Wyspa Hvar, Saint Tropez Chorwacji

Jeśli zastanawiasz się, na jakich wyspach w Europie szukać znanych na całym świecie gwiazd show-biznesu, to już Ci podpowiadam m.in na chorwackiej wyspie Hvar znanej również jako Chorwackie Saint-Tropez.

Znana i lubiana wyspa Hvar znajduje się na Morzu Adriatyckim przy słynnym wybrzeżu Dalmacji pomiędzy wyspami Brać, Vis i Korcula.

To na tej wyspie książę Harry zyskał reputację imprezowicza (sam zobacz), a Blue Ivy, córka Beyoncé i Jay-Z została nazwana po drzewie, które para widziała podczas wakacji na wyspie we wrześniu 2011 roku i tym samym została honorowym obywatelem chorwackiego miasta Hvar (przeczytaj tu i zobacz filmik na YouTube) 🙂

CIEKAWOSTKA: Pokryta lasami sosnowymi, winnicami, gajami oliwnymi, sadami owocowymi i polami lawendy modna wyspa Hvar została uznana przez magazyn Conde Nast Traveller za najpiękniejszą wyspę w Europie.

Nasz pobyt na wyspie był krótki, aczkolwiek dla nas wystarczający. Wyspę odwiedziliśmy w listopadzie, czyli w sezonie zimowym, podczas którego większość atrakcji i tak była zamknięta (włącznie z wieloma restauracjami). Ma to oczywiście również swój urok, bo zwiedzając okolice na naszych ścieżkach spacerowych nie mijaliśmy 20 000 innych przybyłych turystów, tylko kilku lokalnych mieszkańców. 

Jak dostać się na wyspę?

Jeśli podobnie jak my zamierzasz podróżować po Chorwacji samochodem (własnym lub wypożyczonym), to w zależności od planu Twojej trasy musisz dotrzeć do miejscowości Split lub Drvenik. My na wyspę wypłynęliśmy promem samochodowym z Drvenika do Sucuraj, po czym po zwiedzeniu wyspy opuściliśmy ją promem wypływającym z Stari Grad do Splitu. 

Więcej informacji odnośnie do godzin kursowania promów oraz cennik biletów podróży znajdziesz na oficjalnej stronie Jadrolinija.

Wystarczy, że w niebieskiej tabeli wpiszesz miejsce A oraz miejsce B, a następnie naciśniesz przycisk szukaj.

Koniecznie sprawdź cennik znajdujący się po prawej stronie rozkładu kursowania promów, ponieważ cena Twojego biletu będzie adekwatna do tego, czym podróżujesz.

Wyspa Hvar w Chorwacji

Drvenik – Sućuraj (Hvar). W “kolejce” po bilet na prom samochodowy.

Można nie robić nic, czekając na prom, ale można też  wykorzystać ten czas i zrobić jakieś zdjęcie 🙂

Wyspa Hvar w Chorwacji

W drodze na najdłuższą i najbardziej słoneczną wyspę w Chorwacji.

Atrakcje wyspy Hvar

W okresie sezonu na wyspie nie brakuje atrakcji, które mogą urozmaicić Ci każdą minute Twojego wypoczynku. Oprócz pięknych plaż, na których godzinami możesz się relaksować i małych malowniczych nadmorskich miasteczek, w których kamienne rustykalne uliczki zachwycają fanów architektury, znajdziesz tu również wiele innych możliwości, które sprawią, że wyspę będziesz długo i bardzo miło wspominał. Oto kilka propozycji na naprawdę ekscytujący dzień.

4-godzinny rejs kajakiem na wyspy Pakleńskie

2-godzinny romantyczny rejs żaglówką o zachodzie słońca

Wycieczka z Hvar do niebieskiej i zielonej jaskini na wyspie Vis

Więcej tego typu wycieczek możesz znaleźć na stronie Hvar Adventure, jeśli natomiast, zamiast wycieczek grupowych wolisz wypożyczyć łódkę, którą sam opłyniesz wyspę to możesz to zrobić na stronie Hvar Boats.

Wyspa Hvar w Chorwacji

Uwielbiam atrakcje, dzięki którym mogę podziwiać naturę z głębin wód, więc troszkę szkoda, że podróżowaliśmy w okresie bez braku możliwości zrobienia czegoś fajnego, aczkolwiek swoboda odkrywania wyspy bez tłumów turystów również była przyjemna i poznawcza.  

Wyspa Hvar w Chorwacji

Przydrożny krajobraz na wyspie Hvar

Plantacja winorośli, Hvar

Plantacja winorośli w listopadzie

Plantacja winorośli, Hvar
Drzewko mandarynkowe

Drzewka mandarynkowe 

Drzewko mandarynkowe

Drzewko limonki

Gaj oliwkowy, Hvar

Gaj oliwkowy

Drzewko granatu, Hvar

Drzewko granatu 

Krajobraz wyspy Hvar

Hvar, Chorwacja

Gdzieś przy drodze 🙂

Średniowieczne miasteczka wyspy, które warto zobaczyć

Hvar

Miasteczko Hvar położone jest po zachodniej stronie wyspy Hvar. Stolica wyspy bardzo często oceniana jest jako najpiękniejsze miasteczko w kraju. Oprócz pięknych plaż, które leżą w małych odległościach od centrum miasta (Plaża Pokonji Dol 25 minut spacerem od centru miasta, Plaża Bonj 10 minut spacerem od miasta) znajdziesz tu wyjątkową architekturę, przytulne kręte uliczki, w których kryją się liczne eleganckie restauracje oraz rozrywkowe kawiarenki, a także hiszpańską fortecę, z której możesz podziwiać jeden z najbardziej imponujacych widoków na wyspę.

Fort Hiszpanski, Hvar

Widok z okna naszego apartamentu na Fortica Spanjola, piękną hiszpańską fortecę zbudowaną w XIII wieku. 

Miasteczko Hvar

Widok z okna naszego apartamentu na miasteczko Hvar. Promenadę, Teatr i plac główny z okazałą katedrą św. Szczepana

Miasteczko Hvar

Miasto Hvar jest domem dla najstarszego teatru publicznego w Europie. Stanęliśmy w kolejce, ponieważ chcieliśmy wejść do środka i zobaczyć wnętrze tej wyjątkowej budowli, ale okazało się, że w tym czasie w teatrze rozdawane były szczepionki i niestety musieliśmy zrezygnować z tej atrakcji.  Po lewej serce  miasta Hvar, Plac św. Szczepana.

Miasteczko Hvar

Uwielbiam fotografować palmy

Miasteczko Hvar
Miasteczko Hvar

Urokliwe kręte uliczki miasteczka Hvar

Miasteczko Hvar
Miasteczko Hvar

W tle Fort Hiszpański

Hvar Chorwacja

Widok z Fortu Hiszpańskiego na miasteczko Hvar i wyspy Pakleni. Spacer z miasta do fortu zajmuje około 20 minut. Do fortu można również podjechać autem.

Hvar Chorwacja

Hvar nocą

Hvar Chorwacja

Vrboska

Vrboska to najmniejsze miasteczko na wyspie Hvar, o bardzo sielankowym klimacie. Miejscowość bardzo często nazywana jest Małą Wenecją Chorwacji, a to za sprawą trzech uroczych kamiennych mostków, które łączą dwie strony miasta.

Vrboska Chorwacja
Vrboska Chorwacja
Vrboska Chorwacja
Vrboska Chorwacja
Vrboska Chorwacja

Stari Grad

Stari Grad to najstarsze miasto w całej Chorwacji, które zostało założone na północnym wybrzeżu wyspy przez starożytnych Greków w 384 p.n.e. W ciągu rozległej historii miastem rządzili Rzymianie, Wenecjanie, Austro-Węgry, a nawet Napoleon, dzięki czemu można tutaj odnaleźć i podziwiać różne style architektoniczne. Podobnie jak wcześniejsze starożytne miasteczka  również Stari Grad jest idealnym miejscem na długie, spokojne spacery. Zresztą sam zobacz 🙂

Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja

Przed ogromnymi drzwiami kościoła św. Stefana, niegdyś barokowej katedry

Stari Grad Hvar Chorwacja
Stari Grad Hvar Chorwacja

Miasto z duchem przeszłości

Stari Grad Hvar Chorwacja

Równina Starogradsko polje

Jedną z największych atrakcji wyspy jest równina Starogradsko polje znajdująca się w pobliżu miasta Stari Grad. Zbudowana przez Greków w IV wieku p.n.e. równina Starogradsko polje jest malowniczym krajobrazem i jednym z najdłużej uprawianych obszarów rolniczych na świecie, który zapewnia przeżycie mieszkańcom wyspy od kilkuset lat aż do dzisiaj.

Na żyznych ziemiach równiny znajdują się oryginalne winnice, gaje oliwkowe i kamienne mury, które są dowodem na używanie geometrycznych systemów podziału gruntów przez starożytnych Greków, którzy podzielili grunt na prostokątne działki o jednakowej wielkości.

W 2008 roku Starogradsko polje została wpisana jako Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO.

równina Starogradsko polje
równina Starogradsko polje
równina Starogradsko polje

To tyle w dzisiejszym wpisie, mam nadzieję, że zachęciłam Cię do odwiedzenia wyspy Hvar, nawet jeśli podróżujesz mocno poza sezonem 🙂

Jadrolinija Hvar Chorwacja

Nasz prom powrotny ze Stari Grad do Split, o którym będziesz mógł przeczytać w kolejnym wpisie.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *