American Road Trip Plan podróży dzień po dniu + Mapa

Ameryka jest jednym z największych państw Świata. Nic więc dziwnego, że tak wiele ma do zaoferowania. Trójkąt trzech wielkich miast: San Francisco – Las Vegas – Los Angeles z wieloma parkami przyrody dookoła, sprawia, że ta podróż jest naprawdę wyjątkowa i fascynująca. Przygotowując się do naszej przygody, nie sądziliśmy, że aż tak zakochamy się w tym kraju. 

Każdego dnia nasze oczy widziały zupełnie inną odsłonę natury, a nasze stopy, stąpały po „innej” Ziemi. 

Każdego dnia pokonując mnóstwo kilometrów, wspólnie doświadczaliśmy nowych doznań. Ciągle zmieniający się krajobraz, temperatura powietrza i czas lokalny sprawiło, że mieliśmy wrażenie bycia nie w jednym a w kilku krajach.

Każdego dnia cieszyliśmy się chwilą i zadawaliśmy sobie pytanie, czy może być jeszcze piękniej?

Naszą 27-dniową podróż odbyliśmy między 22 sierpnia a 17 września 2019 roku.

Łącznie pokonaliśmy 18926 km samolotem, 7270,4 km samochodem i wiele, wiele kilometrów spacerując.

Zapraszam Was do przejrzenia trasy podróży z naszej przeszłości, a kto wie Waszej przyszłości.

Ważne! Odległości, które tutaj wypisałam, są podane w kilometrach. Pamiętajcie, że 1 km = 1.6 mijl

 

PO NAJECHANIU NA MAPKĘ KURSOREM MOŻECIE JĄ DOBROWOLNIE PRZYBLIŻAĆ I ODDALAĆ, A PO NACIŚNIĘCIU W DANY PUNKT ZOSTANIECIE ODESŁANI DO DANEJ LOKALIZACJI 🙂

LEGENDA MAPY:

  • Niebieska linia: Trasa, jaką pokonaliśmy w 27 dni wypożyczonym samochodem, podzielona na kilka odcinków
  • Czerwone punkty: Lot międzystanowy + Lotniska
  • Szare domki: Noclegi
  • Zielone punkty: Parki Narodowe
  • Żółte punkty: ROUTE 66
  • Fioletowe punkty: Inne atrakcje
  • Antracytowe punkty: Przystanki przy drodze Highway 1
  • Czarne punkty: Miasta: San Francisco, Las Vegas, Los Angeles

DZIEŃ 1 – Godzina 17:00 przylot na lotnisko w SAN FRANCISCO, Przejazd Uberem do Hotelu, Wyjście do centrum głównie, by coś zjeść i kupić kartę SIM.
NOCLEG W GREEN TORTOISE HOSTEL

DZIEŃ 2 – SAN FRANCISCO
ZWIEDZANIE SF: Wcześnie rano śniadanie w Mama’s on Washington Square (polecam). Spacer po molo Pier 39 (to tutaj wylegują się w słońcu słynne morskie lwy). Przepływ promem na Alcatraz + zwiedzanie więzienia (prom odpływa z Pier 33). Spacer po Chinatown. Spacer po Union Square + wieczorne oglądanie filmu Spiderman na placu Union Square.
NOCLEG W GREEN TORTOISE HOSTEL

DZIEŃ 3 – SAN FRANCISCO
ZWIEDZANIE SF: Wcześnie rano śniadanie w restauracji Boudin (polecam). Po śniadaniu wycieczka rowerowa, którą zorganizowaliśmy sobie na własną rękę. Nasza wycieczka rowerowa rozpoczęła się z Fisherman’s Wharf (w tej okolicy znajdowała się wypożyczalnia rowerów, z której my skorzystaliśmy). Fisherman’s Wharf, to stara odnowiona dzielnica żeglarska z wieloma restauracjami rybnymi. Z samego rana niewiele jest tam jednak do zrobienia, więc kontynuowaliśmy naszą podróż na Ghirardelli Square. Jest to historyczny plac, gdzie do połowy lat 60 ubiegłego wieku funkcjonowała trzecia, najstarsza fabryka czekolady w Ameryce a w tej chwili znajdują się tam sklepiki, w których można kupić oczywiście czekoladę 🙂
Następnie pojechaliśmy do Marina Boulevard, gdzie po drodze mijaliśmy drogie domy i luksusowe łodzie. Pod koniec bulwaru zatrzymaliśmy się w Palace of Fine Art – Pałacu Sztuk Pięknych. Budowla znajduje się po lewej stronie drogi i przypomina dużą kopułę. Pałac Sztuk Pięknych znajduje się na pięknym placu ze stawem, podejrzewam, że jest on idealnym miejscem do robienia ślubnych sesji zdjęciowych. Spacerując po placu, minęliśmy chyba ze trzy pary pozujące przed obiektywem. Po naszej wizycie w Pałacu Sztuk Pięknych pojechaliśmy Old Street Masona do Crissy Field. Ten piękny park jest na wybrzeżu i już stąd mamy dobry widok na most, o ile nie wisi on w chmurach :). Z Crissy Field pojechaliśmy do Crissy Field Avenue. Jest to pierwsza stroma wspinaczka na trasę, ale gdy już znajdziesz się na szczycie, zostaniesz nagrodzony pięknym widokiem na Crissy Field. W oddali widać panoramę San Francisco. Stamtąd możesz zrobić postój do Fort Point, który jest prawie pod mostem, a od Crissy Field Avenue jest tylko niewielka odległość do mostu Golden Gate. Jazda rowerowa po moście Golden Gate to niesamowite przeżycie. Za żadne skarby nie zamieniłabym tej formy podróży na auto. Po zjechaniu z mostu dotarliśmy do parkingu Golden Gate w North Tower. Tutaj mogliśmy zostawić rowery i podejść pieszo do Battery Spencer zdecydowaliśmy, jednak kontynuować podróż pedałując – łatwo nie było, ale warto spróbować sił ;). Na szczycie Battery Spencer mamy wspaniały widok na most z panoramą San Francisco w tle. Kiedy już nasyciliśmy się widokiem na Golden Gate Bridge, ruszyliśmy dalej w stronę Susolito. W Susolito zjedliśmy lunch w restauracji Napa Valley Burger Company. Zamówiliśmy nasze pierwsze amerykańskie hamburgery, które były niesamowicie dobre, nic więc dziwnego, że zanim mogliśmy usiąść przy stoliku odstalismy swoje 20 minut w kolejce. Po lunchu i krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej w kierunku Issaquach Dock. To właśnie tam, znaleźliśmy kolorowe mieszkalne domki, dryfujące na morzu. Na początku obawialiśmy się zwiedzania tego miejsca, ponieważ, są to posiadłości prywatne, ale co tam, nie mieliśmy nic do stracenia i jedyne co mogłoby się nam przydarzyć to to, że zostalibyśmy wyproszeni. Spacerując, ważne jest to by zachowywać się grzecznie i cicho a każdy mieszkaniec, którego będziecie mijali, najprzyjemniej się do was uśmiechnie i powie hallo. Z Sausolito do San Francisco wrócilismy promem. Prom pływa raz na godzinę i niestety jest praktycznie zawsze pełny. My nasze bilety zakupiliśmy tuż przed samym odpływem promu i nie był to najlepszy pomysł, ponieważ był wielki tłok, dlatego proponuje Wam zatroszczyć się o bilet troszkę wcześniej. Po wycieczce rowerowej spacer po Fisherman’s Wharf
NOCLEG W GREEN TORTOISE HOSTEL

DZIEŃ 4 – SAN FRANCISCO
ZWIEDZANIE SF: Wczesnie rano śniadanie w Beuna Vista (polecam). Po drodze odwiedzenie Crooked Street/Lombard. Po drodze odwiedzenie Crooked Street/Lombard. Z samego rana przejażdżka Cable Car – najlepiej jest skorzystać z pierwszego kursu, jest mniejszy tłok ;). Spacer po Civic Center + City Hall, Painted Ladies. Wyporzyczenie roweru (gdzieś w okolicy Haight Ashbury) i jazda rowerem na wzgórze Twin Peaks – oj było ciężko :D. W drodze powrotnej zakupy w piekarni Tartine Bakery i piknik w Golden Gate Park. Powrót autobusem do hotelu. 
NOCLEG W GREEN TORTOISE HOSTEL

DZIEŃ 5 – Wcześnie rano lot międzystanowy z lotniska San Francisco do West Yellowstone, Godzina 11:00 przylot na lotnisko WEST YELLOWSTONE, Odbiór auta.
ROZKŁAD DNIA:
Wjazd do parku od strony West Yellowstone + zakup karty America The Beautiful Annual w punkcie informacyjnym. Najważniejsze atrakcje parku tworzą na mapie (którą dostaliśmy zaraz przy wieździe) pętelkę tzw. ósemke i są to: Mammoth Hot Springs, Norris Geyser Basin, Midway Geyser Basin, Old Faithful, West Thumb, Lake Village, Canyon Area i The Lamar Valley. Zanim, dojechaliśmy do hotelu w Gardiner, zwiedziliśmy  Norris Geyser Basin, który i tak mieliśmy po drodze. Na Yellowstone warto przeznaczyć 2-3 dni. Po parku przemieszczamy się autem, a będąc już na miejscu danej atrakcji, robimy krótkie spacery.
NOCLEG W YELLOWSTONE GET-AWAY Gardiner (airbnb)

DZIEŃ 6 – YELLOWSTONE NP.
ROZKŁAD DNIA (zwiedziliśmy pierwszą – górną część mapki). Wcześnie rano Mammoth Hot Springs. Potem przejażdżka drogą Blacktail Plateau Drive w poszukiwaniu niedźwiedzi ;). Następnie droga Lamar Valley (tutaj na drodze spotkacie bizony), Canyon Village.
NOCLEG W YELLOWSTONE GET-AWAY Gardiner (airbnb)

DZIEŃ 7 – YELLOWSTONE NP.
ROZKŁAD DNIA (zwiedziliśmy druga – dolną część mapki)
NOCLEG W YELLOWSTONE GET-AWAY Gardiner (airbnb)

DZIEŃ 8 – Przejazd z Gardiner do SALT LAKE CITY
ZWIEDZANIE: Niewiele :), zjedliśmy obiad, popatrzeliśmy na „podwórkową” grę w basketball
NOCLEG W SUPER 8 BY WYNDHAM
(Dystans 517 km, Czas spędzony w aucie 5.10 min)

DZIEŃ 9 – Wcześnie rano wyjazd z Salt Lake City do BRYCE NP.
ZWIEDZANIE BRYCE NP.: spacer szlakiem Sunrise Point – zejście w dół przez Amphitheater i Navajo Loop Trail +wall Street do Sunset Point (+/-3h), w parku nie było ruchu, więc odwiedziliśmy wszystkie punkty widokowe + zachód słońca w Bryce Point,
Przejazd do Hatch
NOCLEG W HATCH THE RIVERSIDE RANCH RV PARK MOTEL & CAMPGROUND
(Całkowity dystans 290 km, Czas spędzony w aucie 4.23 min)

DZIEŃ 10 – Wcześnie rano wyjazd z Hatch do ZION NP.
ZWIEDZANIE ZION NP.: W tym parku chcieliśmy zacząć dzień od wspinaczki na ANGELS LANDING, niestety Amerykanie obchodzili tego dnia święto i park był przepełniony ludźmi. Po parku poruszamy się, korzystając z autobusów, nie ma, więc możliwości korzystania z własnego auta! 5 szlaków tego dnia była zamknięta. Wykonaliśmy spacer w wodzie szlakiem THE NARROWS, spacer szlakiem LOWER EMERLALD POOL i podziwialiśmy zachód słońca w CANYON OVERLOOK
Przejazd do Page
NOCLEG W LA QUINTA BY WYNDHAM
(Całkowity dystans 152 km, Czas spędzony w aucie 2.65 min)

DZIEŃ 11 – PAGE
ZWIEDZANIE: 7:30 LOWER ANTELOPE CANYON, PRZEPŁYW KAJAKIEM PO LAKE POWELL, HORSESHOE BEND zachód słońca, Obiad w Fiesta Mexicana (polecam)
NOCLEG W LA QUINTA BY WYNDHAM

DZIEŃ 12 – Wcześnie rano wyjazd z Page do MONUMENT VALLEY, Po drodze odwiedzenie zapory wodnej GLEN CANYON DAM
ZWIEDZANIE MONUMENT VALLEY: WSZYSTKKIE PUNKTY. Aby wjechać do tego parku, trzeba kupić osobny bilet. Droga przez park to utwardzona glina, która strasznie się kurzy, więc radzę mieć okna samochodu zamknięte. My podczas naszej przejażdżki mijaliśmy na swojej drodze ludzi, którzy zwiedzali park kabrioletem z otwartym dachem. Aby pokonać drogę doliny nie koniecznie trzeba mieć auto z napędem na 4 koła. Trzeba tylko prowadzić z głową i wszystko będzie ok. Obiad zjedliśmy w restauracji z widokiem na dolinę (nie pamiętam nazwy restauracji, ale jak najbardziej polecam)
NOCLEG W GOULDINGS LODGE
(Całkowity dystans 205 km, Czas spędzony w aucie 2:17 min)

DZIEŃ 13 – Wcześnie rano wyjazd z Monument Valley do GRAND CANYON NP.
ZWIEDZANIE GRAND CANYON NP.: DESERT VIEW DRIVE – punkty widokowe wzdłuż drogi, ten odcinek możemy pokonać własnym samochodem: DESERT VIEW POINT, LIPAN POINT, MORGAN POINT, GRAND VIEW POINT, DUCK ON THE ROCK POINT, następnie krótki spacer w dół kanionu do OOH AAH POINT na szlaku South Kaibab Trail + punkty widokowe w Grand Canyon Village: MATHER POINT, YAVAPAI POINT + punkty widokowe wzdłuż drogi MARICOPA POINT, MOHAVE POINT I zachód słońca (którego nie mieliśmy, z racji dosyć pochmurnego dnia) na HOPI POINT
Przejazd do Tusayan
NOCLEG W TUSAYAN GRAND CANYON PLAZA HOTEL
(Całkowity dystans 304 km, Czas spędzony w aucie 3:40 min)

DZIEŃ 14 – Wyjazd z Grand Canyon do Kingman, Przejazd ROUTE 66 + ZWIEDZANIE:
FLAGSTAFF- WILLIAMS- ASH FORK- SELIGMAN- PEACH SPRINGS- HACKBERRY- KINGMAN
NOCLEG W RED ROOF INN KINGMAN
(Całkowity dystans 279 km, Czas spędzony w aucie 2:42 min)

DZIEŃ 15 – Przejazd z Kingman do LAS VEGAS po drodze odwiedzenie HOOVER DAM
ZWIEDZANIE LAS VEGAS: Spacer po STRIP + zwiedzanie hoteli + KASYNO
NOCLEG W THE VENETIAN RESORT LAS VEGAS
(Całkowity dystans 177 km, Czas spędzony w aucie 1: 46min)

DZIEŃ 16 – LAS VEGAS
ZWIEDZAZNIE LAS VEGAS: Spacer po STRIP, zwiedzanie hoteli, zwiedzanie sklepów COCA-COLA, M&M’S, HARD ROCK LV, odpoczynek w basenie na dachu hotelu The Venetian
NOCLEG W THE VENETIAN RESORT LAS VEGAS

DZIEŃ 17 – Przejazd z Las Vegas do DEATH VALLEY
ZWIEDZANIE: W ten dzień z samego rana, zanim opuściliśmy Las Vegas, podjechaliśmy pod znak WELCOME TO FABULOUS LAS VEGAS NEVADA, potem pojechaliśmy zobaczyć zaporę wodną HOOVER DAM, a także przejechaliśmy RED ROCK CANYON SCENIC DRIVE, do hotelu dojechaliśmy w miarę późno, więc w Dolinie Śmierci odwiedziliśmy DANTES VIEW + zachód w ZABRISKIE POINT a wracając z ZABRISKIE POINT, przejechaliśmy przez TWENTY MULE TEAM CANYON (3.5 km nieutwardzona jednokierunkowa droga – piękna).
NOCLEG W LONGSTREET & CASINO w tym hotelu zjedliśmy kolację oraz zrobiliśmy pierwsze i z tego, co pamiętam jedyne pranie.
(Dystans 240 km, Czas spędzony w aucie 2:23 min)

DZIEŃ 18 – Wczesne rano zwiedzanie DEATH VALLEY, po dolinie poruszaliśmy się własnym samochodem
ZWIEDZANIE DEATH VALLEY: zwiedzanie trzeba rozpocząć jak najwcześniej nie ze względu na tłumy turystów a temperaturę, która potrafi być bardzo wysoka. Zwiedzanie odbywa się, głównie jeżdżąc po dolinie autem. Zaczęliśmy od BADWATER BASIN + krótki spacer po solnisku, potem: ARTIST’S DRIVE, krótki spacer w GOLDEN CANYON, DEVIL’S GOLF COURSE I MESQUITEFLAT DUNES
Przejazd do Palm Springs, odpoczynek w basenach hotelu.
NOCLEG W MIRACLE SPRINGS RESORT & SPA w tym hotelu zjedliśmy też kolację.
(Dystans 467 km, Czas spędzony w aucie 4.52 min + czas, który spędzamy w aucie zwiedzając park)

DZIEŃ 19 – Wczesne śniadanie w centrum Palm Springs, w tym mieście chcieliśmy zwiedzić INDIAN CANYONS, ale nie sprawdziłam tego wcześniej i na miejscu okazało się, że atrakcja w poniedziałki jest nieczynna. Nauczka na przyszłość, być jeszcze lepiej przygotowanym;)
Przejazd do JOSHUA TREE
ZWIEDZANIE JOSHUA TREE: Po parku poruszaliśmy się własnym samochodem.
Wjazd do parku od strony południa. Jako pierwsze odwiedziliśmy CHOLLACACTUS GARDEN, następnie JUMBO ROCKS – spacer trasą SKULL ROCK, LIVE OAK, SPLIT ROCK, przejazd nieutwrdzoną droga QUEEN VALLEY ROAD, spacer do BARKER DAM, spacer do HIDDEN VALLEY, KEYS VIEW, wyjazd z parku od strony północnego zachodu.
Przejazd do LOS ANGELES: Odpoczynek
NOCLEG W FRIENDSHIP MOTOR INN LOS ANGELES
(Dystans 290 km, Czas spędzony w aucie 3:13 min)

DZIEŃ 20 – LOS ANGELES
ZWIEDZANIE LA: Wcześnie rano wizyta w SANTA MONICA (spacer po bulewar + wycieczka rowerowa po VENICE BEACH, następnie spacer do HOLLYWOD SING, odwiedziny GRAFFITH OBSERVATORY, kolacja w FARMERS MARKET
NOCLEG W FRIENDSHIP MOTOR INN LOS ANGELES

DZIEŃ 21 – LOS ANGELES
ZWIEDZANIE LA: Wcześnie rano spacer po HOLLYWOOD BOULEVARD / HOLLYWOOD WALK OF FAME, następnie wizyta w STUDIO WARNER BROS, spacer ulicami BEVERLY HILLS min. RODEO DRIVE, powrót do LOS ANGELES w poszukiwaniu kilku fajnych ulicznych murali, kolacja w FARMERS MARKET
NOCLEG W FRIENDSHIP MOTOR INN LOS ANGELES

DZIEŃ 22 – HIGHWAY 1
Przejazd z Los Angeles do San Simeon przez Santa Barbara
ZWIEDZANIE: Spacer po bulewar SANTA BARBARA, + lunch bij Lucky Penny’s, spacer po bulewar MORRO BAY
NOCLEG W SILVER SURF MOTEL SAN SIMEON
(Dystans 405 km, Czas spędzony w aucie 4 h)

DZIEŃ 23 – HIGHWAY 1
Przejazd z San Simeon do Santa Cruz
ZWIEDZANIE: PIEDRAS BLANCAS ELEPHANT SEAL, przytanki: WILLOW CREEK, McWAY FALLS, PFEIFFER BEACH, BIG SUR – BIXBY CREEK BRIDGE & HURRICANE POINT, MONTEREY, SANTA CRUZ spacer po plaży wzdłuż BEACH BOARDWALK (najstarszy park rozrywki w Ameryce)
NOCLEG W RIVERSIDE INN & SUITES SANTA CRUZ
(Dystans 219 km, Czas spędzony w aucie 3.11 min)

DZIEŃ 24 – Przejazd z Santa Cruz do SEQUOIA NP.
ZWIEDZANIE SEQUOIA NP.: Wjazd do parku od strony południowej. Spacer szlakiem MORO ROCK, TUNNEL LOG, BIG TREES TRAIL, GENERAL SHERMAN TREE + CONGRES TRAIL, GENERAL GRANT TREE + FALLEN MONARCH
Przejazd z Sequoia Np. do Mariposa
NOCLEG W MINERS INN Mariposa
(Dystans 380 km, Czas spędzony w aucie 4.2 min)

DZIEŃ 25 – Przejazd z Mariposa do YOSEMITE NP.
ZWIEDZANIE YOSEMITE NP.: Wcześnie rano spacer szlakiem MIST TRAIL (VERNAL FALLS + NEVADA FALLS) był to nasz najdłuższy i najcięższy spacer z całej podróży – 9 km w obie strony, różnica wzniesień 610m, 5 godzin wędrównki + przerwy na zdjęcia, piknik. Wspaniała przygoda!
Przejazd do Mariposa
NOCLEG W MINERS INN Mariposa
(Dystans 70 km, Czas spędzony w aucie 1.10min)

DZIEŃ 26 – Przejazd z Mariposa do YOSEMITE NP.
ZWIEDZANIE YOSEMITE NP.: Wcześnie rano TUNNEL VIEW, BRIDALVEIL FALL, SWINGING BRIDGE, spacer szlakiem SENTINEL/ COOK’S MEADOWS LOOP, LOWER YOSEMITE FALLS, EL CAPITAN MEADOW, GATES OF THE VALLEY
Przejazd do Mariposa
NOCLEG W MINERS INN Mariposa
(Dystans 70 km, Czas spędzony w aucie 1.10 min)

DZIEŃ 27 – Przejazd z Mariposa do SAN FRANCISCO + lot powrotny do Amsterdamu
(Dystans 405 km, Czas spędzony w aucie 4 h)

TEN WPIS JEST CZĘŚCIĄ SERII POSTÓW NASZEJ PODRÓŻY PO AMERYCE Z 2019 ROKU

2 gedachten over “American Road Trip Plan podróży dzień po dniu + Mapa”

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *