Drugiego dnia naszego pobytu na wodach jeziora Titicaca wyruszyliśmy na sąsiednią wyspę Taquile. Rejs na wyspę zorganizował dla nas Eddy. Wycieczka była grupowa i oprócz transportu w towarzystwie przewodnika zawierała lunch w restauracji Taquile.
W odróżnieniu od Uros wyspa Taquile to wyspa klasyczna, czyli trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi. Wysokość na wyspie różni się w zależności od lokalizacji. Niewielki port położony jest na 3810 m n.p.m, plac główny znajduje się na wysokości 3950 m n.p.m, a najwyższy punkt osiąga wysokość 4050 m n.p.m. Miałam dużo szczęścia, że na wyspę dotarliśmy w momencie, w którym mój organizm na dobre oswoił się z dużymi wysokościami. Niestety nie wszyscy podróżnicy w naszej grupie mieli to szczęście co ja i co jakiś czas widzieliśmy osoby, które naprawdę ciężko znosiły panujące warunki.
Taquile to wyspa sztuki tekstylnej, którą UNESCO umieściło na liście “Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości” i z którą wiążą się szczególne tradycje.
Za obróbkę tkanin odpowiadają tutaj mężczyźni, którzy uczą się tkać już jako 10-letni chłopcy. Przed ślubem mężczyźni wyspy Taquile tkają kapelusz, który musi być na tyle gruby, aby można było napełnić go wodą. Ważne jest także, aby z kapelusza nie uszła ani jedna kropla wody. Dopóki mężczyzna nie zrobi kapelusza, przyszła żona nie może wyjść za niego za mąż.
Rodzaj i kolor noszonych kapeluszy przez mężczyzn wyspy Taquile też nie jest przypadkowy. Białe kapelusze noszą wszyscy mężczyźni do piątego roku życia, kapelusze czerwone są przeznaczone dla mężczyzn żonatych, a tęczowe dla obecnych, jak również byłych przywódców/prezydentów wyspy.
W regionie praktykuje się również tzw. sirvinacuy, zgodnie z którym para chcąca się pobrać jeszcze przed ślubem musi zamieszkać przez pewien czas razem (około 2 lat). Jest to w pewnym sensie sprawdzianem na to, czy para do siebie pasuje. Jeśli pożycie nie układa się dobrze, wówczas para nie bierze ślubu.
Inną ciekawostką odnoście ślubów mieszkańców wyspy jest to, że po ślubie mężczyźni zawsze noszą materiałowy pasek, w którym wszyte są warkocze z włosami żony. Warkocz poślubionej małżonki jest symbolem przynależności.
A teraz zapraszam na fotorelację z wyspy Taquile 🙂