Cusco – najstarsze miasto Ameryki Południowej. Peru

Cusco, to fantastyczne miasto, które pozwala swoim gościom zanurzyć się w fascynujące tajemnice jednej z największych cywilizacji Ameryki Południowej – prekolumbijskiej kultury Inków. Miasto to było dawną stolicą Imperium Inków i słynie z tego, że jest punktem wyjścia do Machu Picchu jednego z 7 cudów współczesnego świata.

Oprócz charakterystycznego miasta Inków, o którym powstanie osobny wpis, Cusco jest świetną bazą wypadową do zwiedzania innych miejsc i skarbów archeologicznych rozsianych na obszarze tak zwanej Świętej Doliny Inków, a i samo miasto jest oczywiście godne uwagi i posiada atrakcje, którym warto poświęcić czas.

 

W Cusco zatrzymaliśmy się na kilka nocy i z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że jest to miasto, które spełnia kryteria nawet najbardziej wymagających podróżników, tak więc z pewnością każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Po meczących, ale jak najbardziej satysfakcjonujących trekkingach do Rainbow  Mountain i Red Valley do miasta Cusco dotarliśmy tuż przed godziną 19:00. Wyczerpani całym dniem jak najszybciej zameldowaliśmy się w hotelu Hacienda Cusco Centro Historico, wzięliśmy szybki prysznic, a następnie udaliśmy się do restauracji hotelu, gdzie zjedliśmy kolacje i spędziliśmy resztę wieczoru.

Pierwszy dzień naszego pobytu w Cusco poświeciliśmy całkowicie miastu i o tym będzie dzisiejszy wpis. Drugiego dnia wybraliśmy się na wycieczkę po Świętej Dolinie Inków, a trzeciego dnia postanowiliśmy udać się na całodniową wycieczkę nad jezioro polodowcowe Humantay. Czwartego dnia udaliśmy się do Machu Picchu, ale to już późniejsza historia… 🙂

Co robić w Cusco? Popularne atrakcje miasta.

UDAJ SIĘ DO PLAZA DE ARMAS 

Plaza de Armas to centralny plac Cusco, który w czasach Inków był miejscem spotkań i odprawiania rytuałów i ceremonii. Po wkroczeniu do miasta Hiszpana Francisco Pizarro plac został zniszczony, a na zrujnowanych budowlach zdobywcy zbudowali plac, który stał się politycznym i religijnym sercem miasta. 

W historycznym centrum miasta znajduje się główna świątynia Cusco – piękna Bazylika Katedralna Najświętszej Maryi Panny otoczona dwoma okazałymi kościołami. Ponadto plac otoczony jest różnymi sklepami, restauracjami, barami i jest głównym miejscem spotkań zarówno mieszkańców, jak i również odwiedzających turystów.

W drodze na plac główny

Na zdjęciach poniżej Kościół Towarzystwa Jezusowego, znany również jako La Iglesia de la Compania de Jesus. Kościół został zbudowany na terenie świątyni Inków zwanej Huayna Qapaq, która miała ogromne znaczenie duchowe w Impreium Inków. 

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1576 roku i trwała prawie sto lat. W roku 1650 kościół został  zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi. Po czterech latach od trzęsienia ziemi rozpoczęto prace nad odbudową kościoła. Odbudowa świątyni trwała prawie dwie dekady. W 1950 roku zaledwie 13 lat później Cusco ponownie nawiedziło trzęsienie ziemi i uszkodziło świątynie. Dziś w pełni odremontowana budowla cieszy oko wszystkich miłośników starożytnej architektury.

Tuż obok Kościoła Towarzystwa Jezusowego znajduje się “perła” Cusco i jedna z najważniejszych atrakcji miasta – przepiękna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (zdjęcia poniżej). Hiszpanie zbudowali katedrę w miejscu, gdzie w latach 1560-1664 stał Pałac Cesarza Viracochy.

Na środku Plaza de Armas znajduje się pomnik Pachacutiego. Pachacuti był dziewiątym władcą Królestwa Cusco, a w latach 1438-1471 ukochanym cesarzem Imperium Inków. 

Pachacuti zapoczątkował ekspansję panowania Inków z obszaru wokół miasta Cusco na większą część dzisiejszego Peru i część Ekwadoru. Do jego osiągnięć przypisuje się między innymi budowę systemu drug, a także obiektów do przechowywania żywności oraz budowę górskiej cytadeli Machu Picchu. 

Pachacuti zmarł z przyczyn naturalnych. Mumia władcy Inków, która zaginęła, prawdopodobnie została zniszczona po odkryciu przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy w służbie dokonywali podbojów nowo odkrytych terenów Ameryki i stosowali wobec podbitych ludów bezwzględny terror, przy czym doprowadzili do zniszczenia cywilizacji Azteków w Meksyku i Inków w Peru.

OBSERWUJ LOKALNYCH MIESZKAŃCÓW W ICH CODZIENNYM ŻYCIU

Uwielbiam to robić. Uwielbiam obserwować ludzi w ich codziennym życiu. Powiedz, że też tak masz 🙂

DOŁĄCZ DO DARMOWYCH WYCIECZEK “Free Walking Tour”: zobacz 12 kątny głaz, odkryj dzielnicę San Blas, podziwiaj panoramę miasta z placu Mirador San Cristobal i zakończ wycieczkę koktajlem Pisco Sour

Cusco to miasto wyjątkowej przeszłości, o której warto dowiedzieć się więcej. Spacerując po Plaza de Armas natknęliśmy się na Erica, który zapytał nas, czy nie zechcielibyśmy dołączyć do bezpłatnej wycieczki przez miasto, która za chwilę wyruszy i którą on poprowadzi. Szybko wyraziliśmy naszą zgodę i chwilę później poznaliśmy mnóstwo sekretów, dzięki którym miasto jeszcze bardziej stało się fascynujące. 

Od Erica, naszego przewodnika z organizacji Real Cusco, którą możemy polecić każdemu dowiedzieliśmy się wiele o życiu Inków oraz smutnych podbojach i brutalnych grabieżach dokonywanych przez Hiszpanów.

Dowiedzieliśmy się również, że Cusco zostało zaprojektowane na kształt pumy. Puma uważana była przez Inków za zwierzę święte, reprezentujące siłę, mądrość i moc. Głową pumy była twierdza Sacsayhuaman. Ciało zwierzęcia, które zarysowały dwie rzeki składało się z ważnych świątyń i budynków. W sercu znalazła się Coriancha, czyli Świątynia Boga Słońca. W obrębie pumy mieszkały osoby wysokiej rangi, wszyscy inni mieszkali poza granicami ciała zwierzęcia. 

Inne cenne informacje tyczyły się wyjątkowego stylu architektonicznego, który rozwinęli Inkowie i który do dziś postawia wiele pytań bez odpowiedzi.

Jak już wcześniej wspomniałam Inkowie rozwinęli bardzo pomysłowy styl architektoniczny, który nie tylko fascynuje i zachwyca, ale i w łatwy sposób informuje, które budowle zostały zbudowane przez Inków. To o czym jeszcze warto wspomnieć to to, że Cusco jest mieszaniną czterech różnych kultur: kultury dzisiejszej, czyli peruwiańskiej, następnie kultury hiszpańskiej, inkaskiej i przed inkaskiej. 

Fasady budynków nachylone bardziej niż pod kątem prostym, z perfekcyjnie dopasowanymi kamieniami, między którymi nie ma ani milimetra zaprawy murarskiej są fragmentami budowli zbudowanych przez cywilizację Inków. Jeśli fasada budynku jest bardziej pionowa i ma widoczną zaprawę murarską jest to znak, że budowla została wykonana przez cywilizację hiszpańską bądź późniejszą.

GŁAZ O 12 KĄTACH

W bocznej uliczce Plaza de Armas znajduje się historyczna ulica Calle Hatunrumijoc, gdzie można podziwiać wciąż nienaruszone fasady budowli Inków. Doskonałość głazów kamiennych, idealnie ciętych i składanych bez zaprawy murarskiej, tworzących ścianę i fundamenty budowli, która przetrwała wszelkie trzęsienia ziemi i prawdopodobnie liczne próby rozbiórki przez Hiszpanów jest zdumiewająca. Z pomocą przewodnika mogliśmy również dostrzec skryte w fasadzie budowli zarysy figur zwierząt takich jak puma czy ptak. Niestety nie jesteś tego w stanie dostrzec na zdjęciach.

Na ulicy Calle Hatunrumiyoc w zewnętrznej ścianie Pałacu Arcybiskupiego znajduje się słynny kamień o 12 kątach. Skała o nazwie Piedra de los 12 Angulos stała się tak sławna, że ma swoją stronę w Wikipedii oraz jest symbolem miasta Cusco. Innymi ciekawymi skałami są skały 14, a nawet 16 kątne. 

 

Oprócz fasad budynków watro również zwrócić uwagę na piękne zabytkowe balkony w historycznym centrum miasta.

DZIELNICA SAN BLAS

Jedną z najpiękniejszych dzielnic Cusco jest San Blas a spacerowanie wąskimi uliczkami tego obszaru miasta to prawdziwa przyjemność dla oczu. Dzielnica jest pełna ładnych butików, modnych kawiarni, galerii sztuki, barów i sklepików z rękodziełem, gdzie możesz kupić wspaniałe pamiątki dla siebie bądź bliskich.

Historia San Blas sięga czasów Imperum Inków. W tamtych czasach dzielnica nazywała się T’oqokachi, co w języku keczua oznacza “Jaskinię Solną”. Wraz z przybyciem Hiszpanów nazwa dzielnicy została zmieniona na San Blas na cześć biskupa z III wieku, który poświecił swój czas uzdrawianiu ludzi i zwierząt. Hiszpańscy zdobywcy zniszczyli kilka świątyń, które niegdyś tu były, a zamiast tego zbudowali budynki, które możemy oglądać do dzisiejszego dnia.

Siedmiokolorowa flaga Inków po lewej stronie i narodowa flaga Peru po prawej stronie

Wąskie brukowane uliczki i rozmaite malunki na budynkach sprawiają, że dzielnica ma bardzo klimatyczny charakter

Dzielnica położona jest nieco wyżej w mieście, drogi mają strome szczyty, często też trzeba się wspinać po schodach co ma też swój urok, bo dzięki temu mamy przepiękne widoki na dolinę Cusco

Muzyka peruwiańska ma swoje korzenie w różnorodnych kulturach społecznych. Pomimo lokalnego zróżnicowania, w różnych regionach stosowane są podobne instrumenty. Muzykę prekolumbijską grano na Quena, tradycyjnych drewnianych instrumentach podobnych do fletów, które uważa się za pochodzące z Andów. Dzisiejsza muzyka jest mieszanką wielu różnych gatunków. Pierwszym z nich jest folklor wywodzący się z Andów, składający się głównie z fletni i gitar, śpiewany po hiszpańsku lub w Inków – keczua. Tradycyjnę muzykę można usłyszeć w każdej części Cusco a Eric podczas naszej wycieczki przez miasto zabrał nas do miejsca, gdzie zaprezentował tradycyjne instrumenty.

Klasyczna peruwiańska lalka wykonana ręcznie przez peruwiańskich rzemieślników, ubrana w tradycyjny wzorzysty kostium

W drodze na plac Miarador San Cristobal

MIRADOR SAN CRISTOBAL

Mirador San Cristobal to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, który znajduje się na placu kościoła o tej samej nazwie i oferuje wspaniały widok na Cuzco, a zwłaszcza na Plaza de Armas i imponujące góry Salkantay. Na placu znajdują się betonowe ławeczki. Domyślam się, że wschody i zachody słońca mogą być tu wspaniałe. W trakcie naszego pobytu odradzono nam samotne spacery o zmierzchu w tym miejscu, posłuchaliśmy rady stąd też zdjęcia jedynie za dnia 🙂

Na zakończenie spaceru mogliśmy spróbować przekąsek sprzedawanych na ulicy. 

A następnie udaliśmy się do baru gdzie całą grupą oblaliśmy naszą współną wycieczkę tradycyjnym koktajlem Pisco Sour

WAŻNE! Na zakończenie darmowych wycieczek, warto nagrodzić przewodnika napiwkiem. 

WYNAJMIJ TAKSÓWKĘ I POJEDŹ DO SACSAYHUAMAN

Sacsayhuman to stanowisko archeologiczne położone na wysokości 3700 m n.p.m około 2 km od centrum miasta. Twierdza jest bardzo dobrym przykładem tego, jak wyglądały budynki w czasach Inków. Według ekspertów starożytna cytadela służyła jako twierdza i najprawdopodobniej była budynkiem sakralnym. 

 

Podczas budowy Sacsayhuman olbrzymie głazy zostały ułożone w tradycyjny sposób bez użycia zaprawy murarskiej! Spacerując w tym miejscu znowu nasuwa się pytanie: jakim cudem udało się Inkom ciąć, kształtować, rzeźbić i transportować tak ogromne bloki kamienia, które przetrwały nie jedno trzęsienie ziemi?

ZRÓB PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA NA UROCZEJ ULICY CALLE 7 BORREGUITO

Calle 7 Borreguito to jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych ulic w Cusco. Ulica  położona jest w samym centrum historycznego centrum miasta i zasłynęła uroczym charakterem i obrazkowymi schodami wokół miejsca, w którym spotykają się dzielnice San Blas i San Cristobal. 

Historia nazwy ulicy mówi, że w czasach kolonialnych jednymi mieszkańcami ulicy, będącą własnością pobliskiego klasztoru, było siedem owiec. Z czasem nazwa się przyjęła i przerwała do dziś.

Doniczki z kwiatami ustawione po bokach  stromych schodów nadają wąskiej uliczce bardzo ciepły i miły charakter.

ZNAJDŹ CIEKAWE MURALE

Czy wiesz, że największy mural Ameryki Południowej o wymiarach 50 metrów długości i 6 metrów wysokości znajduje się w mieście Cusco? Ja nie wiedziałam i ze smutkiem ogarnia mnie fakt, że wyjechałam z Peru bez zobaczenia tego dzieła! 

Wielki Mural Cusco autorstwa Juana Bravo Vizcarry przedstawiający historię Cusco znajduje się w pobliżu Plaza de Armas na wysokości 3399 m n.p.m przy 9 przecznicy Avenida el Sol, kilka metrów od świątyni Qoriqancha, której również nie zwiedziliśmy ze względu na jej zamknięcie.

Na pocieszenie trzy skromnie obrazki zdobiące ściany budynków Cusco

IDŹ NA RYNEK SAN PEDRO ALBO UDAJ SIĘ NA ULICZNE STRAGANY

Przechadzka po rynkach i ulicznych straganach to zawsze fajne zajęcie. Rynek San Pedro został zbudowany przez Gustava Eiffela (tego samego Eiffela co zbudował wieżę Eiffla). Poza rynkiem znajdują się w Cusco także uliczni sprzedawcy, u których możesz kupić choćby nawet pyszną czekoladę.

ZAKWATEROWANIE W CUSCO

Nasz kilkudniowy pobyt w Cusco spędziliśmy w Hotel Hacienda Cusco Centro Historico, który wszystkim możemy polecić.

Restauracja w hotelu

Sypialnia i łazienka w hotelu

RESTAURACJE W CUSCO

Jedną z największych niespodzianek w Peru było pyszne jedzenie. Każdy posiłek, który zamówiliśmy był pełen smaków, kolorów i tekstur. W zależności od tego, jak bardzo głodni byliśmy zamawialiśmy dania mniejsze, bądź rozszerzone o przystawkę. Wszystko znikało do ostatniego kawałka.

Restauracja Organika (lunch)

Restauracja Morena Peruvian Kitchen

Restaurant Qura

Restauracja Yaku (znajduje się w tym samym budynku co piekarnia/ restauracja Organika)

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *