Pula. Nasz ostatni przystanek w Chorwacji

Położone nad Morzem Adriatyckim w południowej części półwyspu Istria znajduje się miasto Pula, które jest jednym z najbardziej znanych miast historycznych Chorwacji.

Zbudowane na siedmiu wzgórzach miasto Pula, którego nazwa pochodzi z czasów rzymskich, w roku 1331 było pod panowaniem Wenecji. Następnie na Kongresie Wiedeńskim miasto zostało przydzielone Austrii, a kiedy Austro-Węgry rozpadły się w 1918 roku na Istrii władzę przejęły Włochy i nazwa miasta została zmieniona na Pola.

W roku 1947 miasto oficjalnie stało się częścią Jugosławii a w roku 1991 cała Chorwacja wraz z Pulą stała się całkowicie niezależna. 

Pula to bez wątpienia ciekawe miasto pod względem historycznym i na pewno warto je odwiedzić, jeśli jest się już na Istrii, ale zgodnie z Chrisem przyznaliśmy, że czegoś w nim brak. Nie zamierzam jednak nikogo zniechęcać, ponieważ uważam, że zarówno w kwestii podróży, jak i w wielu innych tematach, każdy z nas powinien sam wyrobić swoje własne zdanie i dlatego też już przechodzę do tego, co można zobaczyć i zwiedzić w największym mieście Istrii. 

Łuk Triumfalny Sergiusza/ Złota Brama

W środku starego miasta przy wejściu na główny deptak, gdzie znajdują się restauracje, kawiarnie butiki i sklepy z pamiątkami stoi ośmiu metrowa Złota Brama, która została zbudowana przez rzymską rodzinę Sergiów jako rodzaj pomnika upamiętniającego o udziale rodziny Sergiów w kluczowej bitwie pod Akcjum we Francji. Niegdyś Łuk Triumfalny Sergiusza był bramą miejską prowadzącą z portu morskiego.

Łuk Triumfalny Pula, Złota Brama

Świątynia Augusta & Ratusz miasta

Świątynia Augusta, która pochodzi z I wieku p.n.e. została wzniesiona pod panowaniem cesarza rzymskiego o tej samej nazwie i przetrwała w niemal nienaruszonym stanie aż do czasów współczesnych. Na przestrzeni dziejów świątynia funkcjonowała jako kościół chrześcijański, spichlerz a dziś służy jako małe muzeum, które za drobną opłatą można zwiedzić.

Świątynia Augusta. Pula. Chorwacja

Na placu centralnym o nazwie Forum tuż obok Świątyni Augusta znajduje się zbudowany w stylu gotyckim ratusz miasta.

Forteca Kastel

Na najwyższym wzgórzu miasta wznosi się wenecka forteca Kasetel. Forteca pochodzi z początku XVII wieku i powstała w celu obrony portu Pula i całego Adriatyku. Na terenie fortecy znajduje się wieża, która oferuje fantastyczny widok na amfiteatr rzymski i zabytkowe centrum Puli, natomiast w dawnych pomieszczeniach fortu można zobaczyć około 40 eksponatów. Wśród nich są historyczne fotografie, mapy, materiały filmowe i inne pamiątki histori Istrii.

Forteca Kastel, Pula, Chorwacja

Kościół i klasztor San Francesco

Kościół znajduje się na zachodnim zboczu wzgórza Pula w połowie drogi między placem Forum a średniowieczną fortecą Kastel.

Amfiteatr Puli

Amfiteatr w Puli jest wizytówką miasta portowego i bez wątpienia najważniejszą atrakcją miasta. Spektakularna budowla znajduje się w samym centrum miasta i jest szóstym co do wielkości amfiteatrem na świecie. Amfiteatr został zbudowany za panowania cesarza Wespazjana z I wieku w tym samym czasie, kiedy zbudowano Koloseum w Rzymie. Ta ogromna arena, w której odbywały się walki gladiatorów, walki zwierząt i bitwy morskie mogła pomieścić do 26 ooo widzów. 

Amfiteatr Pula, Chorwacja

Nasze autorskie sesje ciężko wziąć na poważnie 😀

Agnieszka Krzyminska
Amfiteatr Pula. Chorwacja

Klimatyczne Punta Christo

W pobliżu największej fortyfikacji austro-węgierskiej w Stinjan niedaleko Puli znajduje się całkiem zabawne miejsce, gdzie do niedawna znajdował się wiszący drewniany most łączący dwie skały. Niestety most został zlikwidowany, ale samo miejsce, które udało nam się znaleźć jest mega klimatyczne. Domyślam jakie imprezy muszą być tu organizowane w sezonie. Jeśli zastanawiacie się, o jaki most chodzi to wpiszcie w Google: Punta Christo bridge 🙂

Punta Christo, Chorwacja

Miejsce odnalezione, ale mostu brak 🙁

Był to już ostatni wpis z naszej podróży po Chorwacji. Jeśli wpis się podobał i masz ochotę na więcej to zapraszam do odwiedzenia wszystkich wpisów, do których tradycyjnie linki umieszam na samym końcu.

Ściskam Agnieszka

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *