Euromast – wieża obserwacyjna w Rotterdamie. Informacje praktyczne oraz odpowiedź na pytanie, czy warto?

Euromast jest najwyższą wieżą obserwacyjną w Holandii od ponad 60 lat. Wieża została wybudowana i uroczyście otwarta w 1960 roku przez księżną Beatrix z okazji Floriade, wystawy kwiatowo – ogrodniczej, która odbyła się w parku sąsiadującym z budowlą. Jeszcze przed budową wieża otrzymała nazwę Euromast. Pierwszy człon nazwy “Euro” odnosi się do miasta Rotterdam, które leży w samym sercu rynku europejskiego oraz do Europortu, który znajduje się tuż przy wieży. Drugi człon nazwy “mast” co w języku polskim oznacza maszt, odnosi się do portu. W latach 60 tych Euromast miał 104 metry wysokości (nie licząc masztu o wysokości 15 metrów). 10 lat później w 1970 roku Euromast został powiększony o 85-metrową wieżę widokową Space Tower, co spowodowało, że budynek ponownie zyskał miano najwyższego w mieście. Space Tower posiada obrotową windę, która zabierze Cię na wysokość 180 metrów, skąd rozpościera się spektakularny widok warty zachodu. 

Euromast

Z wieży możemy podziwiać nowoczesną architekturę miasta, most Erasmusbrug (most Erazma) zieleń parku Het Park, oraz ogromy i największy port w Europie. W pogodne dni widok z wieży roztacza się do 30 km co daje nam możliwość zobaczyć miasto Den Haag.

Widoki z platformy obserwacyjnej, która na różnych wysokościach obraca się, o 360 stopni są wyjątkowe. 

Czy wiesz, że...? Ciekawostki dotyczące Euromast

 • Szkielet budowy powstał w zaledwie 23 dni
 • Fundament wieży składa się z 131 betonowych pali
 • Windy mają prędkość 4 metrów na sekundę, w ciągu 30 sekund osiągają wysokość 100 metrów
 •  Przy sile wiatru 11, górna część Euroscoop odchyla się o 1 metr
 • Euromast otrzymał nagrodę Travellers ‘Choice Award 2020 od Tripadvisor, a to oznacza, że atrakcja jest w pierwszej 10% najlepszych atrakcji na świecie.

Co możesz zrobić będąc na Euromast?

Mając bilet wstępu, podziwiamy panoramę miasta zarówno z platformy widokowej na 100 metrach, jak i z Euroscoop na 185 metrach. Na wysokości 100 metrów znajduję się również restauracja, gdzie możemy zjeść śniadanie, lunch, obiad lub kolację. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zrobić wcześniejszą rezerwację. Jeżeli masz ochotę obudzić się i zasnąć z wyjątkowym widokiem to w cenie 400 euro możesz zarezerwować również noc w apartamencie wieży. Ciekawą atrakcją dla odważnych jest zjazd po linie z platformy widokowej na 100 metrach. To najwyższy zjazd na linie jaki możesz doświadczyć w Europie. Zjazdy odbywają się sezonowo, zazwyczaj w każdy weekend od maja do września. Cena takiej atrakcji to 57,50 euro (w tym bilet wstępu). Więcej informacji oraz rezerwacje możecie dokonywać tutaj.

Zupka brokułowa podana z cebulką i awokado, pyszna! 

Sklepik z pamiątkami

Informacje praktyczne

ADRES: Euromast Horeca BV, Parkhaven 20, 3016 GM Rotterdam

GODZINY OTWARCIA:

Od kwietnia do września: otwarte od 9:30, od
października do marca: otwarte od 10:00

 • Platformy: do 22:00
 • Euroscope: Obecnie ma różne godziny otwarcia
  Od poniedziałku do czwartku od 12:00 do 21:00
  Piątek od 11:00 do 22:00
  Sobota od 10:00 do 22:00
  Niedziela od 10:00 do 21:00
 • Kuchnia: do 22:15
 • Brasserie: do 23:00
Godziny otwarcia mogą stale się zmieniać, w tym celu najlepiej jest przed wizytą sprawdzić tutaj, czy podane wyżej godziny są nadal aktualne. Taka moja mała podpowiedź, jeżeli macie możliwość to starajcie się odwiedzić Euromast w miarę pogodny dzień.

PARKING:

Przy Euromast znajduje się duży parking publiczny. Parking jest płatny od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00 oraz w niedziele od 12:00 do 18:00. 

Atrakcja Euromast, czy warto?

A teraz odpowiedź na pytanie, czy warto? Oczywiście, że tak. Przez bardzo długi czas miałam ogromny lęk wysokości, ale właśnie dla takich i podobnych widoków postanowiłam spróbować mój strach przezwyciężyć. Podziwianie miast oraz przyrody z pewnych wysokości daje nam zupełnie inny obraz danego miejsca. Także, bacznie obserwujcie prognozę pogody i jeśli macie taką możliwość koniecznie odwiedźcie to miejsce.

2 gedachten over “Euromast – wieża obserwacyjna w Rotterdamie. Informacje praktyczne oraz odpowiedź na pytanie, czy warto?”

 1. Pingback: Poznaj kraj wiatraków. Najpiękniejsze miejsca w Holandii ~ My FairyTale

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *