Pola kwitnących cebulek w Holandii

Widok kwitnącej Holandii to moja ogromna radość! Wiecie, że większość kwiatów ma jakieś przesłanie. Wszyscy znamy różę i wiemy, że symbolizuje miłość, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad znaczeniem innych kwiatów?

W dzisiejszym wpisie będziecie mogli przeczytać nie tylko o tym, gdzie znaleźć najpiękniejsze pola tulipanów, hiacyntów i narcyzów, ale również o tym, co te trzy różne rośliny cebulkowe wyrażają.

Od wielu lat mała Holandia jest czołowym liderem na liście krajów pod względem eksportu kwiatów na cały świat. Ostatnie dwa sezony oczywiście za sprawą kryzysu koronowego nie miały najlepszego wpływu na wywóz barwnych roślin i ton cebulek za granice. W marcu 2020 roku wartość eksportu upraw kwiatowych spadła o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim, największy spadek dotyczył natomiast kwiatów ciętych i eksportu do Włoch.

Kiedy kwitną pola kwiatów w Holandii?

To jedno z najważniejszych i tak naprawdę trudniejszych pytań, ponieważ rozkwit kwiatów zależy oczywiście od pogody. Najwcześniej kwitną pola żonki/narcyzów, potem hiacyntów i na samym końcu tulipanów. 

W tym roku tulipany pokazały się dosyć późno, więc kto wie, jeśli ktoś z Was ich jeszcze nie widział, to być może jest jeszcze szansa. W przeciwnym razie dzisiejszy wpis może się przydać Wam za rok, a na moim Instagramie w relacjach wyróżnionych znajdziecie krótkie urywki prezentacji kwiatów z dwóch tygodni wcześniej.

Zanim podpowiem Wam gdzie w Holandii szukać “morza” kwitnących cebulek, poczytajcie trochę o samych kwiatach. 

Pola Tulipana

Gdybym zapytała Was, z czym kojarzycie Holandię, to jestem pewna, że zaraz po wiatrakach powiedzielibyście tulipany. I faktycznie te piękne kwiaty są znakiem rozpoznawczym krainy wiatraków, a barwne pola kwiatów co rok przyciągają masę turystów z różnych stron świata. Jednak jest coś, co zapewne wielu z Was może lekko rozczarować.

Otóż kochani te słynne holenderskie kwiaty tak naprawdę pochodzą z Azji Środkowej. Stamtąd roślina została sprowadzona do Turcji, gdzie zajmowała dosyć ważne miejsce w kulturze, co jest zresztą mocno widoczne w wielu pięknych wzorach tulipanów, które można znaleźć np. w tureckiej ceramice. 

Dopiero w 1594 roku, pierwszy tulipan “oficjalnie” zakwitł w Holandii po tym, jak flamandzki botanik Carolus Clusius, dyrektor botanicznego uniwersytetu w Leiden, zasadził kilka własnych cebul tego kwiatu.

Agnieszka Krzyminska

Skąd nazwa?

Słowo tulipan, podobnie jak sam kwiat, ma pochodzenie Tureckie. Botaniczna nazwa tulipana – tulipa, została zaczerpnięta od tureckiego słowa tülbent, które z kolei pochodzi od perskiego dulbandu, oznaczającego turban. Tak więc kwiat tulipana zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu płatków do zachodzących na siebie fałd materiału w turbanie.

Ciekawostki o tulipanach

  • Istnieje ponad 150 gatunków tulipana w 3000 wariantach.
  • Tulipany należą do rodziny liliowatych, podobnie jak czosnek, cebula oraz co ciekawe szparagi (kolejny holenderski faworyt).
  • Niegdyś tulipany były najdroższymi kwiatami. W XVII wieku kwiaty kosztowały prawie dziesięciokrotnie więcej, niż przeciętny robotnik zarabiał w roku. Okres ten nazywany był ” Tulip Mania”.
  • Tulipany są jadalne! Podczas II wojny światowej cebulki tulipanów były często spożywane przez wszystkich tych, których nie stać było na inne produkty. Przyznam Wam, że ta ciekawostka zainteresowała mnie tak bardzo, że w mojej głowie już ruszyły poszukiwania na ciekawy przpis 😉
  •  Tulipany występują w prawie wszystkich kolorach tęczy, z wyjątkiem niebieskiego i czarnego. Niektóre rodzaje zbliżone są do koloru czarnego, ale w rzeczywistości mają fioletowy odcień. Barwa tulipana “Queen of Night” najbardziej przypomina kolor czarny.
  • Fundacja choroby Parkinsona posiada tulipan w swoim logo.
  • W Amsterdamie przy Prinsengracht znajduje się muzeum tulipanów i wstyd się przyznać, ale jeszcze tam nie byłam.
  • Tulipany mają swój dzień, który przypada na trzecią sobotę stycznia. Z tej okazji w Amsterdamie na placu Dam, organizowane jest wydarzenie, podczas którego można za darmo zebrać kilka pięknych kwiatków.
  • Płatki tulipanów otwierają się przy temperaturze 15 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spadnie do 13 stopni, wówczas płatki się zamykają.
  • Każdego roku Holandia eksportuje ponad 2 miliardy tulipanów na cały świat.

Znaczenie symboliczne

Dzięki różnorodności kolorów tulipan jest kwiatem idealnym na każdą okazję. Różne kolory mają różne znaczenia. Jesteście ciekawi jakie?

Czerwony tulipan symbolizuje miłość. 

Żółty tulipan symbolizował niegdyś beznadziejną miłość. Na szczęście dzisiaj kojarzony jest z optymizmem, radością, przyjemnościami i szczęściem. 

Biały tulipan wyraża czystość, niewinność, szacunek, jest doskonały, jeśli zamierzamy kogoś za coś przeprosić.

Różowy tulipan symbolizuje troskę. Wręczając komuś różowe tulipany, życzymy powodzenia.

Pomarańczowy tulipan oznacza entuzjazm. Jeśli cieszysz się na spotkanie z długo niewidzianą przyjaciółką, możesz to wyrazić bukietem pomarańczowych tulipanów.

Fioletowy tulipan symbolizuje spokój, królewska godność i siłę. Bukiet tulipanów w tym kolorze jest idealny na każdą okazję.

Bukiet tulipanów różnych barw symbolizuje elegancję.

 

Kiedy kwitnie tulipan?

Sezon tulipanów trwa od końca marca do połowy maja. Pierwsze duże barwne pola pojawiają się około połowy czwartego miesiąca. Najlepszą  porą na podziwianie kwiatów są ostanie dwa tygodnie kwietnia. Początkiem maja kwiaty są zwykle ścinane, ale to wszystko zależy również od pogody danego roku.  

Pola Hiacynta

Kwiat, który składa się z wielu kwiatów, a swoim bogatym i intensywnym zapachem zniewala, odurza i bałamuci zaraz po tulipanach należy do najważniejszych roślin bulwiastych uprawianych w Holandii. 

Widok na “morze” hiacyntów to obowiązkowy przystanek podczas Waszej wyprawy po barwnych polach Holandii, nawet jeśli podobnie jak ja nie przepadacie za intensywną wonią tego kwiatu.

Skąd nazwa?

Nazwa hiacyntów nawiązuje do Hyakinthos, postaci z mitologi greckiej. Hyakinthos/ Hiacynt był młodym chłopcem uwielbianym przez boga słońca Apolla. Jedna z legend opowiada o tym, jak obaj mężczyźni bawili się, rzucając dyskiem. Nieszczęsny wypadek spowodował, że Hiacynt zmarł od silnego uderzenia krążka. W miejscu, w którym upadło ciało młodzieńca, a jego krew zabarwiła ziemię, wyrósł kwiat. Apollo nazwał ten kwiat na cześć swojego przyjaciela.

Jednak holenderski hiacynt nie pochodzi z Grecji tylko z azjatyckiej części Turcji. Pod koniec XVI wieku do Holandii sprowadzono dzikiego hiacynta. Pod koniec XVIII wieku za sprawą Madame de Pompadour (kochanka francuskiego króla Ludwika XV, która zakochana była w pięknie i zapachu kwiatu, rozpętała się moda i mania hiacyntowa niemalże tak duża, jak mania tulipana.

 

Ciekawostki o hiacyntach

  • Każdy kolorowy kwiat ma unikalny zapach, a hiacynty powszechnie są używane do produkcji perfum.
  • Zwykle hiacynty sprzedawane są według koloru, a rzadziej według nazwy odmiany.
  • Najbardziej pachnące są hiacynty o kolorze niebieskim.
  • Hiacynty należą do tej samej rodziny co szparagi.
  • Hiacynty pochodzą z Turcji i Bliskiego wschodu. Obecnie kwiaty uprawiane są głównie w Holandii.
  • Cebulki hiacyntów mogą podrażniać skórę, dlatego podczas obchodzenia się z nimi ważne jest założenie rękawiczek.
  • Oficjalny dzień hiacyntu przypada na 7 marca.
  • Cebulki hiacyntów są trujące dla zwierząt domowych.
  • Hiacynty są toksyczne, ale liście i soki z cebulki tej rośliny są przydatne w przypadku wielu chorób i dolegliwości. Hiacynty są używane w leczeniu egzemy, problemów skórnych i problemów z włosami.
  • Setki lat temu sok z hiacyntu ze względu na lepkość był wykorzystywany jako klej do oprawy książek

Znaczenie symboliczne

Również kwiat hiacyntu ma szerokie znaczenie symboliczne. Kwiat można często spotkać w kościołach chrześcijańskich jako symbol szczęścia i miłości. W Europie hiacynt symbolizuje pokój i władzę, ale na wschodzie kwiat postrzegany jest jako symbol prostoty. 

Ponadto również kolor hiacyntu posiada swój język i tak np: 

Kolor niebieski oznacza szczerość, wręczając komuś doniczkę niebieskich hiacyntów, możemy poprosić o przebaczenie

Kolor żółty oznacza zazdrość

Kolor fioletowy symbolizuje głęboki żal

Kolor biały symbolizuje piękno i modlitwę za kogoś

Kolor czerwony to jak zawsze kolor miłości

Kiedy kwitną hiacynty?

Pola hiacynta kwitną od kwietnia do maja. 

Pola żonkila

Nic nie przynosi wiosny tak szybko, jak wyskakujący z ziemi narcyz, który mocno kojarzy się z Wielkanocą.

Skąd nazwa?

O tym, skąd wzięła się nazwa rośliny, krążą różne historie. Mówi się, że nazwa pochodzi od greckiego słowa “narkein”, co oznacza oszołomić w znaczeniu “poddać narkozie” i ma związek z mocnym, ale przyjemnym  zapachem kwiatów. 

Inna historia mówiąca o pochodzeniu nazwy kwiatu wywodzi się z mitologi greckiej. Zgodnie z mitem Narcyz był wyjątkowo przystojnym myśliwym, w którym kochały się wszystkie nimfy strumieni i drzew. Niestety młodzieniec nie odwzajemniał uczuć żadnej z nich a najnieszczęśliwsza z tego powodu była nimfa Echo, która nie potrafiła pogodzić się z odrzuceniem i pogrążona w żalu zmarła. Śmierć Echo rozzłościła inne nimfy, które poprosiły Afrodytę o karę dla Narcyza. 

Pewnego dnia, zmęczony polowaniem młody Grek pochylił się nad źródłem rzeki, aby napić się wody. W odbiciu rzeki ujrzał swoje odbicie i zakochał się w nim. Zapomniał o łowach i całe dnie spędzał na podziwianiu siebie samego. Narcyz był tak zakochany w swoim odbiciu w wodzie, aż ostatecznie w niej utonął. 

Na grobie próżnego myśliwego wyrósł kwiat o śnieżystych płatkach i cudnej woni. Kwiat “patrzący w dół”, który nazwano Narcyzem na cześć młodego mężczyzny.  

Ciekawostki dotyczące narcyzów i żonkili

  • Rzymianie wierzyli, że sok pozyskany z kwiatów leczy rany. W rzeczywistości jest odwrotnie i sok z żonkila podrażnia skórę. Czasami kwiaciarki cierpią na alergiczne swędzenie żonkila.
  • Żonkil jest narodowym kwiatem Walii. Walijczycy uważają dziki żonkil za symbol szczęścia i wierzą, że każdy, kto znajdzie wiosną pierwszego żonkila, będzie miał rok pełen bogactwa i pomyślności.
  • Żonkile zawierają toksyczny sok, który często jest trujący dla innych roślin. Dlatego najlepiej jest ich nie mieszać z innymi kwiatami. Ten sam sok jest również niebezpieczny dla zwierząt domowych! Trzymajcie wiec swoich czworonożnych przyjaciół z dala od tych żółtych piękności.
  • Żonkile są symbolem zarówno szczęścia, jak i pecha. Podarowanie komuś bukietu żonkili przynosi obdarowanej osobie szczęście. Podarowanie natomiast jednego kwiatka przynosi obdarowanej osobie smutek i nieszczęście.
  • W historii żonkile były używane do celów leczniczych. Starożytni Grecy używali ich jako środków dezynfekujących. W czasach wiktoriańskich używano ich do leczenia brodawek, ran i strupów, a współczesna medycyna wykorzystuje ekstrakty z kwiatu do leczenia choroby Alzheimera.
  • Żonkile to kwiaty mające znaczenia na całym Świecie. W Chinach żonkil symbolizuje szczęście i jest oficjalnym symbolem chińskiego Nowego Roku. W Japonii żonkil oznacza radość, we Francji nadzieje. 
  • Nie róża, lecz żonkil jest oficjalnym kwiatem z okazji 10 rocznicy ślubu

Znaczenie symboliczne

  • Narcyzm, egoizm, próżność
  • Odrodzenie, odnowa, zwiastun nowego sezonu, nadejście wiosny.
  • Symbol Wielkiego Postu i Chińskiego Nowego Roku
  • Szczęście, dobrobyt, bogactwo

Kiedy kwitnie żonkil?

W zależności od odmiany żonkil kwitnie od lutego do maja. Przy holenderskich drogach żonkile można zaobserwować już bardzo wcześnie. Żółte trawniki na tle niebieskiego nieba to najlepsza zapowiedź wiosny, jaką można sobie życzyć. 

 

Informacje praktyczne

Gdzie znaleźć  pola kwiatów?

Pola kwitnących kwiatów można znaleźć w całej Holandii. Najbardziej znanym miejscem jest Bollenstrek w północnej części kraju. Inne regiony słynące z barwnych plantacji to Flevoland, południowa Holandia i Zeeland. W dzisiejszym wpisie opiszę dwa regiony, które odwiedziliśmy w tym roku. W przyszłym roku wpis ten uzupełnię o kolejne fajne miejsca 🙂

Bollenstreek 

Bollenstreek znajduje się w północnej części Holandii i biegnie od Leiden do Haarlem. W samym sercu tego regionu dokładnie w Lisse znajduje się słynny ogród kwiatowy Keukenhof. Ogród jest jedną z większych atrakcji turystycznych Holandii i warto go odwiedzić.

WSKAZÓWKI:

Na stronie Rent-A-BIKE van Dam możecie wypożyczyć rower i skorzystać z różnych tras rowerowych o różnych długościach.

Na stronie ANWB znajdziecie gotową trasę samochodową. Trasa liczy 62 km i przewidywanie zajmuje 3 godziny. Po prawej stronie, poniżej mapki wypisane są punkty, gdzie można napić się pysznej kawy.

Jeśli chcecie zerwać własny bukiet tulipanów bądź innych kwiatów, możecie zrobić w ogrodzie Annemiek w Hillegom bądź u jej siostry Hanneke w Biddinghuizen.

Ciekawą atrakcją jest coroczna parada kwiatów przez region Bollenstreek i jak już wcześniej wspomniałam park kwiatowy Keukenhof. 

Jeśli szukacie ciekawego noclegu z pięknym widokiem na pola cebulek,  koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Pola w północnej Holandii

Największy obszar pól cebulowych nie tylko w Holandii, ale również i na całym świecie znajduje się w Kop van Noord- Holland.

Najpiękniejsze pola znajdziecie w okolicach Breezand między Anna Paulowna i Julianadorp Anną Paulowna i Julianadorp.

WSKAZÓWKI:

Na stronie Bloeiend Zijpe znajdziecie informacje dotyczące ciekawych atrakcji turystycznych takie jak: wycieczki rowerowe, wycieczki piesze, wycieczki traktorem przez pola kwiatowe, wystawy, warsztaty fotograficzne i inne.

W okresie kwitnienia w miejscowościach Anna Paulowa i Breezand odbywają się dni kwiatowe z różnymi wydarzeniami. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Również w tej części Holandii możecie pokusić się o nazbieranie własnego bukietu kwiatów. W tym celu musicie się udać do Floratuin w Julianadorp.

BONUS

Jeśli macie miejsce na jeszcze więcej wrażeń to skorzystajcie z atrakcji skoku tandemowego nad pięknymi polami 🙂

Tulip Barn w Hillegom to miejsce, gdzie na placu o wielkości pół hektara posadzono ponad 175 różnych odmian tulipanów, a odwiedzający mają możliwość zrobienia najbardziej zwariowanego zdjęcia.

WAŻNE

Wszystkie pola kwiatowe są terenami prywatnymi i bardzo ważne jest, aby uważać i nie niszczyć kwiatów. 

Będąc w regionie pełnym cebul kwiatowych, po drodze możecie napotkać miejsca, gdzie sprzedawane są świeże bukiety. Skorzystajcie z tej okazji!

Jeśli spóźniliście się na spacer z widokiem na piękne pola kwiatów, a lubicie czerpać przyjemność ze świeżego powietrza, koniecznie odwiedźcie wpis W las po zdrowie. Powody, dla których warto się wybrać na spacer wśród drzew. Na samym końcu wpisu znajduje się podpowiedź jak znaleźć przyjemne miejsca na krótsze i dłuższe wędrówki.

 

Pozdrawiam Was i do następnego wpisu 🙂

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *