Koningsdag/ Dzień Króla to ogromne święto narodowe Holandii związane z obchodami urodzin głowy państwa obecnie Króla Willema – Alexandera der Nederlanden.
Pierwotnie Dzień Króla/ Koningsdag był Dniem Księżniczki/ Prinsessedag, a jego początki sięgają roku 1885, kiedy to 31 sierpnia księżniczka Wilhemina skończyła 5 lat.
Z okazji tego wydarzenia gazeta miasta Utrecht zorganizowała w miejscowym parku- Oranjepark uroczystość z zabawami dla dzieci a urodziny księżniczki stały się wówczas doskonałą okazją do podkreślenia narodowej jedności między monarchią a ludem.
Nazwa Dnia Księżniczki/ Prinsessedag zmieniła się na Dzień Królowej/ Koninginnedag, kiedy to kilka lat później 23 listopada 1890 roku Król Willem III (ojciec Wilhelminy) zmarł, a młodziutka Wilhelmina pod regencją swojej matki, królowej Emmy została Królową.
Pierwszy prawdziwy Dzień Królowej obchodzony był 31 sierpnia 1891 roku głównie przez dzieci. W tamtych latach Dzień Królowej był jednocześnie ostatnim dniem wakacji szkolnych. 31 sierpnia 1902 roku Święto nabrało zupełnie innego znaczenia, a Dzień Królowej przerodził się w prawdziwy festiwal folklorystyczny, podczas którego świętowano nie tylko urodziny Królowej, ale również jej powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie, na którą chorowała (Tyfus)
We wrześniu 1948 roku władzę w Holandii przejęła córka Wilhelminy, królowa Juliana, która podobnie jak jej matka obchodziła Dzień Królowej w dniu swoich urodzin – 30 kwietnia. Podczas pierwszego Dnia Królowej, Juliana w gronie rodzinnym pozdrawiała zgromadzony tłum Holendrów ze schodów pałacu Soestdijk.
Za czasów Królowej Juliany, Dzień Królowej stał się oficjalnym dniem wolnym od pracy, a uroczystość przerodziła się w święto narodowe poświęcone wspólnocie.
Następczynią królowej Juliany była jej córka Beatrix. Królowa Beatrix urodzona 31 stycznia z szacunku do swojej matki postanowiła nie zmieniać daty Dnia Królowej i pozostała przy dniu 30 kwietnia. Do kontynuacji święta 30 kwietnia przyczynił się również fakt, że wydarzenia uroczystości odbywają się na zewnątrz, więc styczeń ze względu na niskie temperatury byłby zwyczajnie mniej korzystny.
Największą zmianą w tym ważnym dniu za czasów królowej Beatrix było postanowienie o tym, że to nie lud będzie przychodził do królowej, ale ona sama do ludu.
Od 1981 roku w Dniu Królowej, królowa Beatrix wraz ze swoją rodziną odwiedzała jedną lub dwie gminy w Holandii, które na jej przybycie starannie przygotowywały różnego rodzaju atrakcje oraz pokazy m.in. dawnych tańców, rzemiosł, spotu i śpiewu.
Za panowania Królowej Beatrix powstała również tradycja sprzedawania na ulicy używanych towarów tzw. Wolny Rynek/ Vrijmarkt.
Ostatni Dzień Królowej odbył się w 2013 roku. 30 kwietnia 2013 roku po wcześniejszej rezygnacji Królowej Beatrix, do tronu przystąpił jej najstarszy syn Willem – Alexander, który Dzień Króla obchodzi 27 kwietnia w swoje urodziny.
Król Willem – Alexander zajmuje się tymi samymi działaniami co jego matka, z niewielką zmianą. Za czasów Beatrix w Dniu Królowej rodzina królewska odwiedzała kilka miejsc w Holandii, Król Willem – Alexander obchodzi Dzień Króla tylko w jednym miejscu.