik to raj dla fanów serialu ” Game of Thrones”. Ci, którzy znają serial spacerując po Starym Mieście, Forcie Lovrijenac, Murach Miejskich i Wyspie Lokrum nie raz będą mieli przed sobą sceny z poszczególnych odcinków.  

Jeśli jednak podobnie jak my nie oglądałeś serialu to powiem Ci jedno, zrób to, zanim dotrzesz do tego pięknego miasta.

“Game of Thrones” chodziło za nami już od dosyć dawna. Nawet rodzice Chrisa często nam powtarzali: “Musicie zobaczyć Grę o Tron”.

Kończyło się jednak na: “Tak, tak, tak wiemy” i odkładaniu tego na później.

I wiesz co się stało? Po powrocie z Chorwacji pierwsze co zrobiliśmy to pożyczyliśmy od Chrisa rodziców box z płytami wszystkich sezonów ” Game of Thrones” 🙂

Game of Thrones Dubrownik

Jeśli chcesz poznać wszystkie miejsca filmowania ” Game of Thrones” to koniecznie wybierz się wycieczkę z przewodnikiem lub sam poszukaj wszystkich punktów. Przydatna do tego może się okazać strona King’s Landing Dubrovnik, którą serdecznie Ci polecam.

Game of Thrones Dubrownik

Zatoka Pile znana również jako Blackwater Bay

Sezon 3, odcinek 1

Sezon 2, odcinek 1

Game of Thrones Dubrownik

Schody do Fortu Lovrijenac

Fort Lovrjenac

Poza murami miasta wysoko nad Adriatykiem, na 37-metrowej skale znajduje się Fort Lovrjenac, który jest jednym z obowiązkowych zabytków w Dubrowniku. Mieszkańcy Dubrownika zbudowali fort w celu ochrony zachodniego dostępu morskiego do miasta, zwłaszcza przed flotą wenecką. Budowę Fortu Lovrjenac rozpoczęto w 1018 roku i zakończono w XVI wieku. Grubość ścian od morza wynosi od 4 do 12 metrów.

Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz armaty skierowane w stronę morza.

Wejście do twierdzy jest bezpłatne, jeśli masz bilet do murów miejskich.

Fort Lovrjenac

Fort Lovrjenac z murów Starego Miasta

Fort Lovrjenac Dubrownik

Widok z Fortu Lovrjenac

Fort Lovrjenac Dubrownik
Fort Lovrjenac Dubrownik
Fort Lovrjenac Dubrownik
Fort Bokar Dubrownik

Fort Bokar

Fort Bokar Dubrownik

Wyspa Lokrum

Tuż przy chorwackim wybrzeżu, zaledwie 15 minut rejsu łodzią od Dubrownika leży prawdziwa oaza spokoju Lokrum, niezamieszkała 72- hektarowa wyspa objęta ochroną światowego dziedzictwa UNESCO, którą często nazywa się Ogrodem Dubrownika.

Wycieczka na wyspę okazała się całkiem fajnym pomysłem, ponieważ jest tam kilka interesujących miejsc, które warto poznać.

W najwyższym punkcie wyspy znajduje się Fort Królewski, do którego niestety nie dotarliśmy, a szkoda, bo widoki z fortu na wyspę i Dubrownik są ponoć warte zachodu.

Wędrując ścieżkami mocno zalesionej wyspy udało nam się dotrzeć m.in. do Klasztoru Benedyktynów, Ogródu Botanicznego Maksymiliana (ogród z egzotycznymi roślinami w tym palm, kaktusów, drzew eukaliptusowych), Gaju oliwkowego, a także Morza Martwego.

Wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum

Widok na mury Starego Miasta z promu

Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum

Szlak na wyspie Lokrum

Wyspa Lokrum

Skalisty brzeg wyspy Lokrum

Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum

Morze Martwe (Mrtvo More) na wyspie Lokrum. Małe jezioro połączone podziemnie z  Adriatykiem. Lokrum. Bardzo ładne i przyjemne miejsce do pływania.

Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum

Klasztor Benedyktynów

Wyspa Lokrum

Ruiny klasztoru Benedyktynów

Ciekawą atrakcją na wyspie są pawie, które spokojnie przechadzają się pomiedzy turystami.

Drzewko cytrynowe

Wyspa Lokrum

Ogród Botaniczny

Wyspa Lokrum

Fani i przyszli fani “Game of Thrones” szybko mogą się zorientować, że na wyspie również kręcono sceny do sławnego serialu. Na wyspie znajduje się interesująca wystawa z wywiadami producentów oraz obsadą, a także oryginalny żelazny tron, w którym można zasiąść i spróbować zrobić poważną minę do zdjęcia 😀

Gaj Oliwkowy

CIEKAWOSTKA Legenda głosi, że wyspa Lokrum została przeklęta przez ostatniego benedyktyna, który po wygnaniu swoich braci przez wojska Napoleona jako ostatni opuszczał wyspę.

Ponoć każdy, kto spędzi na wyspie noc stanie się nieszczęśliwy.

Cóż nie igramy z losem, wracamy do Dubrownika 🙂

Port Dubrownik Stare Miasto

Port w Starym Mieście

Port Gruz

Port znajduje się około 2 km. od centrum Dubrownika. Spacerując po nabrzeżu można podziwiać wszelkiego rodzaju statki. W pobliżu portu odbywa się codzienny targ ze świeżymi produktami, gdzie można skosztować lokalnych specjałów.

LOKALIZACJA: Obala Pape Ivana Pavla II 13, Dubrovnik 20000 Kroatië

Port Gruz Dubrownik
Port Gruz Dubrownik

Informacje Praktyczne

Dubrownik Sunset

Zachód słońca w Dubrowniku

Dubrownik Sunset

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ. Punkt informacji turystycznej znajduje się przy ulicy Placa 21, Dubrovnik, HR-20000. Tutaj można dokonać zakupu bilet wstępu m.in na Mury Miasta 

BILETY WSTĘPU:

Mury Miasta + Fort Lovrijenac. Bilet można zamówić online lub kupić na miejscu. Nasza wizyta w Dubrowniku była w listopadzie więc zdecydowaliśmy się kupić bilety na miejscu.

Cena biletu (2021) 200 HRK/ 121.50 ZŁ/26.60 EURO za osobę.

Bilety online można zamówić na stronie www.wallsofdubrovnik.com

Kolejka liniowa na górę Srd. Bilet można kupić bezpośrednio na stacji kolejki liniowej. 

Cena biletu (2021) 170 HRK/ 103 ZŁ/ 22.60 EURO  za osobę.

ADRES STACJI KOLEJKI LINIOWEJ: Petra Krešimira IV bb, 20000 Dubrownik

Atrakcja jest dosyć droga, równie dobrze możesz z niej zrezygnować i pojechać na punkt widokowy własnym autem.

LOKALIZACJA PUNKTU WIDOKOWEGO: Srd ul. 3, 20000, Dubrovnik, Kroatië

Wyspa Lokrum. Bilet na prom można kupić w sklepiku zaznajdującym się zaraz przy porcie w Starym Mieście skąd też odpływa prom. Sklepik jest oznaczony, łatwo go znaleźć. Ważne jest by pamiętać o tym, że w okresie zimowym promy nie kursują.

ADRES PORTU W STARYM MIEŚCIE Ul. kneza Damjana Jude 2, 20000, Dubrovnik, Kroatië

Rozkład promów na wyspie tutaj.

Mapa wyspy Lokrum.

Dubrownik Sunset

Ten wpis jest serią wpisów naszego 16-dniowego tripu do Chorwacji:

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *