Yellowstone. Atrakcje najstarszego Parku Narodowego na Świecie

Kocham wędrówki szlakami do parków, dlatego nasza podróż, która działa w 2019 roku po Stanach Zjednoczonych, była skoncentrowana, nie tylko na dużej metropolii, której szukaliśmy wcześniej gdzieś z telewizji, ale także przede wszystkim na naturze parków narodowych USA. 

Ze względu na swoje położenie i odległość od innych najczęściej odwiedzanych atrakcji Ameryki, Parku Narodowego Yellowstone jest bardzo często pomijany przez wielu autorów, ale uwierzcie mi ten park to prawdziwe zjawisko nadzwyczajnej przyrody objętej przez Matkę Naturę , a sam fakt, że jest to (prawdopodobnie ) w oparciu o Park Narodowy na Świecie, przekonał nas do tego, aby nie odrzucić Stanów bez poznania tego wyjątkowego miejsca. 

Porywam więc informacje o wspomnieniach i przychodzę do Was ze wpisem o Parku Narodowym Yellowstone, w którym znajdują się ciekawe informacje, oraz ilość zdjęć, które przywiozłam z tego “nieziemskiego” miejsca na Ziemi. 

Jak dostać się do Yellowstone?

Podczas układania planu naszej podróży po USA trzeba było zapłacić dobre główkowanie nad tym, co z tego wynika, bo wiadomo, że nie tylko otrzymaliśmy ograniczony czas wakacji, ale również zwrócono uwagę na każde najwyższe oszczędne rozwiązanie. W tym czasie udaliśmy się na krótki jedyny międzystanowy lot z San Francisco do West Yellowstone, a następnie odebraliśmy wypożyczone przez nas auto, które towarzyszyło nam przez wszystkie dni naszego życia drogowego. 

Po jakiego rodzaju informacjach dotyczących naszych wakacji w USA został wysłany wpis tutaj, a następnie przejdź do planu podróży tutaj. 

Prawie jak lot prywatny 🙂

Obecni na pokładzie

                     Widoczek zza szybki

Yep, dolecieliśmy…

Odbiór auta, pamiętajcie, że przy odbiorze aut zawsze próbują naciągać turystów. Nam proponowali dodatkowe radio itd. Nie dajcie się, tak jak my się nie daliśmy 😉

Być może za mało podróżujemy, ale z takim odbiorem bagaży jeszcze się nie spotkaliśmy

To autko nie zawiodło nas ani razu

Pierwsze zakupy. Podróżując po Stanach, trzeba pamiętać o pewnej ważnej rzeczy. Odległości między punktami, które sobie wytyczymy, są dosyć spore. Warto więc jest zakupić lodówkę turystyczną i uzupełniać ją w zapasowy lunch i zimną wodę. Kostki lodu nie są drogie, a maszyny z lodem można znaleźć praktycznie wszędzie. My po podróży naszą lodówkę odsprzedaliśmy na lotnisku innym turystom, którzy zaczynali dopiero swoją przygodę w USA

Takie i podobne lodówki dostępne w różnych rozmiarach, znajdziecie je w wielu supermarketach. Lodówkę przewoziliśmy na tylnim siedzeniu dzięki czemu nie straciliśmy miejsca w bagażniku. Zdecydujcie się na taką lodówkę by była w miarę pojemna. Początkowo chcieliśmy wziąć coś mniejszego, ale różnica cen nie była wielka i szczerze bardzo cieszyliśmy się, że nie kupiliśmy nic mniejszego.

Tutaj spędziliśmy trzy noce. Bardzo fajne miejsce, które możemy Wam polecić.

Yellowstone. Kilka faktów i ciekawostek o parku:

 • Park Yellowstone istnieje od 1 marca 1872 roku i został wykorzystany do skały Yellow Falls, jest to (prawdopodobnie) inny park na świecie.
 • Szacunkowy obszar parku do 9000 km2 najwspanialszej przyrody występującej z lasów, skał, wodospadów i innych zjawisk występujących na przełomie lat przez naturę.
 • Park położony jest głównie w stanie Wyoming, chociaż twoja wielkość znajduje się również na części Montany i Idaho.
 • Yellowstone jest domem dla ponad połowy światowych obiektów termalnych. Na całym świecie znajduje się około 1000 gejzerów, z czego można znaleźć właśnie tutaj. Tutaj możemy zwrócić uwagę ponad 10 000 różnych gorących źródeł, bulgo wulkanicznych błotnych i wielu roznoszących się zapachów siarki fumarole.
 • Yellowstone jest śpiącym super wulkanem.Co oznaczać? Tylko pod parkiem Yellowstone leży jeden z głównych i najniebezpieczniejszych aktywnych wulkanów na świecie! według dr. Jamiego Farrella z Uniwersytetu Utah komora magmowa znajduje się pod parkiem ma 30 km szerokości i 15 km głębokości. Pomiary również, że strumienie nagrzanej materii dzielą się na ponad 640 km i sięgają do 320 km głębokości. Wulkan wybucha co 600 000 lat, ale ostatnia poważna erupcja miała miejsce ponad 640 000 lat temu!, a to oznacza, że ​​obecnie wulkan spóźnia się z wybuchem! Najpotężniejsza erupcja wulkanu Yellowstone była 2,1 miliona lat temu. Próbki materiału wulkanicznego z tego zdarzenia nawet z okolic Kalifornii. Kiedy wybuchnie wulkan, będzie to prawdziwa scena! Nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, które zostały pokryte popiołem, ale i dla całego świata. Konsekwencja tego nie może być stosowana tylko w przypadku uszkodzeń, ale również obniżenie temperatury globalnej co może się stać tego, że cała północna półkula naszej Ziemi może powstać w nowej odsłonie lodowcowej. Aktywność wulkanu Yellowstone jest dokładnie obserwowana i na dziesięć minut miejmy pomoc nie dzieje się nic nie pokojącego.
 • W ciągu roku poruszająca się pod ziemią Yellowstone magma, która się dzieje do tysięcy dni ziemi. Trzęsienia te są zbyt skuteczne, aby je doznać i można je uzyskać tylko dlatego, że są dostarczane z wyposażeniem geologicznym. 
 • Yellowstone posiada własny Wielki Kanion, który stał się przez erozję rzeki Yellowstone.
 • Yellowstone jest domem dla około 60 000 banków. Można tu spotkać wilki, kojoty, niedźwiedzia czarnego oraz grizzly, uwielbiane przez Chrisa amerykańskie bizony :), a także łosie, jelenie, kozy górskie i wiele innych.
 
 

Jak zwiedzać park?

W tym malowniczym parku brakuje atrakcji, które trzeba zobaczyć. Gorące, Liczne Gejzery, Tarasy trawertynowe, Fumarole, Wulkany błotne, a także wodospady, lasy i skały tworzące Wielki Kanion zachwycają się każdym krokiem, dlatego też później czas, jaki powinienście sobie przestawić na cuda tego miejsca na dwa dni. 

Sprawdzam, czy jest to auto, którego nie da się oglądać tego miejsca. Wjeżdżając na teren Yellowstone, otrzymacie mapę, na której znajdują się wszystkie główne punkty, przy których warto się wykazać. 

Atrakcje na mapie są podzielone na części, produkty tzw. 8 o długości 320 km. Jeśli przeznaczycie na park dwa całe dni, to będziecie mogli korzystać z jednego dnia jednej części obszaru Yellowstone i drugiej części. Do, z której strony zaczynacie, należy kierować się od miejsca, z którego wjedziecie do parku (park ma 5 wjazdów), a także gdzie, w początekcie nocować. 

Aby uzyskać pomoc tutaj , zerknąć na mapę parku, a więcej informacji na ten temat, jak zwiedzać teren, który znajduje się na blogu Szlaki USA , z którego czerpaliśmy informacje przed naszym wyjazdem, i który bardzo wam polecam! 🙂

Cena biletu wstępu to 30$ od pojazdu. 

Jeżeli korzystacie z karty Annual Pass wstęp jest bezpłatny. Ponieważ Yellowstone był pierwszym parkiem, który my odwiedziliśmy, naszą Annual Pass nabyliśmy przy budce wjazdowej na teren tego miejsca. Cena takiej karty to jednorazowy koszt 80$. 

Najważniejsze atrakcje Yellowstone:

Ten park zrobił na nas ogromne wrażenie, jest nietypowy i ciężko wyróżnić jedną atrakcję spośród innych. Oczywiście jak zawsze i wszędzie coś podobało nam się mniej a coś więcej, jednak krajobraz jest tutaj naprawdę wyjątkowy pod wieloma względami, dlatego szykujcie się na dużo zdjęć 🙂

Gibbon Falls

Gibbon Falls to wodospad znajdujący się na rzece Gibbon między Norris Geyser Basin a Madison. Wodospad nie jest może super spektakularny, ale nam się podobał i był też naszym pierwszym przystankiem po opuszczeniu lotniska i wjechaniu do parku od strony West Yellowstone. 

Gibbon Falls
Gibbon Falls

Artistis Paintpots

Jeszcze tego samego dnia, zanim dotarliśmy do naszego miejsca noclegowego odwiedziliśmy pobliski Artists Paintpots/ Malowidła Artystów. Jest to krótki szlak zaczynający się tuż przy drodze. To tutaj mogliśmy zobaczyć po raz pierwszy coś naprawdę zupełnie innego i niezwykłego. Artistis Paintpots to jedyny obszar w parku, w którym można zobaczyć cztery rodzaje aktywności termicznej: wulkany błotne, gejzery, gorące źródła i fumarole. 

Fumarole to otwory w ziemi, z których wydostaje się gaz lub para. 

Artists Paintpots
Artists Paintpots

Obszar błotny jest może mniej atrakcyjny pod względem kolorów, ale dźwięki wybrzuszającego się bulgoczącego błota również robią ciekawe wrażenie.

Norris Geyser Basin

Norris Geyser Basin jest najgorętszym i najbardziej aktywnym obszarem termalnym w parku , a to sprawia, że ​​ten obszar operacyjny i codziennie się zmienia. W jednym miejscu bulgoczące otwory błotne nagle przestają bulgotać, w innym miejscu pojawia się nowy średnica buchający parą. 

Norris jest na dwie części i nadzwyczajne jest na, jak te dwie części bardzo się od siebie różnią pod względem krajobrazu. 

Powrót Basen do terenu mniej aktywnego, porośniętego sosnami. Tutaj na szlaku Back Basin Trail znajduje się Steamboat Geyser/ Gejzer Parowy, który jest najwyższym wybuchem gejzerem na świecie. Jego erupcja potrafi sięgnąć ponad 91 metrów. Gejzer jest nieprzewidywalny i muszę mieć szczęście, aby takie zdarzenie miało miejsce. Jego największe erupcje pojawiły się z przerwami od 4 dni do 50 lat! Jak myślicie, czekaliśmy na niecodzienne show?

Oczywiście, że nie. Tak dużo czasu na ten park niestety nie mieliśmy. Ale nie nie zdziwił nas fakt, że znaleźli się chętni, którzy przyszli z własnymi krzesełkami i godzinami czuwali 🙂

Norris Geyser Basin

Tak więc Steamboat Gejzer pożegnaliśmy niestety bez efektów specjalnych. Mimo to pamiętajcie, żeby odwiedzić to miejsce, bo kto wie?

Norris Geyser Basin

Cistern Spring na tle spieczonych sosen to piękny niebieski basen, z którego nieustannie wylewa się woda. Wraz z powyżej wspomnianym Steamboat Geyser, źródło łączy się pod ziemią, co powoduje, że podczas poważnej erupcji Steamboat, woda w basenie Cistern Spring odpływa. 

Back Basin Norris

Porcelain Basin to jedno z piękniejszych miejsc w parku. Spacerując po zbudowanej z drewna promenadzie, można odnieść wrażenie, że jest się na innej planecie. Nazwa obszaru wzięła się od mlecznej barwy osadzonego tu minerału, skały osadowej zwanej inaczej gejzerytem bądź krzemienkowym spiekiem. 

Norris Porcelain Basin
Norris Porcelain Basin

Mammoth Hot Springs

Mammoth Hot Springs/ Gorące Źródła Mamuta to kolejne wyjątkowe miejsce w parku, które tworzą naturalne wapienne tarasy. Atrakcja podzielona jest na dwa obszary. Dolne Tarasy i Górne Tarasy. Tarasy powstają w różnych odcieniach bieli, brązu i pomarańczy, które tworzą ciekawy krajobraz. 

Tangerin Spring

Angel Terrace

Mammoth Hot Springs

Grand Canyon of Yellowstone

Jeszcze nie mieliśmy przyjemności ujrzeć najsłynniejszego Parku Stanów Zjednoczonych i słynnego Grand Canyon, w stanie Nevada, a już czuliśmy potęgę tego miejsca. Widok na majestyczne skały Wielkiego Kanionu Yellowstone wraz z imponującym wodospadem zapiera dech w piersiach. Kanion utworzony przez erozję rzeki Yellowstone ma długość około 39 km, głębokość od 240 do 370 metrów i szerokość od 250 do 750 metrów. 

Grand Canyon of Yellowstone

Żółte skały na tle zielonych drzew uświadamiają skąd wzieła się nazwa parku Yellowstone.

Grand Canyon of Yellowstone
Grand Canyon of Yellowstone
Lower Falls

Widok na Grand Canyon Yellowstone i Lower Falls (wodospad) z punktu Artist Point.

Upper Falls Yellowstone N.P

Upper Falls Yellowstone N.P

3 dnia, zanim dotarliśmy do pozostałych atrakcji parku, na naszej drodze pojawił się taki ładny i przyjemny dla oka wodospad Firehole Falls. Nie mogłam się nie zatrzymać…

Chris był mniej szczęśliwy, gdy usłyszał, że ma wyjść z samochodu i po pozować do zdjęć. Pora dnia była bardzo wczesna i temperatura nie zachęcająca, co zresztą chyba widać 😛

Lower & Upper Geyser Basin

Dolny basen gejzerów to największy obszar gejzerów na obszarze parku.  Znajdziemy tu regularnie wybuchające gejzery, gorące źródła i fascynujący wulkan błotny. Natomiast górny basen gejzerów jest jednym z najpopularniejszych basenów gejzerów w Yellowstone i jest domem dla Old Faithful, najsłynniejszego gejzeru. 

Lower & Upper Geyser Basin
White Dome Geyser

White Dome Geyser

Ojo caliente

Old Faithful

Old Faithful, najsłynniejszy gejzer na świecie. Nazwa tego gejzera pochodzi od regularnych i przewidywalnych erupcji pary i wrzącej wody. Gejzer wybucha średnio co 90 minut, na wysokość do 60 metrów a sam spektakl potrafi trwać nawet 5 minut. Z tego, co pamiętam, my na pokaz czekaliśmy 120 minut.

West Thumb Geyser Basin & Lake Yellowstone

Mimo że West Thumb nie należy do dużych basenów termalnych i nie ma tutaj największych gorących źródeł, to za niezwykłość tego miejsca przemawia jego położenie. Jak sama nazwa wskazuje, basen znajduje się po zachodniej stronie jeziora Yellowstone.

West Thumb Geyser Basin

Jezioro Yellowstone jest największym jeziorem położonym na dużej wysokości w Ameryce Północnej. Jezioro powstało w wyniku potężnej erupcji i tworzy krawędź krateru. 

Lake Yellowstone
Lake Yellowstone

Również w jeziorze widoczne są małe gejzery.

Black Pool

Przepiękne gorące źródło Black Pool. Kiedyś to źródło było znacznie ciemniejsze, z czasem jego temperatura wzrastała, a to spowodowało zanikanie bakterii odpowiedzialnych za ciemniejszy kolor.  

Midway Geyser Basin & Grand Prismatic Spring

Doszliśmy do ostatniego punktu i najbardziej spektakularnego miejsca w parku. To tutaj, na tym obszarze znajduje się największe gorące źródło w parku o nazwie Grand Prismatic Spring. To tutaj zobaczyliśmy coś, co wcześniej myślałam, że jest mocno przefiltrowane przez wszystkich fotografów…

Najpierw ujrzeliśmy Turquoise Pool, trzecie co do wielkości źródło w Yellowstone o temperturze  60-70 stopni Celsjusza. 

Turquoise Pool

Idąc nieco dalej, można pomyśleć “nie wierzę własnym oczom”, ale jednak to niezwykle barwne gorące źródło jest w rzeczywistości takie, jakie widzieliśmy wcześniej na zdjęciach 🙂

Grand Prismatic Spring to zdecydowanie najbardziej majestyczna atrakcja i zabytek parku Yellowstone. Grand Prismatic jest głębokie na prawie 50 metrów, co czyni je największym źródłem w Stanach Zjednoczonych i trzecim co do wielkości na świecie. 

Grand Prismatic Springrand Prismatic Spring

Barwy, które otaczają gorące źródło Grand Prismatic, spowodowane temperaturą oraz występowaniem różnych gatunków ciepłolubnych bakterii w każdej strefie źródła. Rozwój bakterii zmienia się wraz ze zmianami temperatury.

Głęboki środek jest niebieski, potem są zielono-żółte odcienie, a na chłodniejszych peryferiach znajduje się dużo pomarańczy. Nasycenie kolorów pierścienia pogłębia się w miesiącach letnich, a zimą blaknie. Środek źródła jest bardzo gorący, a to z  kolei sprawia, że woda jest sterylna i przez cały rok ma piękny błękitny kolor. Nieziemskie zjawisko 🙂 !!!

Widok z Grand Prismatic Spring Overlook. Fot. MikeGoad

Jeżeli będziecie w tym miejscu koniecznie udajcie się na platformę widokową Grand Prismatic skąd możecie podziwiać wyjątkowość tego źródła z góry. Na platformę można dotrzeć szlakiem Grand Prismatic Overlook  (1.9 km w obie strony) z parkingu Fairy Falls, który znajduje się niecałe 5 minut jazdy na południe od Midway Geyser Basin. My niestety mogliśmy zachwycać się źródłem jedynie z promenady, dlatego nie mam własnego zdjęcia z tego miejsca, ubolewam! Żałuje i to bardzo!, 

Midway Geyser Basin & Grand Prismatic Spring

PS. Ten wpis będzie posiadał BONUS, jednak czekam na Walentynki 😉 

 

Pozdrawiam i do następnego wpisu 🙂

 

 

TEN WPIS JEST CZĘŚCIĄ SERII POSTÓW NASZEJ PODRÓŻY PO AMERYCE Z 2019 ROKU

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądała nasza podróż, koniecznie odwiedźcie wpis 

>>> American Road Trip Plan podróży dzień po dniu + Mapa                                                                                                                                                                                                                              po więcej wpisów z tej seri zapraszam Was do zakładki PODRÓŻE>USA

2 gedachten over “Yellowstone. Atrakcje najstarszego Parku Narodowego na Świecie”

 1. naturаlly ⅼike your ԝeb-site but you need
  to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling
  issues and I in finding it very troublesome to tell the reality on the other
  hand I wiⅼl definitely cοme again again.

  1. Witaj jak miło, że odwiedziłeś moją stronę i cieszę się, że w przyszłości zamierzasz tu wrócić. Dziękuję również za cenną uwagę dotyczącą błędów ortograficznych. Na blogu w zakładce “o mnie” uprzedziłam przyszłych czytelników o tym, że treści, które się tu pojawią będą proste i na pewno będą zawierać mnóstwo byków ortograficznych. Celem bloga nie jest pisanie poprawnych artykułów tylko zapisywanie miejsc i wspomnień bez presji i na luzie. Prowadzę bloga najlepiej jak potrafię i nie ma dla mnie większego znaczenia czy ogórek będzie tutaj napisany przez “ó” czu “u”. Najważniejsze dla mnie jest to, aby czytelnik, widząc w treści wcześniej wspomniane słowo wiedział, że chodzi mi o zielone, zdrowe warzywko 🙂 Tak jak piszesz opowiadanie rzeczywistości jest kłopotliwe, ale sami mamy w rękach to jak kłopotliwe może być dla nas. Życie jest za krótkie, aby skupiać się na zasadach i ograniczać ze względu na jakieś regułki.

   Pozdrawiam Agnieszka

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *