Kamenjak. Piękny rezerwat przyrody w Chorawacji

Na południowym końcu Istrii zaledwie kilkanaście kilometrów od miasta Pula znajduje się naturalny skarb tego regionu – półwysep Kamenjak, który ze względu na swoją wszechstronną przyrodę, imponujące klify oraz wyjątkową faunę i florę został uznany za obszar chroniony. 

Objęty ochroną, surowy krajobraz Kamenjak charakteryzuje się, bujnie postrzępioną linia brzegową, która rozciąga się na około trzydzieści malowniczych zatoczek i plaż, skrywanych w krystalicznie czystej wodzie Morza Ardriatyckiego na powierzchni 30 km.

Przylądek Kamenjak, który zdecydowanie należy do jednych z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych w Chorwacji wyróżnia się tym, że jest obszarem wyjątkowo suchym. Roczna liczba godzin słonecznych w Kamenjak wynosi 2300 co daje średnio 6.5 godziny dziennie słońca i mało opadów deszczu. Bogata roślinność znajdująca się na terenie tego wyjątkowego rezerwatu znakomicie poradziła sobie z suszą, jaka tu panuję i łącznie składa się z ponad 600 zarejestrowanych gatunków roślin.

 

Kamenjak

Kamenjak w listopadzie

Kamenjak
Kamenjak. Chorwacja

Jak spędzić czas na półwyspie Kamenjak?

Na przylądku Kamenjak jest wiele do zrobienia i niewątpliwie jest to perfekcyjne miejsce na aktywne wakacje. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele pięknych szlaków turystycznych idealnych do pieszych wędrówek. Pagórkowaty teren na trasach rowerowych Gornjeg i Donjeg to znakomikomita możliwość do jazdy na rowerze górskim. Przejżysta woda kusi do nurkowania a wysokie klify od 3 do 12 metrów wysokości są wręcz prowokacyjne dla tych, którzy czerpią radość i satysfakcje z Cliff Diving, czyli skoków do wody wykonywanych z klifów. Z plaży Skoljic można wybrać się na wycieczkę kajakiem. Różnorodne ciekawe  atrakcje  na terenie obszaru rezerwatu można znaleźć na stronie www.viator.com

Kamenjak. Chorwacja

Paleta kolorów Morza Adriatyckiego na półwyspie Kamenjak waha się od jasnozielonego przez turkusowy do ciemnoniebieskiego.

Kamenjak. Chorwacja

Informacje Praktyczne

Wejście do rezerwatu przyrody Kamenjak znajduje się w mieście Prematura, około 10 km od Puli.

Lokalizacja: Kamenjak, 52100, Premantura, Chorwacja

Z Prematury można dotrzeć do Kamenjak samochodem, rowerem lub łodzią. W mieście znajduje sięcentrum turystyczne, w którym mozna otrzymac więcej informacji na temat szlaków turystycznych, plaż i wszelkich atrakcji turystycznych. Jeśli podróżujesz samochodem, jest to również miejsce, w którym możesz kupić bilet wstępu. Jednodniowy bilet wstępu dla podróżujących samochodem wynosi 80 kun / dla podróżujących motocyklem 40 kun / dla podróżujących kamperem 150 kun. Goście przybywający do parku pieszo mają wstęp wolny. W przypadku dłuższego pobytu istnieje również możliwość wykupienia kilkudniowego karnetu, który jest nieco tańszy. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rezerwatu www.kamenjak.hr

Kamenjak. Chorwacja
Kamenjak. Chorwacja

Ścieżką dinozaurów...

Kemenjak znany jest ze znalezionych tu śladów dinozaurów. Po prawej stronie półwyspu Kamenjak znajduje się 600-metrowa edukacyjno – rekreacyjna ścieżka dinozaurów, która zawiera modele tych prehistorycznych zwierząt żyjących na Kamenjaku w ich rzeczywistych rozmiarach. Wzdłuż ścieżek znajdują się tablice opisujące ciekawostki geologiczne Kamenjaka. Ścieżki kończą się przy brzegu morza w pobliżu plaży Penizule. Na przyladku Grakalovac, na płaskiej skale, można znaleźć prawdziwe ślady dinozaurów, które niegdyś wędrowały po tym terenie. 

Kamenjak. Chorwacja

LOL 😀

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *