Park Narodowy KRKA. Wyjątkowe wodospady w Chorwacji

W południowej Chorwacji między miastami Zadar i Split rzeka Krka o łącznej powierzchni 109 km2 utworzyła unikalny krajobraz oferujący okazałe wodospady i ogromną różnorodność fauny i flory, który w 1985 został ogłoszony Parkiem Narodowym KRKA. W tym absolutnie pięknym i gęsto zalesionym chronionym rezerwacie przyrody znajduje się kilka obszarów gdzie można wsłuchiwać się w szum wody spływającej po wapiennych skałach 7 wodospadów. 

W dzisiejszym wpisie poza informacjami praktycznymi znajdziesz sporą ilość zdjęć, dzięki którym zapoznasz się naturą jednego z ośmiu parków narodowych w Chorwacji. 

Park Narodowy KRKA w Chorwacji

Informacje praktyczne

BILET WSTĘPU:

Cena biletu wstępu jest zróżnicowana i zależy między innymi od pory roku. Park Narodowy KRKA odwiedziliśmy w listopadzie i za bilet zapłaciliśmy 30 kun od osoby, tę samą cenę zapłacisz w miesiącach: grudzień, styczeń, luty i marzec. 

W miesiącach: kwiecień, maj, październik. Cena biletu wynosi 100 kun.

Najdroższe miesiące to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Cena biletu wynosi 150 kun.

Dzieci do lat 7 włącznie mają wstęp wolny.

Dzieci od 7 do 18 lat mają zniżkę.

Jeśli planujesz spędzić w parku więcej czasu niż jeden dzień, koniecznie wykup bilet na kilka wizyt. Będzie to znacznie tańsze rozwiązanie.

Pamiętaj o tym, że ceny biletu wstępu mogły ulec zmianom. 

WEJŚCIA DO PARKU + PARKING SAMOCHODOWY

Park ma 5 wejść, z czego wejście Lozovac i Skradin są najpopularniejszymi wejściami wśród odwiedzających.

Wejście Lozovac znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie. Tutaj można przez cały rok zaparkować auto za darmo. Od kwietnia do listopada przewóz turystów do Skradinskiego Buku odbywa się autobusami wahadłowymi Parku Narodowego KRKA. Cena autobusu wliczona jest w cenę biletu wstępu do parku. 

Wejście Skradin znajduje się w wiosce Skradin. Parking tutaj jest dużo większy, ale płatny. Ze wsi Skradin wypływają specjalne łodzie, które zabierają odwiedzających do parku. Cena rejsu wliczona jest w cenę biletu wstępu do parku.

Trzeba pamiętać o tym, aby w miesiącach najbardziej turystycznych przybyć do parku jak najwcześniej. Uniknie się wówczas stresu związanego z parkowaniem samochodu.

W sezonie zimowym po parku można poruszać się własnym autem. Łodzie i autobusy wahadłowe kursują tylko w określonych porach roku.

GODZINY OTWARCIA PARKU NARODOWEGO KRKA

Podobnie jak ceny biletu wstępu, również godziny otwarcia parku KRKA różnią się w zależności od sezonu. W okresie mocno turystycznym park otwarty jest znacznie dłużej, ale musimy go dzielić z tysiącami ludźmi. Poza sezonem mamy więcej swobody w parku, ale nie zapomnij o tym, że na zewnątrz szybciej zapada zmrok i park zamykany jest dużo wcześniej.

Aby uzyskać aktualny przegląd cen biletów wstępu oraz godziny otwarcia Parku Narodowego KRKA najlepiej jest odwiedzić oficjalną stronę internetową parku www.npkrka.hr Na oficjalnej stronie parku znajdziesz również wszelkie informacje dotyczące szlaków pieszych, wycieczek rowerowych oraz wycieczek łodzią.

WAŻNE I PRZYDATNE

  • W Parku Narodowym KRKA obowiązuje limit odwiedzających (każdego dnia wstęp do parku ma maksymalnie 10 000 osób).
  • Od 1 stycznia 2021 pływanie w parku KRKA zostało zabronione. 
  • Do parku mogą wejść psy pod warunkiem, że są trzymane na smyczy. Podczas transportu autobusem, łodzią pies musi mieć założony kaganiec.
  • Park Narodowy KRKA posiada darmową aplikację mobilną dostępną w 12 językach, dzięki której Twoje zwiedzanie może być jeszcze przyjemniejsze. Aplikacja wskazuje Twoją dokładną lokalizację w parku, a także informuje gdzie są wejścia i wyjścia do parku, gdzie znajdują się przystanki autobusowe, skąd i o której odpływają łodzie wycieczkowe, gdzie znajdują się restauracje, sklepy z pamiątkami itd.

Aplikacje na smartfony można pobrać ze sklepów w App Store lub Google Play

Jak wyglądało nasze zwiedzanie parku samochodem?

Nasza przygoda w Parku Narodowym KRKA rozpoczęła się przy wejściu Lozovac. Z parkingu doszliśmy do miejsca skąd rozpoczęliśmy wędrówkę okrężnym szlakiem przy wodospadzie Skradinski Buk. Już na początku szlaku wśród żywej zieleni można było dostrzec drewniane mostki, które przecinają wodospad. Trasa prowadziła nas przez ethno, małą wioskę z muzeum, a następnie do największej atrakcji szlaku – wodospadu Skradinski Buk. Cały szlak tył bardzo przyjemną wędrówką, która po około 2-3 godzinach doprowadziła nas z powrotem do punktu wyjścia.

Po wykonanym szlaku Skradinski Buk wróciliśmy do auta i pojechaliśmy na punkt widokowy Visovac z widokiem na wyspę klasztorną. W sezonie wyspę można zwiedzić z przewodnikiem trzeba jednak na tę atrakcję poświęcić około 3 godzin.

Po krótkim postoju i zrobieniu kilku zdjęć ruszyliśmy dalej w kierunku wyjścia Burnum skąd wykonaliśmy szlak Manojlovac, ktory zaprowadził nas do najwyższego wodospadu w parku KRKA.

Skradinski Buk, Chorwacja

Początek szlaku Skradinski Buk

Park Narodowy KRKA. Fotorelacja

Park Narodowy Krka

Rozbryzgująca się woda w budynkach starych młynów

Park Narodowy Krka

Post z Chorwacji bez zdjęcia z kotkami to nie post 😀

Na szlaku Lozovac – Skradinski Buk

Park Narodowy Krka, wodospad

Siła płynącej rzeki

Miłośnicy przyrody

Park Narodowy Krka, Szlak Skradinski Buk

CIEKAWOSTKA: Park Narodowy KRKA ma drugie co do wielkości stężenie lawendy w Europie. W czerwcu musi być tu naprawdę pięknie!

Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

Najpopularniejszy i najdłuższy wodospad na rzece Krka. Fenomelalny Skradinski Buk, którego woda spływa 17 schodami do płytkiego basenu rzeki. Do roku 2021 w okresie sezonu w rzece można było pływać. Dziś z tej atrakcji mogą skorzystać jedynie miejscowi.

Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

Każda podróż to dla mnie ogromny rozwój, nawet w dziedzinie fotografii 🙂

Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

CIEKAWOSTKA: Pod Parkiem Narodowy KRKA znajduje się wiele jaskiń, w których można spotkać aż 18 gatunków nietoperzy, gatunków nietoperzy.

Skradinski Buk, Krka, Chorwacja
Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

Park Narodowy KRKA to nie tylko wodospady, ale także historyczne budynki i zabytki czego przykładem są średniowieczne młyny wodne. Niestety młyny już nie działają, ale są regularnie odnawiane i funkcjonują jako sklepiki z pamiątkami.

Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

Punkt widokowy Visovac

Wyspa Visovac inaczej nazywana “wyspą klasztorną” to kolejna atrakcja Parku Narodowego KRKA. Na wyspie znajduje się klasztor franciszkanów, który można odwiedzić podczas wycieczki łodzią. Na rejs łodzią i zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem trzeba przeznaczyć około 3 godzin.

Krajobrazy przy drogach Parku Narodowego KRKA

W oddali wodospad Brljan

Manojlovca, Krka, Chorwacja

Zdjęcie ze szlaku Manojlovca i spektakularny wodospad  o wysokości 32 metrów

W drodze powrotnej do naszego zakwaterowania :). Zakwaterowanie przez Airbnb. Należy wpisać w Google Airbnb pod nazwą HOLIDAY HOME ANNA

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *