Take Away Wandeling, czyli spacer na wynos w Delft

Kryzys koronowy spowodował, że bardzo wielu przedsiębiorców z różnych branż musiało zamknąć swoje drzwi i tak naprawdę nikt nie wie, na jak długo. 

Jeszcze kilka tygodni temu również moje usługi były mocno ograniczone, więc wiem, czym jest bezradność i brak możliwości wykonywania swojej pracy. 

W międzyczasie moja działalność dostała zielone światełko.

Również, jeżeli chcemy kupić nowe buty, sukienkę czy kwiaty do ogrodu nie musimy już ograniczać się do robienia zakupów jedynie drogą online. Za wcześniejszą rezerwacją bez problemu możemy wyskoczyć na shopping do Amsterdamu czy innego faworyzowanego przez nas miasta. 

Branża gastronomiczna nadal niestety pozostała zamknięta. Nie możemy w najzwyklejszy dzień wybrać się do ulubionej restauracji na lunch, a zamawianie posiłków i spożywanie ich we własnym domu powoli zaczęło wszystkich nudzić. Jeśli jednak podobnie jak ja mieszkacie w Holandii i nadal chcecie w jakimś stopniu wspierać branżę gastronomiczną, a przy tym lubicie spacerować i tęsknicie za podróżami to, kto wie, być może mój dzisiejszy wpis zainspiruje Was do zrobienia czegoś nowego 🙂

Jeżeli widzieliście moją relację na Instagramie to ten wpis nie będzie dla Was czymś nowym, ale i tak zapraszam Was do zapoznania się z naszym pierwszym kulinarnym spacerem, który wykonaliśmy 23 marca w mieście Delft.

Informacje praktyczne. Czym jest Take Away Wandeling i jak skorzystać z tej atrakcji?

Take Away Wandeling to kulinarny spacer na wynos. Kreatywny sposób stworzony przez właścicieli restauracji z różnych miast, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie ich i jednocześnie “naszych” miejsc w pięknej Holandii.

Take Away Wandeling organizowany jest w soboty i niedziele w różnych miastach Holandii między godziną 12:00 a 18:00. Na odwiedzenie więc wszystkich restauracji mamy aż 6 godzin, a w tym czasie oczywiście zwiedzamy okolice 🙂

Aby wziąć udział w tego typu atrakcji, trzeba wcześniej dokonać rezerwacji i wykupić bilet. Możecie zrobić to tutaj. Wystarczy, że wejdziecie w link, który automatycznie przekieruje Was na daną stronę i wybierzecie miasto, w którym chcecie pospacerować.

Cena biletu to koszt 33 euro. W cenę biletu wliczonych jest 5 posiłków z 5 różnych restauracji. W cenę biletu NIE są wliczone napoje. Pamiętajcie jednak, że ze względów higieny nie wszędzie możemy skorzystać z toalet, bądźcie więc ostrożni z ilością kawy, herbaty lub piwa, które wypijacie 😉

Jeżeli macie jakieś alergie bądź nie jecie produktów odzwierzęcych lub rybnych, to również zaznaczcie tę informację przy zakupie biletu.

W niektórych miastach korzystający z atrakcji otrzymują w e-mailu plik PDF, z załączoną trasą, która ułatwia spacerowanie i przemieszczanie się z restauracji do restauracji. Gmina Delft nie wyraziła na to zgody, ścieżki naszej wędrówki wymyślaliśmy więc sobie sami.

Krótko o mieście Delft

Delft to urocze miasteczko położone w południowej Holandii pełne kultury, tradycji i sieci fantastycznych kanałów, które stanowią dużą część historii miasta. 

Już sama nazwa miasta wzięła się od nazwy najstarszego kanału Oude Delft, który został wykopany około 1100 roku i przebiega przez historyczne centrum miasta. Nazwa kanału pochodzi natomiast od słowa Delven co oznacza kopać, niegdyś słowo to częściej było używane niż słowo Grachten co znaczy kanały. 

W średniowieczu wszystkie kanały nazywano Delf od Delven/Kopać. Wraz z rozwojem miasta, wokół najstarszej fosy zaczęto wykopywać kolejne “drogi wodne” które ułatwiały transport. Z czasem ilość kanałów rosła i nie sposób było nazywać je wszystkie tak samo dlatego też, najstarszy z nich otrzymał nazwę Oudelf, która z biegiem lat zmieniała się na Oude Delft. 

Jak poruszać po mieście Delft?

Delft położone jest pomiędzy miastami Den Haag i Rotterdam. Łatwo się tu dostaniecie zarówno transportem publicznym, jak i samochodem własnym. Tutaj zamieszczam dla Was link z adresami parkingów, gdzie możecie zostawić swoje auta.

Jeśli nie do końca wiecie, jak chcecie spędzić czas w jednym z najpiękniejszych miast Holandii, polecam Wam odwiedzić punkt informacyjny, gdzie otrzymacie mapę miasta z najważniejszymi atrakcjami. Taką mapkę możecie również pobrać tutaj.

Tutaj natomiast możecie pobrać broszurę turystyczną, w której znajdziecie więcej informacji na temat atrakcji miasta. 

Jeśli nie lubicie błąkać się bez celu i koniecznie chcecie wykonać ciekawy spacer, to poniżej znajdziecie przykładowe trasy, dzięki którym Wasz dzień w Delft będzie naprawdę udany 🙂

Trasa spacerowa Ceramika Delft (60 minut- 14 przystanków, karta darmowa)

Trasa spacerowa Śladami Antoniego Van Leeuwenhoeka (55 minut- 12 przystanków, karta darmowa)

Spacer w dzielnicy Tu Noord (30 minut- 10 przystanków, karta darmowa)

Historyczna trasa piesza (cena za kartę 4.5 euro)

Spacer Artystyczny (cena za kartę 5.50 euro) 

Vermeer Walk (cena za kartę 3 euro)

 

 

Restauracje i fotorelacja ze spaceru Take Away

W mieście takim jak Delft jest mnóstwo rzeczy do zrobienia, co prawda na tę chwilę ze względu na ograniczenia nie możemy zobaczyć wnętrz najważniejszych budynków w mieście takich jak Oude i Nieuwe Kerk/ Stary i Nowy Kościół czy też Muzeum Prinsenhof, ale możemy za to spacerować po niesamowicie klimatycznych ulicach wzdłuż kanałów i podziwiać sztukę uliczną, która nie dość, że jest wyjątkowa i fascynująca to przy tym nic nie kosztje 🙂

Matka i dziecko, dzieło wykonane przez Aldo Ortiz Ehecatzin, przy Nieuwe Kerk

Seven Hills, nasz pierwszy przystanek podczas spaceru Take Away i pierwsza przekąska, którą otrzymaliśmy. Prezentacja, smaki super! Byliśmy miło zaskoczeni 🙂

Ciekawostka: przez wielu Delft nazywane jest małym Amsterdamem, jak myślicie dlaczego?

Stads Koffyhuis, nasz drugi przystanek podczas spaceru Take Away i kolejny pozytywny odbiór!

Na Dziedzińcu Muzeum Prinsenhof pomiędzy starymi kasztanowcami znajdują się trzy piękne porcelanowe latarnie, przedstawiające sztukę Wendy Steenks i chińskiego artysty Zhang Ling Yun. Latarnie, które zamontowane zostały w 2010 roku, wykonane zostały w chińskim mieście Jingdezhen, siostrzanym mieście Delft i kolebce chińskiej porcelany, z której pochodzi Delft Blue.

Kiedy mimo wszystko chcesz mieć ogródek w historycznym centrum miasta 🙂

Chefsbar Centre, nasz trzeci przystanek podczas spaceru Take Away. Znowu ładnie i smacznie.

Podczas tego typu spaceru bardzo ważna jest pogoda. Co prawda super ciepło nie było, ale najważniejsze to to, że nie padało 🙂

Keramiken Kaart van Delft. Mapa stworzona przez wielu wolontariuszy, mieszkańców i fascynatów miasta Delft na wzór mapy z XVII wieku. Mapa zdobi szarą ścianę przy ulicy Papenstraat i złożona jest z kolorowych płytek ceramicznych z efektem 3D. Obowiązkowe miejsce każdego spaceru 🙂

Bonte Ossteeg, to mural znajdujący się w wąskiej alejce w samym sercu miasta między Grote Markt a Voldersgracht. Sztuka na murze wykonana została w roku 2013 przez artyste Hugo Kaagmana w kolorach Delft Blue. Mural przedstawia zarówno ważne ikony miasta Delft, jak i komiczne motywy.

‘t Boterhuis, nasz czwarty przystanek podczas spaceru Take Away. Azjatyckie smaki, mniam!

Dwa zdjęcia – kilka charakterystycznych symboli Holandii. Potrafisz je znaleźć i wymienić w komentarzu? 🙂

Zwiedzając Holandię, nie raz będziecie mieli okazję podziwiać światowej sławy niebiesko – białą ceramikę, której produkcja rozpoczęła się właśnie w Delft i była próbą skopiowania chińskiej porcelany. Delft Blue to temat na osobny wpis z obowiązkową wizytą w fabryce De Porceleyne Fles, do której chętnie Was zabiorę, jak tylko będzie można 🙂

 

De Kurk, nasz piąty i ostatni przystanek podczas spaceru Take Away

Na zakończenie dnia 🙂 Prost/ Na zdrowie

Jeśli spodobał się Wam dzisiejszy wpis, to być może miasto Maastricht, o którym znajdziecie tutaj również Was zaintersuje 🙂

 

Pozdrawiam Was Agnieszka

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *