Chorwacja. Jeziora Plitwickie

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Jezior Plitwickich jest największym i najstarszym parkiem narodowym w Chorwacji.

Ponadczasowy i zdumiewający Park Jezior Plitwickich o łącznej powierzchni ponad 260 km2 znajduje się w regionie Górska Hrvatska, w północno – zachodniej części kraju i składa się z szesnastu jezior połączonych kaskadowo, oraz serią 90-ciu wodospadów na tle pejzażu dominujących gęstych lasów bukowych, które zwłaszcza w zszarzałe i pochmurne dni nadają temu miejscu wyjątkowy, romantyczny i tajemniczy klimat. 

Jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Chorwacji, które sławi się wieloma krystalicznie niebieskimi jeziorami oraz burzliwymi wodospadami gwarantuje ekscytujące przeżycia, satysfakcjonujące wspomnienia i urokliwe krajobrazy niczym z pocztówki. 

Co warto wiedzieć o Narodowym Parku Jezior Plitwickich?

Jeziora Plitwickie powstały dzięki zjawiskom krasowym, czyli wypłukiwaniu wapienia i dolomitu przez wodę. Ze względu na charakterystyczne warunki geologiczne i hydrogeologiczne system jezior dzieli się na dwie grupy: Gornja jezera (jeziora górne, których jest 12) i Donja jezera (jeziora dolne, których jest 4).

Jeziora Górne powstały w skale dolomitowej na skutek zawalenia się stropów podziemnych grot i zalania ich przez wodę. Są one bardziej dominujące pod względem zajmowanej przestrzeni i objętości, a także są przestronniejsze i mają łagodniejsze zbocza w porównaniu do jezior dolnych. Jeziora Dolne o znacznie węższych i bardziej stromych zboczach utworzyły się w wapiennym kanionie i kończą się imponującym wodospadem Sastavci, u którego podnóża wznosi się rzeka Korana.

Jeziora Plitwickie słyną ze zmieniających się kolorów wody, które nieustannie przyjmują inne barwy w zależności od ilości minerałów, a także kąta padania promieni słonecznych. Najważniejszym składnikiem powodującym, że woda zmienia kolor niebieski lub zielony, jest węglan wapnia skał wapiennych. Kolory wód Jezior Plitwickich to barwy jasnej szmaragdowej zieleni, głębokiego błękitu lub wyblakłej szarości.

Największym, najgłębszym i najniżej położonym jeziorem w parku jest jezioro Kozjak, które znajduje się pomiędzy częścią dolna i górną. Możesz zdecydować się na spacer i przejść całą drogę wzdłuż jeziora, ale pochłonie Ci to dużo czasu, dlatego dużo fajniej jest wziąć łódź, która zabierze Cię na przyjemną 15-minutową wycieczkę do pozostałych jezior górnych.

Każde z 16 jezior ma nazwy oparte na prawdziwych historiach lub legendach. Jedną z ciekawszych historii opowiada “Legenda Czarnej Królowej”. 

Według legendy, po wielkim okresie suszy, który nawiedził teren dzisiejszych Jezior Plitwickich, wyschła nawet Czarna Rzeka, która zaopatrywała cały obszar w wodę. Zrozpaczeni ludzie modlili się do niebios tak długo, aż któregoś dnia z baśniowych dworów na klifach Velebitu zeszła do doliny Czarna Królowa. Królowa zlitowała się nad proszącym ją o pomoc ludem i obiecała dać im wody pod dostatkiem. W wyniku ogromnej burzy, obfitego deszczu, który spadł na ziemię i silnych grzmotów w dnie Czarnej Rzeki utworzyły się Jeziora Plitwickie, z których pierwszym było Jezioro Proscansko. Jezioro Proscansko nazwano od “prośby” ludzi o wodę (chorwackie słowo “Prositi” znaczy “poproś o”).

Kiedy w latach 90 rozpadła się Jugosławia, prawo do terenów Jezior Plitwickich rościli sobie Serbowie. W Wielkanoc 1991 roku na terenie jezior doszło do starcia pomiędzy serbskimi separatystami i chorwackimi siłami bezpieczeństwa. Incydent ten miał duży wpływ na późniejsze wydarzenia w tej części Europy, w tym na wojnę jugosławiańsko – chorwacką.

Informacje praktyczne

BILET WSTĘPU

Cena biletu wstępu jest zróżnicowana i zależy od różnych faktorów (pory roku, wieku odwiedzającego, tego czy park odwiedza się w grupie, a także od tego ile dni chcemy przeznaczyć na wizytę w parku). W listopadzie za bilet dwudniowy w Parku Narodowym Jezior Plitwickich zapłaciliśmy 120 kun od osoby. Jeśli zamarzasz odwiedzić park w miesiącach od czerwca do końca września za bilet będziesz musiał zapłacił 300 kun. 

Dokładne informacje odnoście cen biletów wstępu znajdziesz na oficjalnej stronie parku tutaj.

Bilet wstępu możesz nabyć na miejscu lub drogą online. W sezonie proponuje skorzystać z tej drugiej opcji.

WEJŚCIA DO PARKU + PARKING SAMOCHODOWY

Park Jezior Plitwickich ma dwa wejścia: wejście 1 południowe – Rastovaca ( stąd dotrzesz do jezior dolnych i wodospadu Veliki Sklap), oraz wejście 2 północne – Hladovina (stąd dotrzesz do jezior górnych). Osobne wejścia zostały stworzone po to, aby osoby, które chcą zobaczyć tylko jedną część parku, mogły wybrać wejście, które znajduje się najbliżej. 

Każde z wejść posiada parking płatny, którego cennik znajdziesz tutaj.

Na terenie parku funkcjonuje autobus wahadłowy oraz łodzie, z których korzystanie jest wliczone w cenę biletu wstępu, i dzięki którym łatwo możesz przemieszczać się pomiędzy dwoma wejściami, jeśli zamierzasz zwiedzić obie części parku.

Godziny otwarcia parkingów przy wejściach do parku oraz rozkład godzin autobusów wahadłowych i łodzi elektrycznych znajdziesz na oficjalnej stronie parku tutaj.

GODZINY OTWARCIA PARKU

Park narodowy otwarty jest przez 365 dni w roku, ale godziny otwarcia dla odwiedzających różnią się w zależności od pory roku.

Szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnej stronie parku tutaj.

JAK ZWIEDZAĆ PARK NARODOWY JEZIORA PLITWICKIE? SZLAKI PARKU

Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje 8 programów zwiedzania systemu jezior. Z każdego wejścia mamy do wyboru 4 szlaki. Szlaki są bardzo dobrze oznaczone znakami ustawionymi na palach z symbolami literek alfabetu od A do K. 

Jeśli chcesz zobaczyć obie części parku wybierz trasę C od wejścia 1 lub trasę H od wejścia 2, która jest taka sama jak trasa C, z tym że idziesz w odwrotnym kierunku. Wybierając jeden z tych szlaków będziesz mógł podziwiać jeziora dolne, jeziora górne, wodospad Veliki Slap, a także skorzystasz z wycieczki łodzią po jeziorze Kozjak.

 

Park w listopadzie.
30 zdjęć ze szlaku Dolnych i Górnych Jezior Plitwickich

Wodospad Veliki Sklap o wysokości około 78 metrów znajduje się w Jeziorach Dolnych.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *