Kolorowe rzeźby Hoodoo w Bryce Canyon

8 dnia naszego pobytu w Stanach Zjednoczonych obudziliśmy się w Salt Lake City skąd jeszcze o zmierzchu ruszyliśmy w stronę parku Bryce Canyon. Do parku dotarliśmy około godziny 11:00 i krótko mówiąc, spędziliśmy w nim nasz cały piękny dzień. 

Krótko o samym parku

Bryce Canyon

Park Narodowy Bryce Canyon położony jest w południowo – zachodniej części stanu Utah na płaskowyżu Paunsaugunt i wspólnie z innymi parkami: Zion, Arches, Canyonlands i Capitol Reef tworzy tzw: “Utah’s Mighty 5” (Potężną piątkę stanu Utah). 

Nazwa parku pochodzi od pioniera Mormonów, okrętowego stolarza Ebenezera Bryce’a, który mieszkał u podnóża Bryce Canyon od 1875 do 1880 roku i zbudował tam osadę. 

Wbrew temu, co mówi nazwa parku, Bryce Canyon nie jest prawdziwym Kanionem a zbiorem kilkunastu amfiteatrów, który w roku 1924 został uznany za park narodowy. 

Bryce Canyon był miejscem realizacji znanych produkcji filmowych takich jak: 

“Indiana Jones and the Last Crusade” (1988), 

“Thelma i Louise” (1990),

“Mission Impossible” (2000).

Czym są Hoodoo?

Chociaż na pierwszy rzut oka Hoodoo wyglądają jakby, zostały wyrzeźbione przez człowieka, to w rzeczywistości są one całkowicie ukształtowane przez naturę. Hoodoo to niesamowicie wyjątkowa i rzadka struktura skalna – iglica powstała ze skał i minerałów w ciągu milionów lat w wyniku wietrzenia (które polega rozpadaniu się skały) i erozji (która jest transportem potłuczonej skały). Głównymi naturalnymi siłami wietrzenia i erozji, które tworzą Hoodoo są lód i deszcz. Tak więc woda deszczowa, lód i grawitacja siły to trzy czynniki, które odgrywają największą rolę w procesie tworzenia tych nadzwyczajnych formacji skalnych. 

Bryce Canyon położony jest na wysokim wzniesieniu, gdzie przez około 200 dni w roku średnia temperatura w kanionie waha się od ciepłych dni do mroźnych nocy. Tak duża różnica temperatur sprawia, że woda z deszczu lub stopionego śniegu przedostaje się do szczelin skały i tam pozostaje. Kilka godzin później, gdy w Kanionie panują temperatury ujemne, uwięziona woda w skale zaczyna zamarzać w lód. Kiedy woda zamarza w lód, zwiększa swoja objętość o 9%. Rozszerzenie się lodu w skale powoduję ogromny nacisk, a to doprowadza do jej rozpadu. W cienkich ścianach skalnych tworzą się dziury tzw okna. Z upływem czasu okna się powiększają, a wietrzenie powoduje, iż górna ściana opada, rozdzielając tym samym skałę w osobne kolumny i filary. 

Taki proces nazywa się “klinowaniem lodu” i da się go porównać do zjawiska, które można zaobserwować na drogach i chodnikach ulicznych po mroźnych zimach. W małych pęknięciach ulic tworzy się lód, który pod wpływem ciśnienia poszerza szczeliny, do momentu aż te pękną i się rozpadną. 

Na poniższym zdjęciu przedstawiony został proces przekształcania się nienaruszonego płaskowyżu w okna i pojedyncze filary, zwane Hoodoo.

Wizualne przedstawienie tego, jak z czasem formują się hoodoo. Zdjęcie: Brian B. Roanhorse / National Park Service

Informacje praktyczne

Wjazd do parku i przejazd Scenic Drive

Godziny otwarcia parku Bryce Canyon: Park jest otwarty 24 godziny na dobę, przez cały rok. W okresie zimowym, z powodu obfitych opadów śniegu, często drogi są chwilowo nieprzejezdne. Wpis powstał w dobie pandemii, sprawdźcie więc oficjalną stronę parku przed ewentualną wizytą.

Bilet wjazdu do parku Bryce Canyon kosztuje 35 $ za samochód, 30 $ za motocykl, 20 $ za osobę (dla pieszych i rowerzystów). Zwiedzający do lat 15 mają wstęp wolny. Bilety są ważne przez 7 dni. 

Posiadacze rocznej kary Annual Pass mają wstęp wolny. Jeśli planujecie odwiedzić podczas Waszego pobytu w USA więcej rezerwatów przyrody, zdecydowanie bardziej opłacalne jest zakupienie tej karty tutaj. 

Kiedy najlepiej odwiedzić park? Jeśli podobnie jak my kochacie piesze wędrówki, to proponuje Wam, odwiedzić park w okresie letnim. Zimą wiele dróg i szlaków może być zamkniętych. My park odwiedziliśmy w sierpniu 2019 roku. Pogoda w tym miesiącu była wręcz idealna, do tego na szlakach było spokojnie i nie mieliśmy problemów z zaparkowaniem auta na parkingu parku. Aby sprawdzić obecne warunki w parku, zajrzyjcie tutaj.

Przed planowaniem daty na zwiedzanie parku upewnijcie się jednak, czy nie traficie przypadkiem na jedno z amerykańskich świąt. Z doświadczenia wiemy, że parki są wtedy mocno oblegane przez Amerykanów, którzy mają wolne od pracy.

Jak poruszać się po parku? Po parku możecie poruszać się swoim samochodem albo korzystać z bezpłatnego systemu shuttle. Są to busy parkowe, z których możecie korzystać tak często, jak tylko chcecie. Busy kursują co 15 minut i zabierają Was do wszystkich najważniejszych atrakcji w parku.

Ile czasu przeznaczyć na pobyt w parku? To wszystko zależy od tego, co macie w planach i jak bardzo zapuścicie się w teren. Park nie jest duży, ale jeżeli chcecie wykonać krótki spacer szlakami pośród hoodoos, zamierzacie odwiedzić wszystkie punkty widokowe (jest ich 13), a także chcecie skorzystać z jednej z dodatkowych atrakcji, które oferuje park, to polecam Wam przeznaczyć na to miejsce cały dzień. W innym wypadku pół dnia również powinno Was wystarczyć.    

Gdzie się zatrzymać? Z racji tego, że następnego dnia mieliśmy w planach odwiedzić kolejny park, noc spędziliśmy tutaj.

Oficjalna strona parku

Mapa parku

Szlaki turystyczne -spis

To co? Bierzemy misia w teczkę i idziemy na wycieczkę

Zwiedzanie Bryce Canyon: Punkty widokowe + szlaki

Nasz każdy pobyt w różnych parkach zawsze rozpoczynaliśmy od wizyty w Visitor Center. 

Po przejrzeniu mapki, którą otrzymaliśmy zaraz przy wjeździe do rezerwatu, oraz krótkiej analizie notatek, które przygotowałam jeszcze przed podróżą do USA, bardzo szybko wiedzieliśmy, jak spędzimy czas w danym miejscu. 

Nie ma co ukrywać, że najlepszym sposobem na poznanie każdego parku jest wykonanie, chociażby najkrótszych wędrówek szlakami cudownej przyrody. Bardzo Was do tego zachęcam, dlatego pamiętajcie, aby przy planowaniu wakacji zawsze uwzględnić więcej czasu na tego typu atrakcje. 

ZWIEDZANIE BRYCE CANYON NP (tak wyglądał nasz dzień):

Spacer szlakiem Sunrise Point – zejście w dół przez Amphitheater, Połączenie Queen’s Garden i Navajo Loop Trail + wall Street do Sunset Point (+/-3h), Przejazd Scenic Drive w parku nie było ruchu, więc odwiedziliśmy wszystkie punkty widokowe, spędziliśmy trochę czasu w Mossy Cave przy wodospadzie i zobaczyliśmy końcówkę zachodu słońca w Bryce Point.

Najfajniejsze szlaki

Połączenie szlaku Queens Garden, Navajo Loop Trail i Rim Trail to moim zdaniem najpiękniejsza trasa w Bryce Canyon.

Spacer zaczynamy w Sunrise Point, który położony jest w Bryce Amphitheatre. Szlak prowadzi na dno kanionu gdzie Hoodoos mamy na wyciągnięcie ręki. Następnie wędrówkę kontynuujemy szlakiem Navajo Loop Trail. W pewnym momencie dochodzimy do skrzyżowania gdzie mamy dwa wybory: albo idziemy w stronę Two Bridges, albo w stronę Wall Street. 

My zdecydowaliśmy się na Wall Street (ta strona jest zamknięta, gdy opady łączą się z temperaturami ujemnymi, krótko mówiąc jest wtedy bardzo niebezpiecznie). Wall Street to krótki odcinek sempertyn należący do szlaku Navajo Loop Trail, który jest absolutnym priorytetem wizyty w Bryce Canyon. Wspinaczka na szczyt kanionu nie jest może najlżejsza, ale widoki po dotarciu na górę przednie!

Połączenie tych szlaków to około 4 km przyjemnej wędrówki (2-3 h). Pamiętajcie, że każdy z tych szlaków możecie też zrobić osobno. Równie dobrze możecie to samo połączenie zrobić zaczynając z Sunset Point. Wtedy Wall Street macie z górki 😉

 

Mapa szlaku Queens Garden (z Sunrise Point) & Navajo Loop przez Wall Street (do Sunset Point)

 Sunrise Point

Spacer wśród Hoodoo

Wędrówka szlakiem Queen’s Garden

Gdzieś na szlaku Navajo Loop

W pobliżu Wall Street

Mimo iż Hoodoos można znaleźć w kilku miejscach na świecie, to największe  skupisko tych formacji skalnych występuje w parku Bryce Canyon.

Jednym z powodów, dla których hoodoos są tak wyjątkowe, jest to, że występują one tylko w bardzo suchych dorzeczach lub na pustkowiach. Obszary te charakteryzują się miękkimi osadami, takimi jak glina oraz minimalną roślinnością.

Wall Street między 30-metrowymi murami kanionu, widok z góry

Selfie Time

Kolejną rzeczą, która wyróżnia hoodoos jest ich wyjątkowy kolor. Wynika to z różnorodności minerałów znajdujących się w skale. W jednym miejscu hoodoos może być więc ciemniejsze bądź jaśniejsze. Najczęstsze kolory, które zdobią hoodoos w Bryce Canyon to pomarańcz, czerwień, róż i biel. 

Krajobraz erozji: czerwony, pomarańczowy,biały i pastelowy róż na tle błękitnego nieba

 

Spacerując po parku, zwróćcie swoją uwagę na 3 największe i najbardziej sławne hoodoos o nazwach: Thor Hammer/ Młot, The Hunter/ Łowca, Queen Victoria/ Królowa Victoria.

Sunset Point

W pobliżu Sunset Point

Zasłużony lunch!

Najlepsze punkty widokowe w Bryce Canyon

Najlepszym sposobem na dotarcie do wszystkich punktów widokowych w Bryce Canyon jest skorzystanie z Scenic Drive. Droga rozciąga się na całej długości parku i wszystkie punkty znajdują się po tej samej stronie drogi. 

Najciekawsze widoki oferują punkty widokowe znajdujące się wokół Amfiteatru:  Inspiration Point, Bryce Point, Sunset Point i Sunrise Point. Punkty położone na południowym krańcu parku: Rainbow i Yovimpa. A także widoki z Aqua Canyon i Panderosa Canyon.

Natural Bridge 

Panderosa Canyon Overlook – Aqua Canyon z widokiem na specjalne Hoodoo zwane również The Hunter (Łowca).

Mossy Cave to łatwy szlak, który w pewnym momencie się rozdziela i z jednej strony kieruje do jaskini, a z drugiej do wodospadu. Przyjemne miejsce, aby chwile odpocząć i się ochłodzić 🙂

I jeszcze kilka fajnych widoczków :). Jakoś tak wyszło, że na zachód słońca prawie się spóźniliśmy. Ponoć najlepsze zachody ogląda się z punktów: Bryce Point i Inspiration Point.

Na zakończenie

Niestety te same procesy, które tworzą te wyjątkowe formacje skalne w parku Bryce Canyon, są równie agresywne i powodują, że hoodoos ulegają zniszczeniu. Średnie tempo erozji oblicza się co 100 lat. Tak więc Canyon, jaki mogliśmy podziwiać w 2019 roku, nie zawsze będzie wyglądał tak samo. Na pewne czynniki nie mamy wpływu, ale szanując przyrodę i trzymając się wyznaczonych ścieżek, nie niszczymy gliniastych zbocz, które tworzą  fundamenty hoodoos. 

TEN WPIS JEST CZĘŚCIĄ SERII POSTÓW NASZEJ PODRÓŻY PO AMERYCE Z 2019 ROKU

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *