Delft to wyjątkowe miasto na południu Holandii, które pęka w szwach od oryginalnej sztuki publicznej inspirowanej słynną ceramiką Delftware.
Ceramika Delftware powstała na początku XVII wieku jako alternatywa dla drogiej niebiesko-białej porcelany z Chin. Pierwsze statki z chińską porcelaną dotarły do Holandii za pośrednictwem Holenderskiej Kampanii Wschodnioinyjskiej VOC, która była pierwszym na świecie koncernem międzynarodowym oraz pierwszą na świecie kampanią wypuszczającą akcje, oraz papiery wartościowe dla finansowania swojej działalności.
Zamożni Holendrzy kochali się w chińskiej porcelanie, a posiadanie luksusowego serwisu było symbolem bogactwa.
Ryzyko zniszczeń, na jakie narażona była wówczas kosztowna porcelana podczas wielomiesięcznej podróży oraz wojna domowa w Chinach spowodowały, iż Holendrzy sami zaczęli produkować ceramikę imitującą chińskie wzory.
W dobie złotego wieku Delft Blauw był tak popularny, że firma zainwestowała w ponad 32 fabryki w Delft oraz kilka w Amsterdamie, Haarlemie i Middelburgu.
W XVIII wieku, po ponad 100-letnich sukcesach przemysł fajansowy (mniej szlachetny rodzaj ceramiki, jaką reprezentowało Delftware) przeszedł poważne problemy. Od roku 1800 konkurencja zza granicy, odkrywanie nowych tańszych materiałów, wzrost popularności brytyjskiej porcelany, zakazy importu holenderskiego rzemiosła do Anglii i Francji w celu pobudzenia własnego przemysłu, a także wykonanie po raz pierwszy oryginalnej porcelany europejskiej w Niemczech przyczyniły się do tego, iż Delft stracił duży rynek zbytu i niestety około roku 1840 Porceleyne Fles stała się jedyną zachowaną fabryką ceramiki.