Lima zwiedzanie stolicy Peru

W sierpniu 2022 roku po raz pierwszy wyruszyliśmy w podróż do Ameryki Południowej. Kierunkiem, który obraliśmy sobie na czterotygodniowe wakacje było Peru, a sam pomysł na poznanie któregoś kraju ze Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej pojawił się u nas pod koniec maja i tak naprawdę nie mieliśmy jakoś specjalnie dużo czasu na dokładne przygotowania do tak wyjątkowej wyprawy.

Musieliśmy szybko działać i bardzo szybko zdecydowaliśmy, że po zwiedzeniu Limy (stolicy Peru) i po powrocie z Amazońskiej Dżungli dalszą część naszej przygody będziemy kontynuować wypożyczonym przez nas autem. 

Chociaż pomysł Chrisa na road trip przez Peru początkowo wydawał mi się niesamowicie szalony i niebezpieczny to cieszę się, że pomimo tych wszystkich negatywnych informacji, które napotkałam w internecie nie zrezygnowaliśmy z naszego planu, który okazał się nie tylko wspaniałym pomysłem, ale przede wszystkim wspaniałym przeżyciem, które zapamiętamy na całe życie.

Zapraszam do serii wpisów, które dla nas będą świetną pamiątką, a dla Ciebie być może fajną inspiracją.

Lima. Wstępne informacje o stolicy Peru

Po opuszczeniu lotniska w Amsterdamie i spędzeniu ponad 13 godzin w chmurach w końcu dotarliśmy do początkowego punktu naszej podróży, miasta Lima. W Limie spędziliśmy 2 dni i chociaż wystarczyło nam czasu na zobaczenie wszystkiego tego, co sobie zaplanowaliśmy to myślę, że dodatkowy dzień (jeśli można sobie na to pozwolić) nie byłby wcale jakimś złym pomysłem, gdyż miasto jest ogromne, ma wiele niesamowitych rzeczy do zobaczenia i zrobienia no i jest idealnym wprowadzeniem do peruwiańskiej kultury, historii i oczywiście kuchni.

Lima to ważne miasto Ameryki Południowej i dla wielu podróżników podobnie jak dla nas drzwi do Peru. Nowoczesna stolica Republiki Peru, położona jest na malowniczych klifach w centralnym regionie przybrzeżnym kraju skąd rozpościera się malowniczy widok na Ocean Spokojny. Co ciekawe po Kairze w Egipcie Lima uważna jest za drugie co do wielkości pustynne miasto na świecie. Miasto ukształtowane jest na pustynnym pasie między chłodnym Oceanem Spokojnym a wysokimi Andami i tworzy wyjątkowy mikroklimat, który sprawia, że do tej pory Lima nigdy nie doświadczyła ulewnych deszczy.

Polityczne, ekonomiczne i duchowe serce kraju składa się z 43 dzielnic i jest największym miastem w Peru i piątym co do wielkości miastem w Ameryce Południowej. Ponadto Lima jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w Ameryce Południowej. Obecnie miasto zamieszkuje prawie 10 milionów ludzi, a to oznacza, że w Limie mieszka prawie jedna trzecia całej populacji Peru.

Biorąc pod uwagę wielkość miasta, już teraz możesz sobie wyobrazić jak ogromny i dynamiczny panuje w nim ruch uliczny. Chociaż większość dzielnic Limy nie jest warta odwiedzenia to obszary Miraflores, Barranco i Centro Historico są świetnymi miejscami bazowymi i najbezpieczniejszymi dzielnicami Limy, które powinieneś poznać. 

W dzisiejszym wpisie poznasz najciekawsze atrakcje czterech dzielnic w Limie.

Atrakcje miasta i lista najlepszych rzeczy do zrobienia w Limie

Przybrzeżna Dzielnica Miraflores

Miraflores to bezpieczne i ekskluzywne przedmieście miasta, które oferuje spektakularne widoki na Ocean Spokojny. Przebywając tu szybko domyślisz się, że znajdujesz się w głównej dzielnicy turystycznej Limy. Oprócz kilku obowiązkowych punktów zwiedzania miasta znajdzie tu także nieskończoną liczbę różnorodnych sklepów, kawiarni, barów oraz restauracji na każdą kieszeń. 

Niegdyś obszar Miraflores była wioską rybacką. Dziś modna i otoczona wysokimi drapaczami chmur dzielnica Miraflores wykreowała się na małe miasteczko, którą zamieszkują głównie Peruwiańczycy z wyższych sfer. Nazwa dzielnicy wzięła się od słów mira (spojrzeć, zobaczyć) oraz flores (kwiaty), które w języku hiszpańskim oznaczają “spojrzeć na kwiaty”. Przez większość część roku dzielnicę zdobią kwitnące bugenwille, które prawdopodobnie w połowie XVI wieku, kiedy wioska należała do Inków stały się inspiracją dla obecnej nazwy dzielnicy.

Zastanawiasz się jak spędzić czas w Miraflores? Już podpowiadam 🙂

Odwiedź centrum handlowe Larcomar.

Jeśli jesteś fanem zwiedzania centrów handlowych na wakacjach to koniecznie wybierz się do Larcomar. Larcomar to wyjątkowe centrum handlowe zbudowane w piaskowych klifach biegnących wzdłuż granicy Limy z Pacyfikiem. Przyznam, że obowiązek noszenia podwójnych maseczek na terenie centrum handlowego szybko pogonił nas z tego miejsca, ale myślę, że jeśli szukasz sposobu na zabicie czasu to Larcomar będzie do tego miejscem wręcz idealnym, gdyż poza wieloma sklepami i restauracjami znajdują się tu również punkty rozrywki takie jak kino czy kręgielnia.

W oddali widok na El Morro Solar grupę wzgórz w dzielnicy Chorrillos, na południe od miasta Lima.

Przejdź lub przejedź rowerem promenadę El Malecon.

El Malecon to promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża na szczycie klifów, która prawdopodobnie jest najbardziej znaną atrakcją dzielnicy Miraflores. Wzdłóż promenady znajdziesz szereg parków z ogrodami kwiatowymi oraz rzeźbami autorstwa najbardziej znanych peruwiańskich artystów. Spacer lub przejażdżka rowerem prawie sześciokilometrową nadmorską ścieżką na szczycie klifu jest świetnym sposobem na rozpoczęcie zwiedzania miasta, obserwowanie ludzi i podziwianie fascynujących widoków na Pacyfik.

Zobacz Parque del Amor, ulubione miejsce spotkań zakochanych.

Parque del Amor, czyli Park Miłości to najczęściej odwiedzane miejsce na Malecon. W parku mieści się słynny pomnik “El Beso” (“Pocałunek”) autorstwa peruwiańskiego artysty Victora Delfina, który przedstawia parę całujących się kochanków. Park otworzono w 1993 roku w Walentynki i od tamtej pory co roku 14 lutego organizowany jest konkurs na najdłuższy pocałunek. Przebywając w Parku Miłości masz okazję zobaczyć piękną, długą mozaikową ławeczkę, która bardzo przypomina ławkę Guell w Barcelonie.

Zatrzymaj się przy najsłynniejszej latarni morskiej w Peru.

Park El Faro De La Marina to miejsce, gdzie znajdziesz żelazną cylindryczną 22-metrową nadal aktywną latarnię morską. Zatrzymaj się tu na chwilę, odpocznij, zrób zdjęcie i ruszaj dalej.

Rżuć okiem na Parque Chino/ Park Chiński.

Parque Chino powstał w 2021 roku dla uczczenia 200 rocznicy niepodległości Peru, a także 72 lecia chińskiej imigracji do Peru oraz 50 lat stosunków dyplomatycznych między Peru a Chinami. Park został zainspirowany typowymi chińskimi ogrodami i posiada klasyczne elementy takie jak kręte ścieżki, mały mostek, chiński pawilon, centralnie położony staw oraz posągi, które wspólnie na małej powierzchni tworzą urocze miejsce na chwile relaksu i wyciszenia.

Obserwuj talenty w Circuito del Skate Parque.

Circuito del Skate Park to wspaniale wygospodarowana przestrzeń gdzie lokalni zachwycają akrobacjami deskorolkowymi na różnych poziomach. Spotkasz tu zarówno początkujące dzieciaki, jak i zaawansowanych dorosłych. Świetne miejsce, jeśli lubisz obserwować ludzi z talentem.

Zobacz linie Nazca na trawniku w Parku Maria Reiche.

Parque Maria Reiche to miejsce stworzone w hołdzie dla niemieckiej badaczki Marii Reiche, która poświęciła swoje życie nad badaniem znaczenia słynnych linii z Nazca. Gęsty zielony trawnik został wykreowany i przycięty tak, aby mógł symulować niektóre postacie z grupy geoglifów, które znajdziesz w glebie pustyni Nazca w południowym Peru. 

Czerp przyjemność z jazdy na rowerze, spaceruj i odkrywaj  fotogeniczne miejsca promenady z widokiem na wybrzeże Limy. 

Oddychaj świeżym powietrzem, poczuj morską bryzę na skórze i wsłuchaj się w odprężające fale morskie uderzające o brzeg co kilka sekund.

Spróbuj latać na paralotni.

Jedną z bardziej znanych atrakcji w Miraflores jest paralotniarstwo. Miejsce startu paralotniarzy znajduje się wzdłuż promenady Malecon. Nie musisz wcześniej rezerwować swojego lotu. Wystarczy przyjść, zrobić zapis na miejscu, zapłacić gotówką i ekscytować się wyjatkową przygodą paralotniową z widokiem na Ocean Spokojny i Limę. Szczerze powiem, że trochę żałuje, że nie skorzystałam z tej atrakcji.

Idź na skalistą plażę Makaha w Miraflores, aby nauczyć się surfować lub chociaż poobserwować surferów.

Plaża Makaha jest ulubieńcem miłośników surfingu. Zanim do niej dotrzesz będziesz mógł zobaczyć starannie wykonane graffiti. Na skalistej plaży będziesz miał przyjemność poobserwować surferów a na końcu molo znajdziesz wyjątkowo usytuowaną restauracje La Rosa Nautica, gdzie możesz coś zjeść lub czegoś się napić.

Czy pamiętasz jeszcze imiona Wojowniczych Żółwi Ninja, walecznych obrońców Nowego Jorku?

Podziwiaj ruiny Huaca Pucllana.

Huaca Pucllana to wyjątkowe miejsce, klejnot Limy, który znajdziesz w samym sercu Miraflores. Huaca Pucllana są to starożytne ruiny niegdyś centrum administracyjne i ceremonialne zbudowane przez mieszkańców Limy około 400 roku naszej ery przy użyciu cegły Adobe (cegła mułowa, suszona na słońcu). Nazwa “huaca” oznacza “święty” i występuje w nazwach większości ruin, natomiast “pucllana” pochodzi od słowa oznaczającego grę, co oznacza, że obszar ten był miejscem, w którym odbywały się święte gry w rodzaju rytuału. Zachowane ruiny piramidy są interesujące ze względu na doskonale ułożone cegły, które tworzą całą konstrukcję. Każda z cegieł została wykonana ręcznie a błoto do łączenia cegieł zostało zebrane z okolicznych terenów. Struktury tworzące dzisiejszą piramidę były budowane warstwami przez tysiące lat i przez wiele pokoleń ludów Limy, z których każda dodawała kolejne warstwy.

 

Zapoznaj się z ruchem ulicznym w Limie.

Ruch uliczny w Limie charakteryzuje się trąbieniem samochodów, wyjącymi alarmami samochodowymi i ogólnie rzecz mówiąc ogromnym chaosem gdzie może się wydawać, iż przepisy drogowe istnieją tylko w teorii. Mimo to warto wyjść na ulice Limy i doświadczyć miejskiej dżungli, po czym jak najszybciej udać się w nieco spokojniejsze miejsce.

Ściany ulic Limy są pełne wyjątkowych malowideł, jeśli lubisz sztukę uliczną, mniej oczy szeroko otwarte.

Zaprzyjaźnij się z mieszkańcami Parku Kennedy.

W środku tętniącego życiem miasta w dzielnicy Miraflores znajduje się zielona oaza Park Kennedy. Nazwa parku powstała od imienia prezydenta Kennedy’ego, aby uhonorować rolę, jaką odegrał on w Sojuszu dla Postępu na rzecz pomocy ekonomicznej i społecznej  udzielonej państwom Ameryki Łacińskiej przez USA.

Powodem, dla którego park stał się sławny są mieszkające w nim koty. Koty są rozmieszone w całym parku i mają mnóstwo ogrodzonych obszarów do wędrowania. Kotami w Parku Kennedy opiekują się wolontariusze z “Grupy wolontariuszy ochrony kotów” GVDF (Grupo Voluntario de Defensa Felina), którzy dbają o codzienne dokarmianie zwierząt oraz zapewniają im ogólne bezpieczeństwo i opiekę medyczną (szczepienia, sterylizacja, kastracja, a także opieka medyczna chorych i rannych kotów). 

Praca GVDF jest całkowicie wolontariacka, co więcej, grupa nie otrzymuje żadnych pomocy od instytucji rządowych dlatego też w każdy weekend organizuje pchle targi, na których możesz kupić biżuterię z motywem kotów a całkowity utarg ze sprzedaży idzie na opiekę zwierzaków. Więcej o działalności GVDF znajdziesz tutaj oraz na ich angielskojęzycznej stronie Facebooka.

 

Park Kennedy to również schadzka ulicznych artystów. W parku znajduje się korytarz zwany “Paseo de los Pintores” w którym malarze i rzeźbiarze wystawiają swoje najlepsze dzieła artystyczne.

Tradycyjna Dzielnica Chorrillos

Tradycyjna dzielnica Chorrillos jest mniej znaną i zdecydowanie rzadziej odwiedzaną dzielnicą Limy przez turystów. Niegdyś mała wioska rybacka, w czasach kolonialnych i republikańskich rozwinęła się w nadmorski kurort. Podczas wojny na Pacyfiku Chorrilos było miejscem ciężkich walk i większość dzielnicy została zniszczona. Dzisiaj Chorrillos jest absolutnie warte odwiedzenia. Oprócz wspaniałej panoramy na miasto i Ocean Spokojny w obrębie wzgórz znajdziesz Pomnik Nieznanego Żołnierza, planetarium Morro Solar, Krzyż Papieski i Pomnik Chrystusa Pacyfiku. Zatem weź taksówkę i pojedź na południe miasta do El Morro Solar w dzielnicy Chorrillos.

Kolorowa Dzielnica Barranco

Barranco to artystyczna i jedna z najbardziej tradycyjnych i urokliwych dzielnic miasta, która znajduje się między Miraflores i Chorrillos. Położona wzdłuż klifów z widokiem na Ocean Spokojny dzielnica Barranco wypełniona jest wieloma galeriami sztuki, modnymi butikami oraz przyjemnymi  barami i restauracjami. Barranco to miejsce, gdzie dominuje kreatywność i talent, gdziekolwiek się obrócisz zobaczysz fenomenalną sztukę uliczną. W przeciwieństwie do Miraflores Barranco jest doskonałym miejscem, by cieszyć się odrobiną ciszy i spokoju.

Co robić w Dzielnicy Barranco?

Zobacz Parroquia La Santisima Cruz, czyli Kościół Świętego Krzyża. 

Położony na placu miejskim Kościół Świetego Krzyża jest główną świątynią dzielnicy Barranco. W kościele znajduje się jeden z najbardziej oddanych obrazów w Limie, święty obraz Pana Cudów z Barranco, który uczestniczy w listopadowej procesji.

Spaceruj, spaceruj i jeszcze raz spaceruj w celu odkrywania najlepszych dzieł artystów ulicznych.

Udaj się do La Puente de Los Suspiros (Mostu Westchnień).

W odległości krótkiego spaceru od głównego placu Barranco znajduje się kultowy Most Westchnień, który jest największą atrakcją barwnej dzielnicy. Ten słynny most drewniany został zbudowany w 1876 roku i mimo iż pamięta wojnę na Pacyfiku z Chile i był świadkiem zniszczenia Barranco w 1881 roku, przy czym sam znacznie został uszkodzony to po odbudowie nadal ma się dobrze i uszczęśliwia swoim widokiem zarówno turystów, jak i społeczność lokalną, która często wybiera to miejsce na romantyczne randki. Legenda głosi, że jeśli pomyślisz życzenie i przejdziesz przez 30-metrowy most na wstrzymanym oddechu to Twoje życzenie się spełni.

Pamiętaj, tylko aby wypowiedziane przez Ciebie życzenie dobrze zapamiętać, inaczej nigdy nie dowiesz się, czy się spełniło 🙂

Spójrz na La Ermita de Barranco starą żółtą kaplicę z XVIII wieku, która najpierw uległa zniszczeniom podczas wojny na Pacyfiku w 1881 roku, a następnie doznała poważnych uszkodzeń podczas trzęsienia ziemi, które spustoszyło środkowe wybrzeże Limy w 1940 roku.

Uwielbiam ten kontrast widoczny na zdjęciu budowli kaplicy La Ermita.

Udaj się na punkt widokowy tuż za kaplicą La Ermita i zrób zdjęcie na tle Pacyfiku.

Szukaj najciekawszych murali na murach budowli, schodach i mostach, a następnie udaj się wąską ścieżką Bajada de los Banos, która poprowadzi Cię w kierunku chłodnego Pacyfiku.

Przejdź drewnianym mostem z centrum Barranco i wyjdź na ponowne spotkanie z Oceanem Spokojnym.

Playa los Delfines

Historyczne Cemtrum Limy

Historyczne Centrum Limy, które w 1988 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to miejsce, którego nie możesz pominąć. Znajdziesz tu bogatą historię miasta, która rozpoczęła się w 1535 roku wraz z jego założeniem, oraz piękną architekturę, którą tworzą musztardowożółte kolonialne budynki z pięknymi drewnianym balkonami i imponujące kościoły. Centralnym punktem jak w każdym peruwiańskim mieście jest Plaza de Armas dawniej Plaza Mayor co znaczy Plac Broni. Największym budynkiem na tym dorodnym placu jest pałac rządowy, który pierwotnie zamieszkiwany był przez hiszpańskiego zdobywcę i założyciela Ciudad de los Reyes co znaczy Miasta Królów, Francisco Pizarro a obecnie jest oficjalną rezydencją pełniących obowiązki prezydentów Peru.

Ciekawi Cię co robić w Historycznym Centrum miasta? 

Przede wszystkim zwróć uwagę na “zwykłą” codzienność Peruwiańczyków, a następnie spaceruj po Plaza de Armas, w którym ogłoszono niepodległość Peru i zobacz najważniejsze budynki miasta.

Kiedy jestem w podróży uwielbiam obserwować ludzi. Patrzeć co robią, czym się zajmują, bądź gdzie idą. Lubię spoglądać na ich twarze i próbować czytać w ich myślach. Choć nie jest to łatwe wszystko, co ‘wytropię” próbuję uwieczniać na zdjęciach, które są dla nas najwspanialszą pamiątką z różnych zakątków świata.

Zobacz najważniejsze budynki na placu Plaza de Armas:

Palacio de Gobierno znany również jako Dom Pizarra to Pałac Rządowy, który jest siedzibą władzy wykonawczej rządu peruwiańskiego i oficjalną rezydencją prezydenta Peru. Budynek znajduje się po północnej stronie Plaza de Armas został zbudowany w 1535 roku przez Francisco Pizarro i był do tej pory rezydencją wszystkich peruwiańskich prezydentów. 

Pałac Rządowy jest domem prezydenta i nie można go zwiedzać, ale jeśli jesteś ciekawy jak wygląda zmiana warty, to bądź tu przed 11:45. Zmiana warty odbywa się oczywiście każdego dnia.

W trakcie zwiedzania Historycznego Centrum Miasta zaskoczyło nas to jak wielu strażników, pracowników policji i żołnierzy wojskowych zobaczyliśmy w Plaza de Armas. Może Cię to zdziwić, ale w przeciwieństwie do dzielnic Miraflores oraz Barranco, Historyczne Centrum jest mniej bezpieczną częścią miasta. 

Prawdopodobnie wynika to też z tego, że Peruwiańczycy nie są jakoś specjalnie zadowoleni z obecnych rządów prezydenta. Wrogie nastawienie do władzy kraju często powoduje protesty oraz zamieszki, które oczywiście nie są bezpieczne ani dla lokalnych, ani dla turystów. 

Również ulice wokół Plaza de Armas są częściowo wyłączone z ruchu samochodowego co zresztą było nam na rękę, bo łatwiej i lepiej mogliśmy podziwiać okazałe budynki na placu głównym 🙂

Lima Metropolitan Cathedral, czyli Katedra Metropolitalna to rzymskokatolicka katedra zbudowana w latach 1602-1797. Katedra zajmuje schodnią stronę Plaza de Armas i jest poświęcona św. Janowi, Apostołowi i Ewangeliście. Katedra robi niesamowite wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Palacio Municipal & Club de la Union. Palacio Municipal to budynek publiczny, który służy jako siedziba władz metropolitalnych Limy, natomiast Palacio de a Union to peruwiańskie stowarzyszenie obywatelskie założone w 1868 roku.

Palacio Arzobispal de Lima, czyli Pałac Arcybiskupi Limy jest siedzibą administracji peruwiańskiej Metropolii (rzymskokatolickiej archidiecezji Limy) oraz jednocześnie rezydencją kardynała Limy. Pałac Arcybiskupi znajduje się tuż przy Katedrze Metropolitalnej. Niestety nie zrobiłam zdjęcia Pałacowi z zewnątrz, ale zapraszam Cię do środka 😉

Zaraz po przekroczeniu progu Pałacu Arcybiskupa, będziesz miał widok na ogromne schody, których stopnie wykonane są z marmuru a poręcze są wyrzeźbione z mahoniu. Na pierwszym pietrze znajdziesz wystawę wielu obrazów i rzeźb o treści religijnej związanych z XVI i XVII wiekiem. Na drugim piętrze Pałacu znajduje się kaplica z ołtarzem. Głównym relikwatem Pałacu Arcybiskupa jest czaszka drugiego arcybiskupa Limy, Toribio Alfonso de Mogrovejo i Robledo, który jest jednym z pięciu peruwiańskich świętych.

Wykonaj spacer po Parque de la Muralla, czyli Parku Muru, którego główną cechą są wykopaliska fragmentów starożytnych murów, wzniesionych w XVII wieku w celu ochrony maista Lima.

Z Parku Muru zobaczysz 400-metrowe wzgórze o nazwie Cerro San Cristobal. Wokół wzgórza znajdują się bardzo kolorowe budynki należące do dzielnicy Rimac. Chociaż w dzielnicy Rimac można znaleźć kilka interesujących atrakcji takich jak np. Plaza de Acho (najstarsza arena walk byków w Ameryce i trzecia najstarsza arena walk byków na świecie), to jest to obszar o niezbyt dobrej reputacji i dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest tę część miasta sobie odpuścić.

Odwiedź Museo de Pisco bar, w którym przekonasz się jak smakuje Pisco Sour narodowy napój Peru.

Pisco Sour to mocny (moim zdaniem), bardzo popularny peruwiański koktajl, który składa się z pisco (rodzaj brandy, której zawartość alkoholu musi wynosić od 38% do 48%), z soku z cytryny, z surowych białek jaj i z gorzkiej angostury. Nazwa destylatu pochodzi od miasta portowego położonego w Ica, południowym Peru, które powstało 500 lat temu i w którym pierwotnie uprawiano winogrona.

W 1988 roku Narodowy Instytut Kultury (obecnie Ministerstwo Kultury) uznał pisco za dziedzictwo kulturowe Peru. 

W kwietniu 2019 roku w mieście Ica udało się przeprowadzić degustację 899 osób, dzięki czemu pisco trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.

Idealnym daniem do sparowania z Pisco Sour jest ceviche. Ceviche to narodowa potrawa w Peru, która jest przygotowana z owoców morza (zwykle ryb lub krewetek) marynowanych w soku z limonki.

Jeśli z jakichś przyczyn nie jesz to możesz poprosić o przygotowanie pisco bez dodatku białka. Podobnie jest z ceviche, jeśli nie jesz ryb możesz skusić się na wersję wegańską.

 

Odwiedź Choco Museo.

Chociaż Peru nie jest największym producentem czekolady na świecie to historia ziaren kakaowca w tym kraju sięga czasów Inków sprzed ponad 3000 lat. Dziś podobnie jak wtedy kakao uprawia się w Andach i Peruwiańskich lasach deszczowych Amazonii. Choco Museo to sklep gdzie oprócz zakupu pysznych i słodkich pamiątek możesz wziąć udział w mini warsztatach, dzięki którym poznasz bogatą historię uprawy kakao oraz wyrobu czekolady.

Złap taksówkę i pojedź do La Victoria najbardziej zaludnionej dzielnicy Limy skąd udasz się do Circuito Magico del Aqua największego kompleksu fontann interaktywnych na świecie. 

W parku znajduje się 13 interaktywnych fontann o różnych rozmiarach, które w nocy są oświetlane. Najlepszą pora na zwiedzanie parku jest tuż przed zachodem słońca. Masz wówczas możliwość zobaczyć fontanny za dnia a wieczorem będziesz mógł wziąć udział  pokazie, w którym gra świateł wzbogacona jest muzyką klasyczną i peruwiańską.

Zasmakuj peruwiańskiej kuchni.

Oprócz fascynującej kultury, zagadkowych ruin starożytnej cywilizacji i zachwycającej natury jest jeszcze jeden powód, dla którego podróżowanie po Peru daje dużo radości: jedzenie!

Pewnie o tym jeszcze nie wiesz, ale kuchnia peruwiańska jest jedną z najbardziej wszechstronnych kuchni na świecie. Peruwiańska gastronomia to starożytna mieszanka wpływów kultury indyjskiej, francuskiej, hiszpańskiej, japońskiej, oraz w mniejszym stopniu kultury afrykańskiej.

Niskie wybrzeże, wysokie Andy, żyzne lasy deszczowe i zielone wyżyny: te wszystkie obszary o bardzo odmiennym mikroklimacie zapewniają Peru bogactwo produktów wykorzystywanych w najwyśmienitszych potrawach. Nic więc dziwnego w tym, że na liście 50 najlepszych restauracji Ameryki Łacińskiej dominuje właśnie kuchnia peruwiańska. Również na liście 50 najlepszych restauracji na świecie na rok 2022 można znaleźć restauracje Central i Maido z Limy.

Tak więc, jak zapewne się domyślasz, w Limie nie brakuje adresów wspaniałych restauracji na każdą kieszeń. Osobiście rekomenduję restaurację Panchita i Maido.

 

Bar Pisco Museo, Lima

Restauracja Panchita, Lima

Restauracja Panchita, Lima

Restauracja Maido, Lima

Ufff trochę tego mi tutaj wyszło, ale mam nadzieję, że wpis się spodoba.  

Pozdrawiam Agnieszka

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *