Arequipa, Peru – Białe miasto na tle wulkanów

Na wskości ponad 2300 metrów nad poziomem morza w południowej części Peru u podnóża trzech wulkanów: Misti, Chachani i Pichupichu leży Arequipa, piękne miasto słynące z bogatej historii, pięknej architektury i różnorodnej kuchni. 

Arequipa jest drugim co do wielkości miastem w Peru, liczy ponad 1 milion mieszkańców i często określana jest jako “Białe Miasto” ze względu na obfitość białego kamienia wulkanicznego użytego w architekturze miasta.

Na obrzeżach miasta około 30 minut od Plaza de Armas znajduje się La Ruta del Sillar, jest to miejsce, gdzie można zobaczyć skąd pochodzą te duże białe kamienie, które użyto do budowy kościołów, placów i budynków publicznych.

Przyznam szczerze, że przebywając w Arequipie nie wiedzieliśmy o istnieniu trasy Sillar, a szkoda, bo podróżując wypożyczonym autem na pewno postaralibyśmy się odwiedzić to miejsce, aby dogłębniej poznać tematykę kunsztu, który został wykorzystany do stworzenia cudów architektury. 

 

Zapraszam na spacer, w celu poznania miejsc, które powinieneś odwiedzić, jeśli planujesz pobyt w Arequipie.

Lista atrakcji miasta Arequipa, których nie można pominąć

SPACERUJ PO PLAZA DE ARMAS

Każde peruwiańskie miasto posiada plac główny zwany Plaza de Armas. Pochodzenie nazwy Plaza de Armas wynika z faktu, że w czasach kolonialnych place te były miejscem spotkań hiszpańskich żołnierzy. Plaza de Armas w Arequipie jest zdecydowanie jednym z piękniejszych placów głównych, jakie widzieliśmy w Peru. 

Przepiękna biała XIX wieczna katedra z dwiema majestycznymi wieżami, efektowna fontanna z brązu, na której znajduje się posąg legendarnego Tuturutu, wspaniałe wysokie palmy na tle artystycznych budynków z imponującymi kolumnadami, w których kryją się urocze kawiarenki i ładne restauracje tworzą urodziwe i przyjemne centrum starego miasta. Całe to piękno potwierdza również fakt, że historyczne centrum Arequipy, którego sercem jest okazała Plaza de Armas, zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

WEJDŹ DO BAZYLIKI KATEDRALNEJ

Katedra w Arequipie, która rozciąga się na całej długości Plaza de Armas to jedna z najbardziej imponujących świątyń religijnych w Peru. Katedra ma styl neorenesansowy i została zbudowana w XVII wieku z wyżej wspomnianych kamieni wulkanicznych Sillar, które powszechnie występują w regionie miasta. Ze względu na ciągłe trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów oraz pożary budowla wielokrotnie była przebudowywana. Wewnątrz katedry znajdują się wartościowe dzieła z motywami religijnymi, takie jak płótna, rzeźby, ołtarze i inne.

ZWIEDŹ KLASZTOR SANTA CATALINA

Zwiedzanie Arequipy nie jest kompletne bez wizyty w Klasztorze Santa Catalina. Klasztor znajduje się blisko Plaza de Armas i zajmuje powierzchnię, aż 20 000 metrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych kompleksów sakralnych na świecie. Oficjalna nazwa klasztoru to Klasztor Prywatnych Mniszek Zakonu Santa Catalina de Siena.

Klasztor Santa Catalina został założony pod koniec XVI wieku, a dokładnie w 1579 roku, przez zamożną wdowę Marię de Guzman i miał na celu umożliwienie życia religijnego córkom miejskich rodzin.

Klasztor słynie ze swojej architektury, oryginalnych budowli, urokliwych uliczek, żywych kolorów, ale przede wszystkim ze swoich wyjątkowych zakonnic, które były bardzo dobrze wykształcone i za murami klasztornymi cieszyły się wyjątkowymi luksusami, które w tamtych czasach w porównaniu z innymi zakonami były czymś ekstremalnym. 

Każdy dziedziniec klasztoru pomalowany jest na żywe kolory. Pomarańczowy oznacza przestrzeń publiczną, a niebieski oznacza, że jest to przestrzeń prywatna, przeznaczona wyłącznie dla zakonnic. Wewnątrz kolorowych budynków klasztoru znajdują się antyczne meble, piękne dzieła sztuki i fascynujące artefakty, które na przestrzeni wieków służyły różnym celom.

Klasztor Santa Catalina umożliwia zwiedzanie z prywatnym przewodnikiem, nie jest to koniecznie, aczkolwiek my polecamy skorzystać z tej usługi, bo dzięki temu usłyszysz ciekawe historie oraz poznasz historię zarówno klasztoru, jak i sióstr zakonnych.

 

Spacer za murami Klasztoru Santa Catalina

Przepiękne uliczki na terenie Klasztoru Santa Catalina

Dawne kamienne misy na pranie w klasztorze Santa Catalina

Wnętrza Klasztoru Santa Catalina

Historyczne wydarzenia Klasztoru Santa Catalina

Malowidła w zagłębiach arkad klasztoru

Kuchnia w Klasztorze Santa Catalina

Ciekawe fakty o siostrach zakonnych klasztoru Santa Catalina

  • Klasztor przyjmował jako zakonnice wyłącznie dziewczęta z hiszpańskich rodzin z wyższych sfer, a każda rodzina musiała zapłacić kościołowi posag w wysokości 150 000 dolarów.
  • Zakonnicom nie wolno było opuszczać klasztoru. Służący mogli wyjść poza mury zakonu, ale kiedy wrócili musieli wykąpać się w wodzie święconej.
  • Zakonnice mogły rozmawiać z gośćmi spoza klasztoru, ale tylko przez zakratowane i zasłonięte zasłoną okno, które uniemożliwiało odwiedzającemu zobaczenie zakonnicy.
  • Wszystkie kobiety mieszkające na terenie zakonu miały wysokie wykształcenie w zakresie Europy i Peru oraz mówiły zarówno po hiszpańsku, jak i po łacinie.
  •  Zakonnice regularnie spotykały się ze sobą towarzysko i spędzały czas w swoich ogrodach.
  • Na każdym dziedzińcu mieszkało około 20 sióstr zakonnych.
  • Każda zakonnica miała własne 4 pokojowe mieszkanie z jedną lub dwiema służącymi, były to przeważnie biedne peruwiańskie kobiety, które przybyły do klasztoru w poszukiwaniu lepszego życia i edukacji.
  • Wnętrza mieszkań zakonnic dekorowane były m.in importowanymi meblami, dywanami ze złotą nicią, jedwabnymi pościelami i srebrnymi sztućcami.
  • W szczytowym okresie miasta w klasztorze mieszkało około 400 sióstr zakonnych. Przez prawie 400 lat nie wiele osób wiedziało, jak klasztor wygląda za jego murami, dopiero w roku 1970 po raz pierwszy udostępniono klasztor dla zwiedzających. Obecnie w wyodrębnionej i niedostępnej dla zwiedzających części klasztoru mieszka około 20 sióstr zakonnych. 

     

Wspinając się po stromych schodach dotrzesz do miejsca skąd masz widok na wulkany i budynki miasta. 

Wulkan Misti

Widok na Chachani

POZNAJ "LODOWĄ DZIEWICĘ" JUANITĘ, SŁAWNĄ MUMIĘ INKÓW

Zaledwie przecznice od Plaza de Armas znajduje się Muzeum Sanktuarium Andyjskiego, które posiada ponad 70 obiektów związanych z rytuałem “capac cocha”. 

Capac cocha”  było jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Inków, które odbywało się na część boga Viracocha i obejmowało, w niektórych przypadkach, ofiary składane z ludzi w górach.

Prawdziwym skarbem Muzeum Sanktuarium Andyjskiego jest sławna mumia Juanita zwana również “Lodową Dziewicą”, która jest odzwierciedleniem tego, co znaczyło być ofiarą Inków.

Mumia Juanita, która spoczywa w Muzeum Sanktuarium Andyjskiego w Arequipie uważana jest za najlepiej zachowaną ze wszystkich mumii Inków w Andach.  Zmodyfikowane ciało dziewczynki odnaleziono podczas wyprawy na wulkan Ampato w 1995 roku. Po precyzyjnych badaniach w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych odkryto, że Juanita zmarła w wieku 13 lub 14 lat w połowie XV wieku w wyniku zadanego ciosu w głowę. W dłoniach dziewczynki znaleziono pępowinę, która, jak się uważa, została przeznaczona do złożenia w ofierze już podczas narodzin dziecka. 

Wizyta w muzeum rozpoczyna się od krótkiego filmu wyjaśniającego odkrycie Juanity. Następnie przewodnik oprowadza nas po kilku pomieszczeniach gdzie prezentowane są różnego rodzaju artefakty, które znaleziono w miejscu pochówku dziewczynki. 

Ponieważ Juanitę znaleziono zamrożoną, co miało bardzo dobry wpływ na stan zachowania mumii, ciało dziewczynki przechowywane jest w pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze. W trakcie naszej wizyty mumia Juanity została zastąpiona przez mumię dziewczynki o imieniu Sarita. Szkoda, ale mimo wszystko muzeum było warte zachodu.

Jeśli interesuje Cię historia Juanity, kliknij link zamieszczony poniżej https://www.ranker.com/list/facts-about-inca-ice-woman-juanita/lisa-a-flowers

Muzeum Sanktuarium Andyjskiego. W środku muzeum filmowanie oraz robienie zdjęć jest zabronione.

IDŹ DO MUNDO ALPACA

Mundo Alpaca”  czyli “Świat Alpaki” to jak już sama nazwa wskazuje miejsce skupiające się na temat przecudnych alpak, których włókno uznawane jest za jedno z najcenniejszych włókien na świecie. 

Mundo Alpaca można potraktować jako małe muzeum, które prowadzone jest przez Sol Alpaca, markę detaliczną sprzedającą produkty z wełny alpaki, której misją jest nie tylko sprzedaż wyrobów końcowych, ale również edukacja ludzi na temat zwierząt oraz całego procesu powstawania włókna alpaki.

Mundo Alpaca

Przesłodkie alpaki oraz lamy na terenie Mundo Alpaca

Tablice edukacyjne z informacjami i ciekawostkami na temat poszczególnych ras alpak

Sortownia wypełniona stosami włókna z alpak

CIEKAWOSTKI NA TEMAT WŁÓKNA Z ALPAKI

Alpaka to udomowiona wersja dzikiej wikuni, południowoamerykańskiego wielbłąda. Zwierzę jest również spokrewnione z lamą, która jest udomowioną wersją innego rumuńskiego przeżuwacza tzw. guanko. Alpaki zostały oswojone przez rdzennych mieszkańców Andów w Peru, Boliwii i Chile, którzy cenili je ze względu na luksusowe włókno. Spośród tych czterech wyżej wymienionych gatunków, najcenniejszymi zwierzętami wełnianymi są alpaka i wikunia. Alpaka ze względu na jakość i ilość wełny, Wikunia ze względu na miękkość, delikatność i jakość sierści. 

Ciekawym faktem jest również to, że Inkowie cenili włókno alpaki ponad złoto, co zresztą nie jest wcale takie dziwne, bo po przeczytaniu kilku interesujących faktów na temat włókna alpaki, zrozumiesz jak bardzo luksusowe polary naszą te słodkie i ujmujące stworzenia.

  • Futro alpaki jest bardzo cenionym włóknem dla rzemieślników, które według National Geographic jest drugim po moherze najsilniejszym włóknem zwierzęcym.
  • Na świecie są dwa podstawowe typy alpak Huacaya i Suri, co daje dwa rodzaje włókna. Alpaki Huacaya wytwarzają puszyste, gęste włókno o strukturze pluszowego misia. Włókno jest podobne do owcy, jest bardziej powszechne i stosowane w szerokiej gamie wyrobów tekstylnych, takich jak swetry, szaliki, koce i inne. Suri ma długie, jedwabiste i błyszczące runo, które rośnie w wiszących kępkach. Włókno suri jest mniej popularne. Ze względu na wyjątkową strukturę i naturalny połysk stosuje się je głównie w produktach luksusowych. Dodatkowo włókno alpaki można sklasyfikować ze względu na wiek zwierzęcia, przy czym  “baby alpaka” młoda alpaka jest włóknem pochodzącym z pierwszego strzyżenia zwierzęcia i jest włóknem najmiększym, najdelikatniejszym oraz najdroższym.
  • Włókno alpaki przypomina wełnę owczą, ale jest lżejsze niż wełna, cieplejsze niż bawełna,  bardziej jedwabiste w dotyku i nie swędzi. 
  • Włókno alpaki nie posiada lanoliny, substancji tłuszczowej występującej w owczej wełnie, co czyni je hipoalergicznym, a także pozwala na obróbkę  bez konieczności stosowania wysokich temperatur i agresywnych środków chemicznych podczas prania.
  • Włókna alpaki występują w 22 kolorach, od niebiesko-czarnego i białego po srebrny i beżowy. Ta naturalna różnorodność eliminuje potrzebę stosowania sztucznych barwników podczas przetwarzania wełny na nić i tworzy bogatą gamę odcieni.
  • Włókno alpaki znane jest ze swojej zdolności do regulowania temperatury. Gęsty polar alpak działa jak izolacja, utrzymując ciepło w ujemnych temperaturach i chłód podczas upałów.
  • Włókno alpaki jest hydrofobowe, ale nie w 100% wodoodporne, co można przeczytać na wielu innych blogach. Włókna alpaki są puste w środku, dzięki czemu zatrzymują więcej ciepła i w naturalny sposób odpychają wodę, nie pozwalając mokremu materiałowi osiąść na skórze.
  • Włókno alpaki jest trudnopalne, ale nie ognioodporne! Włókno alpaki ma naturalnie duży stopień odporności na ogień. Zapala się powoli, ma właściwości samo gasnące i charakteryzuje się niskim wydzielaniem ciepła. W porównaniu do włókien syntetycznych nie topi się, lecz zwęgla, nie pozostawiając niebezpiecznych oparów. Oznacza to, że jeśli przypadkowo upuścisz na sweter zapaloną zapałkę, sweter nie zostanie natychmiast pochłonięty przez płomienie ognia. Ponoć ciekawym sposobem na sprawdzenie, czy sprzedawca rzeczywiście sprzedaje 100% wełnę alpaki jest zaproponowanie podpalenia kawałka włókna 🙂 Prawdopodobnie mina sprzedawcy od razu zdradzi, czy dany wyrób jest oryginalny, czy też nie.

Sprawdzamy siłę i miękkość włókna

Różne kolory i gatunki włókna 

Demonstracja wyjątkowej i tradycyjnej techniki tkackiej sprzed czasów Inków za pomocą “krosien z paskiem tylnym”

ZGUB SIĘ W ULICZKACH MIASTA I POZNAJ RYNEK SAN CAMILO

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe peruwiańskie życie zgub się w uliczkach miasta i idź na targ San Camilo. Położenie Arequipy u podnóża Andów sprawia, że wybór i różnorodność oferowanych towarów na lokalnym targu San Camilo jest naprawdę ogromna. Znajdziesz tu sery andyjskie, mięsa wszelkich wielkości i rodzajów, ryby zarówno z oceanu, jak i  z górskich jezior i rzek oraz owoce, warzywa, przyprawy i wyroby tekstylne.

Sklepiki w pobliżu targu San Camilo

Peruwiańska kobieta sprzedająca produkty z alpaki na ulicy

Targ San Camilo

Wielu z nas przyzwyczajonych jest do żółtej kukurydzy, ale czy wiedziałeś, że w Peru uprawia się również kukurydzę purpurową, przez wielu nazywaną czarną. Ciemno zabarwione ziarno tej kukurydzy zawiera bardzo dużo antocyjanów (zwanych też flawonoidami), którym przypisywane są różne właściwości przeciwlecznicze w tym przeciwcukrzycowe.  Jednym z najpopularniejszych przepisów z czarnej kukurydzy stosowanych w celach leczniczych jest tradycyjny napój Chicha Moranda, który musisz chociaż raz spróbować podróżując po Peru.

Jeszcze jedną fajną ciekawostką są peruwiańskie ziemniaki. Peru to prawdziwa kraina ziemniaków, co więcej pierwotnie ziemniak pochodzi właśnie z Peru. To Inkowie jako pierwsi uprawiali ziemniaki nad brzegiem jeziora Titicaca, a do Europy ziemniak został sprowadzony za pośrednictwem hiszpańskich kolonistów. Dziś w Peru można znaleźć ponad 4000 najróżniejszych odmian ziemniaków, które występują w każdym kolorze i kształcie. Wyróżnia się odmiany niebieski, żółte, czerwone, a nawet różowe i jasnofioletowe. 

Aromatyczne przyprawy

Stylowe kapelusze

Kolorowe materiały i tkaniny… wszystko tu jest!

ZOBACZ CLAUSTROS DE LA COMPAÑIA

Claustros de la Compania to dobrze zachowany XVIII wieczny klasztor, który został przekształcony w małe centrum handlowe. Przepiękny dziedziniec byłego zakonu został w całości wykonany z białej skały wulkanicznej i jest pięknym tłem do wartościowych pamiątek w formie zdjęć. 

PODZIWIAJ ZACHÓD SŁOŃCA Z DACHÓW BARÓW W PLAZA DE ARMAS

Jeśli zastanawiasz się gdzie udać się na zachód słońca w Arequipie to już odpowiadam, bary na dachach w białym mieście ożywają o zachodzie słońca, gdyż większość z nich oferuje najlepsze widoki na Plaza de Armas oraz wulkany. Koniecznie udaj się na drinka do jednego z nich i czerp przyjemność z magicznego zakończenia dnia.

Zchody w Arequipie są prawdziwą magią!

POJEDŹ DO MIRADOR DE YANAHURA I ZOBACZ WULKAN MISTI

Prawie wszystkie atrakcje Arequipy skupiają się w historycznym centrum białego miasta, warto jednak wykonać 20-minutowy spacer lub wynająć taksówkę i udać się do Yanahuara, spokojnej dzielnicy miasta, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na wszystkie trzy wulkany: El Misti, El Chachani i Pichu Pichu. Punkt widokowy odwiedziliśmy rano i niestety padające światło nie było korzystne dla zdjęć. Jeśli zostaniesz w Arequpie na więcej nocy niż my to myślę, że jest to świetne miejsce na oglądanie zachodu słońca.

Misti, symbol miasta Arequipa i najsłynniejszy wulkan w Peru. Wulkan jest aktywny, ostatnia erupcja miała miejsce w XV wieku

DELEKTUJ SIĘ PERUWIAŃSKĄ KUCHNIĄ I KONIECZNIE ODWIEDŹ RESTAURACJE EL BUDDA, JEŚLI KOCHASZ SUSHI

Peru to kraj przepysznej kuchni, w Arequipie nie brakuje restauracji gdzie można dobrze zjeść. Bez znaczenia czy chcesz próbować typowo peruwiańskich dań, czy masz może ochotę na włoski makaron, ale japońskie sushi. W mieście wulkanów każdy znajdzie coś dla siebie, a ja z czystym sumieniem mogę polecić Ci dwa adresy, gdzie smak posiłków Cię nie zawiedzie.

Przepysznego łososia z jeszcze pyszniejszymi peruwiańskimi ziemniakami zjadłam w restauracji hotelu, w którym się zatrzymaliśmy. Hotel nazywa się Dreams Hotel Boutiqe. Dodam, że oprócz pysznych kolacji, hotel serwuje niesamowicie dobre śniadania. Zdecydowanie, jeśli chodzi o serwis hotelu był to nasz faworyt w całym Peru!

Strzałem w dziesiątkę okazała się również restauracja El Budda, serwująca tylko i wyłącznie sushi wegańskie. Prawdziwe niebo w gębie!