Hum. Najmniejsze miasteczko na świecie

Czy wiesz, że najmniejsze miasteczko na świecie znajduje się w Chorwacji w centrum regionu Istrii? Według słynnej Księgi Rekordów Guinnesa w 2011 roku miasteczko liczyło około 20 mieszkańców.

Krajobrazy Istrii

O miasteczku Hum dowiedziałam się w październiku 2021 roku, kiedy przygotowywałam wpis o belgijskim Durbuy. Pomimo tego, że wówczas nie wiedziałam jeszcze o tym, że za jakiś czas będziemy zwiedzać Chorwację, postanowiłam, że jeśli kiedyś do tego dojdzie to miasteczko Hum będzie musiało znaleźć się na naszej trasie podróży. I proszę! Zapraszam do kolejnego wpisu z Chorwacji, który poświęcony jest dość wyjątkowemu miejscu na świecie. 

Hum. Chorwacja

Znak wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze 🙂

Hum. Chorwacja

Otoczone średniowiecznymi murami miasteczko Hum wznosi się na wzgórzu, z którego wystaje dzwonnica kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pany. Legenda głosi, że Hum powstał z kamiennych pozostałości miast zbudowanych przez istryjskich gigantów w dolinie rzeki Mirny. Na przestrzeni dziejów miasto często cierpiało z powodu konfliktów, grabieży i interwencji wojskowych. System fortyfikacji miasteczka Hum był często rozbierany i odbudowywany. Obecny wygląd Hum został ukończony XIX wieku.

Hum. Chorwacja

Miasteczko jest bardzo małe a jego zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu dlatego warto tutaj zajrzeć, chociażby na pół godzinki.

Po przejściu przez masywną bramę miejską, spacerując wąskimi uliczkami, które łączą ze sobą dwie ulice główne, można wyobraźnią powędrowac do czasów średniowiecza, a wśród starych domów, znajduje się kilka sklepów z pamiątkami, w których mieszkańcy sprzedają głównie pamiątki własnej roboty.

Hum. Chorwacja

Sklepik w Hum to moim zdaniem najlepsze miejsce, na kupienie wyjątkowych pamiątek.

Hum. Chorwacja

Na koniec pobytu koniecznie trzeba odwiedzić przyjazne i jedyne bistro ” Humska Konoba” z lokalnym i trakcyjnym instryjskim menu. 

Hum. Chorwacja

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *