Kwitnąca wiśnia w Bloesempark pod Amsterdamem

Pierwsze ciepłe wiosenne dni są zawsze wyjątkowe. Świergot ptaków i rozkwit kwiatów najrozmaitszych drzew po szarych miesiącach zimy, zawsze rysuje uśmiech na naszych stęsknionych słońcem twarzach. W tym roku ostatnie dnia marca i temperatury zbliżone 20 stopni zabrały nas na wycieczkę, gdzie przez chwile mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy znaleźli się w gdzieś w Japonii.

Bloesempark

W Japonii nadejście wiosny świętowane jest Hanami Matsuri, czyli Festiwalem Kwitnącej Wiśni, którego tradycją jest organizowanie pikników pod kwitnącymi wiśniami w gronie rodziny oraz przyjaciół.

W roku 2000 w podziękowaniu za dobre relacje handlowe Japoński Klub Kobiet podarował gminie Amstelveen 400 drzewek wiśni, które tworzą niesamowity krąg parku Bloesem, gdzie każdego roku można podziwiać malowniczy obraz kwitnących drzew. 

Bloesempark

Każde drzewko, które zasadzono w sercu Amsterdamskiego Lasu ma swoją nazwę: połowa drzew japońskiej wiśni nosi japońskie imę żeńskie, a druga połowa otrzymała holenderskie imię żeńskie.

Kwiat wiśni – Satura, symbolizuje optymizm i nowy początek, ale jednocześnie odnosi się do przemijania życia. 

Bloesempark

Najpopularniejszą odmianą wiśni w Japonii jest Somei Yoshino. Kwiaty drzewa są prawie czysto białe, z bardzo jasnym odcieniem różu, szczególnie w pobliżu łodygi. 

Wszystkie rodzaje drzew kwitnącej wiśni, takie jak te w parku Bloesem, produkują małe, niejadalne owoce. Wiśnie jadalne zazwyczaj pochodzą z kultywarów spokrewnionych gatunków takich jak Prunus avium i Prunus cerasus.

Bloesempark

Czas kwitnienia japońskiej wiśni w parku Bloesem

Pojawienie się pierwszych kwiatów wiśni znane jest jako kaika. Szczyt, w którym najwięcej drzew jest w pełnym rozkwicie, znany jest jako mankai.

W Bloesem Park drzewa wiśni kwitną w marcu i kwietniu. Trudno jest jednak przewidzieć dokładny okres tego wspaniałego wydarzenia. Warunki pogodowe mogą spowodować, że kwiaty pojawią się wcześniej lub później niż przeciętnie.  Przy dobrej pogodzie kwitnącą wiśnią można się cieszyć nawet przez 2-3 tygodnie, ale przy wietrze i deszczu okres ten może zakończyć się już w ciągu kilku dni. 

Bloesempark

Wskazówki dotyczące wizyty w Bloesem Park

Bloesem Park w Amsterdamse Bos jest ogólnodostepny i znajduje się przy: Doorweg 32,1182 DB Amstelveen

Jeśli chcesz zobaczyć Bloesem Park w jego najpiękniejszej odsłonie, to koniecznie dobrze się to tego przygotuj.

Obserwuj social media. Instagramowy profil @Amsterdamse Bos to dobre źródło informacji o tym, kiedy w parku zaczynają kwitnąć kwiaty drzew.

Skontaktuj się z Boswinkel ( Leśny sklep) i upewnij się, że w dniu, w którym zamierzasz odwiedzić park nie są organizowane żadne imprezy i park jest otwarty.

Numer telefonu: 020 251 7840
E-mail: deboswinkel@amsterdam.nl

Postaraj się odwiedzić Bloesem Park w środku tygodnia. Weekendy są bardzo zatłoczone, co zresztą widać na moich zdjęciach. Myślę, że najpiękniejszą i najspokojniejszą chwilę w parku znajdziesz od poniedziałku to czwartku o wschodzie słońca 😉 

W okolicach parku nie ma restauracji, tak więc weź ze sobą wodę i jakieś przekąski na lunch.

Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela to muszę Cię rozczarować. Psy nie mogą wchodzić na teren parku Bloesem.

Kolejna ważna informacja to to, że w Bloesem Park nie ma toalet. 

Wokół Amsterdamse Bos znajduje się kilka bezpłatnych miejsc parkingowych, które łatwo rozpoznasz po znakach ustawionych przy drodze. Pamiętaj jednak, że w słoneczne weekendy może być ich nie wystarczająco.  

Wyjątkowy mały kawałek Japonii w Holandii

Bloesempark

Zapewne w tym roku ze względu na pogodę nie będziesz już mógł podziwiać tego, co nam udało zobaczyć się w minionym miesiącu, ale mam nadzieję, że dzisiejszy wpis utkwi Ci w pamięci i za rok powitasz wiosnę tak jak zrobiliśmy to my.

Ściskam Agnieszka

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *