Jednodniowa wycieczka do Volendam & Marken

Chociaż popularność Amsterdamu jest w pełni uzasadniona, warto jednak nieco dalej wybiec poza jego podwórko. Amsterdam tętni życiem i ruchem ulicznym. Ekscytuje, zadziwia, szokuje, ale, aby, naprawdę doświadczyć holenderskiej codzienności trzeba wyjechać z miasta i udać się w kierunku Waterland. Waterland to nisko położony obszar łąki torfowej poprzecinany licznymi rowami i kanałami w północnej Holandii, gdzie znaleźć można sielankowy charakter tego wyjątkowego kraju. 

W malowniczych wioskach takich jak Edam, Volendam, Marken i Monnickendam pomimo tego, że może być bardzo turystycznie da się spędzić przyjemnie czas 🙂

Zapraszam Was do kolejnego wpisu z cyklu Moja Holandia, w którym przedstawię Wam dwa wyjątkowe i warte odwiedzenia miejsca 🙂

Volendam

Volendam

Volendam to chyba najsławniejsza wioska rybacka w całej Holandii. Wioska znana z handlu rybami, z pięknego portu, ruchliwej promenady, ale przede wszystkim wioska znana z własnych zwyczajów, dialektu i tradycyjnego stroju, który dał Volendamowi międzynarodową sławę i stał się symbolem Holandii.

W starożytności wioska była jedynie portem pobliskiego miasta Edam i powstała w miejscu, gdzie do morza Południowego wpływały dwie rzeki.  W 1357 roku mieszkańcy Edamu wykopali krótsze i sprawniejsze połączenie wodne między Purmermeer i morzem Południowym z osobnym portem. Stary port Edam stał się niepotrzebny i został zamknięty zaporą. Z czasem w miejscu tym osiedlili się rolnicy, zwłaszcza rybacy, którzy stworzyli nową społeczność i zbudowali wioskę o nazwie Follendam obecnie znaną jako Volendam. Już wiele lat temu sławę wiosce przynieśli znani artyści tacy jak Picasso czy Renoir, którzy znajdowali w porcie inspirację dla swoich twórczości. Dziś turyści z całego świata przybywają do Volendam, aby spacerować po “De Dijk”, przymierzyć tradycyjny strój Volendama i zjeść świeżo wędzonego węgorza podanego w mięciutkiej bułce.

De Dijk

Dla Holendrów Volendam jest muzycznym sercem Holandii, wioską znaną z charakterystycznego brzmienia Palingsound oraz domem dla sławnych grup muzycznych takich jak The Cats, BZN, 3JS, a także popularnych piosenkarzy Jan Smit czy Nick & Simon. Palingsound to gatunek muzyki pop założony, rozwinięty i spopularyzowany przez artystów z Volendam.  Nazwa nawiązuje do ryby paling/węgorz, którą często łowiono w pobliżu Volendam. W wiosce znajduje się również muzeum – Palingsoundmuseum gdzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat tego specyficznego brzmienia. W tym samym budynku znajduje się również wędzarnia Smit Bokkum. Podczas wycieczki zwiedzający mogą zobaczyć wielowiekowy, tradycyjny sposób przyrządzania węgorza.

Jeśli ciekawi Was jak brzmi holenderska nuta w stylu Palingsound to zapraszam do odsłuchania moich czterech faworytów 🙂

Jak spędzić czas w Volendam?

1. Het Doolhof & De Dijk

Przespaceruj się klimatycznymi uliczkami Volanedam. Odwiedź najstarszą część centrum “Het Doolhof” zwaną inaczej labiryntem, gdzie znajdziesz charakterystyczne domy Volendam z drewnianymi panelami i malowanymi okiennicami, a następnie przejdź przez De Dijk ( Grobla, mała droga z portem po jednej stronie i z restauracjami, kawiarniami oraz sklepami z pamiątkami po drugiej stronie) do portu.

2. Podziwiaj stare łodzie rybackie zwane Vollendammer kwaks, które znajdziesz w porcie.

3. Wejdź do sklepu fotograficznego i zrób pamiątkowe zdjęcie w tradycyjnym volendamskim stroju. 

Adres: Foto de Boer, Haven 82, 1131 ET Volendam

4. Znajdź i zrób zdjęcie czterem posągom z brązu, które przedstawiają mieszkańców w codziennych pracach (De Bap, Klaassie en Klaasie, t’Ootje, Visserman)

5. Odwiedź ciekawe punkty, muzea i sklepy:

  • De Visafslag St. Vincentius. Budynek, obecnie zabytek narodowy, w którym odbywał się targ rybny. To tutaj dostarczano ryby po złowieniu, które następnie były sprzedawane handlowcom. Sprzedaż odbywała się w formie aukcji. Rybacy podawali cenę i zniżali ją do momentu, aż ktoś zdecydował się na zakup.

Adres: Haven 43, 1131 EP Volendam

  • Stolpkerk najstarszy i najlepiej zachowany kościół kloszowy z 1658 roku. Kościół jest zabytkiem narodowym.

Adres: Burgemeester Kolfschotenplein 1A, 1131 BN Volendam

  • Volendam Experience to doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości, w którym cofniesz się do roku 1916 i poznasz Volendam z przeszłości. Dowiesz się jak powstał Volendam i jak żyli kiedyś ludzie. Jest to atrakcja, którą przeżywa się w specjalnych okularach.

Adres: Haven 154, 1131 EW Volendam

  • Volendams Museum to muzeum, które rzuca światło na historię najsławniejszej miejscowości rybackiej w Holandii z lat 1850 -1950. Obok głównego budynku muzeum znajduje się Cigar Band House. Wnętrze, w którym ściany ozdobione są mozaikami z 11 milionów opasek cygarowych od 265 różnych marek cygar. Zebranie wszystkich opasek zabrało dwóm mieszkańcom Volendam 46 lat.

Adres: Zeestraat 41, 1131 ZD Volendam

  • Palingsoundmuseum, czyli muzeum węgorza ze 100-letnią historią rozwoju muzyki Volendamskiej, o której wspomniałam wyżej.

Adres: Slobbeland 19, 1131 AA Volendam

  • Woltje’s backerij & Museum. Miejsce, gdzie możesz zapoznać się z najsłynniejszym ciastkiem w Holandii o nazwie Stroopwafel. W sklepie ciastka dostępne są w różnych okazałościach i w różnych rozmiarach. Na pierwszym pietrze sklepu znajduje małe muzeum, w którym można zobaczyć, jak żyli mieszkańcy Volendam.

Adres: Haven 98, 1131 EV Volendam

Stroopwafel to ciastko składające się z dwóch osobnych wafli z syropem pomiędzy nimi. Wafle wypiekane są osobno a dzięki pieczeniu mają charakterystyczny wzór w kratkę. Ciastko można zjeść na ciepło lub zimno, ale zdecydowanie polecam Wam opcję pierwszą 🙂

Holenderski dom z przeszłości, który znajduje się na pierwszym pietrze Woltje’s Backerij

  • Ser, ser i jeszcze raz ser. Holandia i ser to nierozerwalne połączenie dlatego odwiedź “Fabrykę sera Volendam”. Tutaj dowiesz się jak wygląda produkcja jednego z najczęściej spożywanych serów na Świecie, jakim jest ser Gouda. Warto wspomnieć, że sama nazwa Gouda nie jest chroniona i, że nie każdy ser Gouda produkowany jest w Holandii. Jeśli chcesz mieć pewność, że spożywasz ser, który dojrzewał w Holandii to produkt musi być oznaczony chronioną nazwą  “Gouda Holland”.

Adres: Haven 25, 1131 EP Volendam

Do przygotowania 1 kg sera  potrzebne jest 10 litrów mleka krowiego, 9,5 litra mleka koziego lub 6 litrow mleka owczego.

Holendrzy to prawdziwi specjaliści od sera, ale Uwaga! okazuje się, że w Polsce ludzie jedli ser już ponad 7000 lat temu! Przed laty polscy i brytyjscy naukowcy znaleźli na polskich Kujawach kawałki ceramiki zawierające bardzo małe resztki jedzenia. Jedzenie to zostało przeanalizowane i z badań wynikło, że był to ser. Znalezisko w Polsce pokazało, że ser był tam spożywany już 7500 lat temu. 

Ser przechowywany jest na drewnianych półkach, ponieważ drewno pochłania wilgoć od spoconego sera.

Nie zapomnij zabrać kawałka do domu ;). My skusiliśmy się na zupełnie coś nowego. Ser wędzony. 

  • Peppernuts Volendam to uroczy sklepik z ciasteczkami o długiej i zawiklanej historii, którą dzisiaj Wam daruje. Warto jednak wstąpić do sklepu i spróbować małe, przepyszne ciasteczka, którymi  zajadamy się szczególnie w okolicach holenderskiego Mikołaja (Sinterklaas).

Adres: Haven 42, 1131 ES Volendam

  • Daj się skusić na zimne piwko. Ludzie z Volendam uwielbiają imprezy. Mają nawet swoje własne święto Volendammerdag, które przypada w czerwcu. W dniu Volendama mieszkańcy noszą oryginalny strój. Organizowane są różnego rodzaju pokazy w tym wędzenie węgorza oraz oczywiście nie brakuje koncertów lokalnych muzyków. Domyślam się jak wesoły musi być to dzień, dlatego bez znaczenia, kiedy  przybędziesz do wioski po całym dniu zwiedzania wygospodaruj, chociaż pół godzinki na zimne piwko w tle głośnej muzyki i rozśpiewanych Volendamów. 
  • Jeśli jesteś w Volendam koniecznie odwiedź dawną wyspę Marken.

Marken

Marken, Holandia

W XII wieku podniesienie się poziomu morza i osiadanie ziemi zmieniły wody śródlądowe Almere w słone morze Południowe.

Podczas wielkiego sztormu w wyniku powodzi Jurrian, która miała miejsce w  1164 roku duże obszary ziemi zostały pochłonięte przez morze i w ten sposób Marken zostało oddzielone od lądu i stało się wyspą. 

Pierwszysmi mieszkańcami Marken byli fryzyjscy mnisi, którzy około 1235 roku odkupili wyspę od Nicolaasa Persijna – Lorda Waterland.

Mnisi zajmowali się gównie rolnictwem i hodowlą zwierząt gospodarskich. Na przestrzeni lat zbudowali wały, system odwadniający oraz domy drewniane na palach. Domy powstawały na tzw. nabrzeżach (sztucznie wzniesionych wzgórzach), aby ograniczyć zniszczenia powodowane przez powodzie. Aby w jak największym stopniu wykorzystać obszar wyspy, domy stawiano bardzo blisko siebie. Dopiero po wybudowaniu Afsluitdijk można było wykorzsytać przestrzeń pod domami na palach i stworzyć piwnice. Wiele domów nie miało komina, ale powszechnie używane w XIX wieku wędzarnie (otwór w dachu, przez który wydostawał się dym z otwartego ognia). 

 

Marken

W roku 1345 Marken przejął hrabia Wilhelm IV, mnisi zostali wygnani a wały popadły w ruinę. Liczne powodzie, które miały miejsce w XIV I XV wieku  praktycznie uniemożliwiły prowadzenie działalności rolniczej i hodowlanej. Dało to początek rozwoju rybołówstwa, które początkowo służyło do wyżywienia miejscowej ludności a na przestrzeni lat ogromnie się rozrosłoi było głównym źródłem dochodów mieszkańców wioski. Dopiero budowa Afsluitdijk i zamknięcie części słonego morza Południowego położyła kres handlowi rybami. Woda dawnego morza powoli stawała się świeższa. Zniknęły niektóre gatunki ryb, upadło wiele firm specjalizujących się w rybołówstwie a zawód rybaka przestał być w większym procencie wykonywany. 

W roku 1957 wyspa została połączona groblą z lądem. 

Wioskę na dawnej wyspie można podzielić na dwie dzielnice – jedna skupia się wokół kościoła, którą miejscowi nazywają Kerkbuurt, druga zaś położona jest w sąsiedztwie niewielkiego portu rybackiego – Havenbuurt. Atrakcją Marken jest także usytuowana na wschodnim krańcu wioski latarnia morska zwana Het Paard van Marken, co znaczy Koń Markeński.

Jak spędzić czas w Marken?

1. Zjedź rybę. Bez znaczenia czy będzie to paling/wędzony węgorz, czy kibbeling/ kawałki dorsza w panierce smażone w oleju, nie opuszczaj Volendam lub Marken bez rybnego lunchu, bądź obiadu.

2. Pospaceruj w Marken. Unikalne dla Marken są domy na palach, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Dlatego nie zatrzymuj się przy samym porcie, zejdź w dół wioski i rozejrzyj się dookoła. Podziwiaj pomalowaną na czarno i ciemny zielony wyjątkową architekturę dawnej wyspy. Spaceruj po wąskich uliczkach przez urocze mostki i czerp przyjemność z wszystkiego, co stanie na Twojej drodze. 

Marken

3. Odwiedź Muzem Marken. Muzeum znajduje się w sześciu zabytkowych domach rybackich w starym centrum Marken.  

Adres: Kerkbuurt 44, 1156 AL Marken

   

naamloos (25 van 72)

4. Odwiedź  Kijkhuisje Sijtje Boes, dom przeznaczony do zwiedzania który znajduje się w porcie obok restauracji De Visscher.

Adres: Havenbuurt 21, 1156 AM Marken

5. Odwiedź Stoom Klompenmakerij, fabrykę drewniaków i zobacz jak wygląda autentyczna maszyna parowa z 1913 roku do robienia drewnianych butów oraz w jaki sposób są one wykonywane.

Adres: Kets 52, 1156 AX Marken

W fabryce drewniaków można zobaczyć naprawdę wyjątkowe okazy 🙂

Informacje praktyczne

Zwiedzanie Volendam i Marken zacznij wcześnie rano, dzięki temu unikniesz największego ruchu. Na zwiedzanie obu wiosek przeznacz cały dzień bo warto.

naamloos (50 van 72)

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ. Punkt informacji turystycznej znajduje się w budynku Muzeum Volendam przy ulicy Zeestraat 37,1131 ZD Volendam. Tutaj można otrzymać mapkę i inne dalsze informacje. 

MAPA VOLENDAM I MARKEN do pobrania tutaj.

PARKING: Bezpłatny parking znajdziesz tutaj. Parking jest niewielki, ale znajduje się około 300 metrów od portu.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z VOLENDAM NA MARKEN?

Volendam oddalony jest od Marken zaledwie o 16 km. Na byłą wyspę można dostać się autem, rowerem, e-skuterem lub np. promem Marken Expres 

My ze względu na ograniczony czas skorzystaliśmy z opcji promu w dwie strony. Ty natomiast jeśli masz więcej czasu możesz urozmaicić swój dzień poprzez kombinacje dwóch środków transportu. Np. z Volendam do Marken pojedź wypożyczonym  rowerem (rower możesz wypożyczyć tutaj), a następnie wróć z Marken do Volendam promem. Rozkład odpływów promów znajdziesz tutaj, a bilety możesz zamówić tutaj lub kupić na miejscu. Wycieczka promem trwa około 30 minut pamiętaj jednak, że jeśli zamierzasz wrócić do Volendam promem i masz ze sobą wypożyczony rower to musisz mieć również dodatkowy bilet na rower w kwocie od 1.75 do 3 euro).

BILETY WSTĘPU:

Zdjęcia w tradycyjnym volendamskim stroju, cennik tutaj.

Experience Volendam: dorośli 8,75 euro, dzieci 5-12 lat 6,75 euro, dzieci poniżej 4 lat wstęp wolny.

Volendam Museum cennik tutaj.

Palingsoundmuseum: 1,75 euro

Marker Museum: dorośli 3 euro, dzieci do lat 12 – 1,50 euro.

Klompenmakerij Marken: 7.50 euro

TIP! Informacja turystyczna w Volendam przy Haven 70 oferuje różne pakiety. Zakup pakietów jest często bardziej opłacalny niż np. kupienie każdego biletu z osobna. 

Ja znalazłam dość fajną akcję w kalendarzu De Postcode Loterij. Jeśli mieszkasz w Holandii i posiadasz owy kalendarz koniecznie zajrzyj do środka, kryje się tam wiele zniżek.

Gdzie zjeść?

Zarówno Volendam jak Marken słynie z pysznych ryb, tak, więc jeśli zamierzasz udać się gdzieś na lunch to musisz spróbować tutejszych rarytasów. My po przybyciu do Marken zjedliśmy smaczny lunch w  restauracji Taverne de Visscher. Taverne de Visscher to klimatyczna restauracja, w której można odpocząć po zwiedzaniu Volendam i przygotować się do następnego spaceru po Marken. Restauracja znajduje się w samym porcie Marken tak, że na pewno szybko ją znajdziesz.

Jeśli podobał Wam się dzisiejszy wpis, jest duża szansa, że wpis “Dzień w muzealnej wiosce Orvelte” również przypadnie Wam do gustu. Zapraszam i do kolejnego razu.  

Pozdrawiam Agnieszka

2 gedachten over “Jednodniowa wycieczka do Volendam & Marken”

  1. Super wpis! Bardzo praktyczny. Cieszę się, że natknęłam się na Twój blog. Również mieszkam w Holandii i staram się jak najwięcej zobaczyć i zwiedzić 🙂

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *