Split, Klis Fortress i Omis

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spędziliśmy 7 i 8 dzień podczas naszej zeszłorocznej podróży po Chorwacji to zapraszam do czytania dalej, ponieważ w tym wpisie zabiorę Cię w trzy miejsca, które pojawiły się na naszej trasie.

No tak! Jak do takiego przystojniaka nie zagadać? Prawda 🙂

Split

Nadmorskie miasto Split położone na przepięknym wybrzeżu Dalmacji jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji zaraz po stolicy Zagrzeb. Największą tutejszą atrakcją, której nie da się przegapić są zdecydowanie pozostałości ogromnego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana, które stanowią znaczną i ważną część Starego Miasta. 

Pokaźna część wybrzeża miasta poświęcona jest portowi skąd wypływają promy kursujące do wszystkich ważniejszych wysp Chorwacji, a także do Włoch. 

Mimo że Stare Miasto jest dość wygodne do zwiedzania, bo większość najciekawszych miejsc znajduje się w jego obrębie to dużym problemem może okazać się znalezienie miejsca parkowania. Oczywiście jest mnóstwo parkingów płatnych, których wykaz znajdziesz na stornie www.splitparking.hr, ale jeśli zamierzasz spędzić w Splicie noc i chcesz na czymś zaoszczędzić to najwygodniej będzie zapytać gospodarza, u którego wynajmujesz pokój/apartament o to, gdzie najwygodniej i najkorzystniej możesz zostawić swoje auto. W naszym przypadku właściciel apartamentu, który wynajmowaliśmy był bardzo pomocny! 

Co robić w Split?

Potrzyj złoty palec statuy Grgura Nińskiego na szczęście

Grgur Ninski (Grzegoż z Ninu) był biskupem Ninu w 926 roku, który zyskał popularność dzięki wprowadzeniu języka chorwackiego do liturgii katolickiej, co zresztą nie do końca podobało się ówczesnemu papieżowi. Chorwaci uważają więc biskupa za obrońcę języka i kultury. Posąg znajduje się na zewnątrz północnej, Złotej Bramy Pałacu Dioklecjana.

Stojąc pod pomnikiem szybko zauważysz, że duży palec u lewej nogi Grgura Nińskiego mieni się na złoty kolor. To za sprawą turystów, pielgrzymów oraz miejscowej ludności, którzy wierzą w legendę, głoszącą, że pocieranie palca ogromnego pomnika przynosi szczęście. 

Przejdź pod rzymskimi bramami prowadzącymi do Pałacu Dioklecjana

Do Pałacu cesarza Dioklecjana prowdziły niegdys cztery bramy: Złota (Porta aurea – od północy), Srebrna (Porta argentea od wschodu), Brązowa (Porta aenea od południa) i Żelazna (Porta ferrea). Jedną z najlepiej zachowanych czterech bram jest Brama Złota, która była głównym wejściem do pałacu. Brama Brązowa została natomiast zabudowana, ale jej relikty można jeszcze dostrzec w obrębie murów Starego Miasta.

Złota Brama (Porta aurea – brama północna)

Brama Srebrna (Porta argentea – brama wschodnia)

Zobacz Dziedziniec Perystyl, Pałac Dioklecjana i dawne komnaty pałacu.

Wykonany z granitu, który przywieziono z Egiptu wewnętrzny dziedziniec Perystyl to najlepiej zachowany fragment budowli pałacu gdzie cesarz Dioklecjan pokazywał się publicznie a lud oddawał mu cześć.

Jeśli chodzi o sam Pałac Dioklecjana to można powiedzieć, że obecnie stanowi on ogromną dzielnicę Splitu gdzie mieszkają ludzie i gdzie znajdują się różnego rodzaju sklepy, hotele, a także restauracje i bary.

Pierwotnie Pałac Dioklecjana, który ma ponad 1700 lat i jest obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, miał około 215 metrów długości, 180 metrów szerokości i był otoczony grubymi murami o wysokości 28 metrów. 

Dziedziniec Perystyl

Przechodząc przez dziedziniec, schodząc schodami w dół dotrzesz do piwnic Pałacu Dioklecjana, które od kilku lat są udostępnione zwiedzającym. Znajdziesz tu głównie małe sklepy z pamiątkami. Głównym powodem popularności piwnic jest fakt, że również tutaj kręcono serial Game of Thrones.

Piwnice Pałacu Dioklecjana

Kamienice na terenie Pałacu Dioklecjana

Widok na zabytkową romańsko- gotycką dzwonnicę, na którą można się wspiąć, by podziwiać panoramę miasta

Spacerując dotarliśmy do  pierwszej części cesarskiego korytarza, okrągłej hali Westybul stąd mamy już tylko kilka kroków na dziedziniec Perystyl

Westybul

Jak już wcześniej wspomniałam Westybul to okrągła hala i pierwsza część cesarskiego korytarza w Pałacu Dioklecjana, która prowadziła z i do Dziedzińca Perystylu. Dziś jest to przede wszystkim miejsce występów lokalnych artystów.

Katedra św. Dujama

Katedra jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Starego Miasta i szybko można ja zauważyć stojąc na Dziedzińcu Perysyl. Katedra powstała w miejscu pochodzącego z IV wieku mauzoleum cesarza Dioklecjana. W VII wieku z mauzoleum usunięto ciało cesarza a budowle przekształcono w chrześcijański kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Pany. Pomimo zmiany funkcji budynku katedra zachowała swój pierwotny ośmiokątny kształt mauzoleum z otaczającymi go 24 kolumnami. Dzwonnica, która łączy się z katedrą budowana była etapami od XII do XVI wieku.

Poznaj rynki i targowiska Splitu

Rynki w Splicie to wyjątkowe miejsca. Pomimo wielu sklepów i supermarketów mieszkańcy splitu nadal często wolą kupować artykuły spożywcze na lokalnych targowiskach. W niektórych miejscach targi odbywają się do dziś a w innych przeszły do historii. Bardzo dobrym przykładem takiego targu jest Vocni Trg (Plac owocowy), gdzie dawniej sprzedawano warzywa i owoce. Dziś Vocni Trg jest miejscem, gdzie nie zastaniesz straganów, ale możesz napić się kawy i podziwiając średniowieczne kamienice. 

Pospaceruj promenadą zwaną Riva

Szeroka, wysadzona palmami wolna od samochodów promenada Riva to świetne miejsce na spacer o każdej porze dnia i nocy. Wzdłóż promenady po jednej stronie znajdziesz przyjemne restauracje i bary a po drugiej port.

Podczas naszej wizyty odbywał się ważny mecz i promenada znikła w tłumie fanów sportu.

Dzień później było już dużo spokojniej i o wiele przyjemniej

Co widać zresztą na naszych twarzach 🙂

Napij się kawy na Placu Republiki

Plac Republiki to jeden z ładniejszych placów miasta Split. Plac otoczony jest z trzech stron kolorowymi neorenesansowymi budynkami, Miejskim Teatrem Młodzieży, restauracjami i kawiarenkami. Z niezabudowanej strony placu mamy widok na port.

Wejdź na wzgórzę Marjan

Jeśli nie skorzystałeś z okazji podziwiania panoramy miasta z dzwonnicy znajdującej się w Starym Mieście, to nic straconego. Wzgórze Marjan oferuje Ci równie piękne widoki z lotu ptaka. Co więcej, w przeciwieństwie do dzwonnicy, podziwianie widoków z tego miejsca jest całkowicie bezpłatne, ale wymaga od Ciebie energicznego spaceru po schodach prowadzących na sam szczyt.

W drodze na szczyt wzgórza

Wspinając się na szczyt wzgórza na naszej drodze pojawiła się kawiarnia VIDILICA. Już stąd mieliśmy naprawdę przepiękne widoki. Wypiliśmy całkiem dobrą kawę i ruszyliśmy dalej.

Widok na miasto, promenadę i port z restauracji VIDILICA

Po chwili dalszej wspinaczki trafiliśmy do parku gdzie spotkaliśmy kilka słodkich kotków. Nie był to jednak punkt kulminacyjny naszej wycieczki, ponieważ…

…na naszej drodze pojawiło się jeszcze więcej stopni, które mieliśmy pokonać. Gdyby nie moje kolano, które z chwili na chwilę stawało się coraz bardziej odczuwalne i deszcz, który sprawiał, że schody były coraz bardziej śliskie na pewno doszlibyśmy do celu, ale niestety w tym miejscu musieliśmy podjąć decyzje o powrocie do centrum miasta. Szkoda!

Ponoć Split to miasto, które słynie z dobrej pogody. Jak widać po zdjęciach pierwszego dnia musieliśmy mieć chyba niezłego pecha.

WSKAZÓWKA: Po drodze ze Split do Klis Fortess możesz zatrzymać przy starożytnych ruinach amfiteatru Solin.

Adres: 21210, Solin, Chorwacja

Klis Fortess

Zaledwie 15 kilometrów od Spliu na przełęczy górskiej pomiędzy Mosor i Kozjak, leży mała wioska Klis, w której centrum na zboczu wzgórza znajduje się średniowiecza forteca Klis skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto Split, Morze Adriatyckie i okoliczne wyspy. 

Wszystkie informacje praktyczne odnośnie do Fortecy Klis znajdziesz na oficjalnej stronie www.tvrdavaklis.com

Omis

Około 25 km na południe od Split znajduje się Omis miasto otoczone górami, które w XIII i XIV wieku było domem piratów.

W sezonie Omis jest idealną bazą wypadową na okoliczne atrakcje dla fanów aktywnego wczasowania. Plaża Ruskamen to ponoć najlepsze miejsce w całej Dalmacji do uprawiania windsurfingu. Znajduje się tu również szkoła nurkowania, która organizuje nurkowanie do Vruja, jednego z piękniejszych miejsc nurkowych w Europie.

Oprócz pieszych wędrówek do twierdz Starigrad Fortica (około 30-minutowy spacer od centrum miasta) i Mirabella (około 10-minutowy spacer od centrum miasta), z których masz doskonały widok z lotu ptaka na Omis i okolice, a także wylegiwaniu się na plaży Velika położonej w samym centrum miasta, możesz także skorzystać z wielu ekscytujących wycieczek, które gwarantują niezapomniane wspomnienia z pobytu w Chorwacji. 

Rafting na rzece Cetina, zipline nad wąwozem Cetina, kanioning na rzece Cetina, kajakowanie po rzece Cetina to wszystko możesz zrobić przebywając w Omis, a w celu znalezienia idealnej wycieczki polecam Ci odwiedzić stronę GET YOUR GUIDE.

Wtapiająca się w tło skał za kolorowymi domkami twierdza Mirabella została zbudowana w XIII wieku przez piratów z Omis. Twierdza służyła piratom jako kryjówka i punkt obserwacyjny na morze. Bilet wstępu do twierdzy to 20 kun.

Velika Plaza, łatwo dostępna duża piszczysta plaża znajdujaca się w centrum Omis, dawnym mieście piratów.

W Omis znajduje się również średniej wielkości port.

Cetina Canyon. Mały przsyatnek po drodze do Omis.

Podróżując ze Splitu do Omis warto zatrzymać się przy spektakularnym punkcie widokowym gdzie mamy widok na Rzekę Cetina wpadającą do morza. Punkt znajduje się przy pomniku Mila Gojasalić, która według legendy pokonała ogromną armię osmańską chcącą podbić Republike Poljica.

Widok na Rzekę Cetina i Adriatyk. Zdjęcie robiłam mocno pod światło dlatego jest czarnobiałe.

       ADRES: 21253, Gata, Chorwacja

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *