Jak już zapewne wiesz z mojego wcześniejszego wpisu, który znajdziesz (tutaj), Cuzco jest nie tylko świetnym miastem w Peru, które warto poznać, ale również i rewelacyjną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji, dzięki którym jeszcze bardziej wzbogacisz swoją wiedzę na temat zaginionej cywilizacji Inków.
Wokół Cuzco znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, które są częścią tak zwanej “El Valle Sagrado de los Incas” czyli Świętej Doliny Inków.
Święta Dolina Inków to dolina rzeki Urubamba, która ma swój początek w górach regionu Puno i jest jedną ze źródłowych rzek Amazonki. Dolina zaczyna się 15 km na północ od Cuzco i rozciąga się na długości około 100 km pomiędzy dwoma ważnymi wówczas miastami Inków: Cuzco i Machu Picchu.
Święta Dolina, która położona jest w przepięknym otoczeniu Andów, składa się głównie z siedmiu miast: Pisac, Chinchero, Urubamba, Ollantaytambo, Maras, Calca i Yucay i jest fascynującym obszarem starożytnych ruin, a także pozostałości miejskich, sakralnych i rolniczych największego imperium prekolumbijskiego na kontynencie amerykańskim.
Święta Dolina to bogata historia interesującej kultury, piękno przyrody i najbardziej imponujące tarasy rolnicze na świecie! Ze względu na walory geograficzne i pogodowe, dolina była bardzo ceniona przez Inków a żyzna gleba sprawiła, że obszar ten stał się wówczas jednym z głównych miejsc produkcji żywności w Peru. Dobrze prosperujące rolnictwo skupiało się przede wszystkim na uprawie ziemniaków, kukurydzy, owoców, a także wydobywaniu soli, które zresztą wykonuje się do dziś.