Piekło na Ziemi. Death Valley National Park. USA

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Na granicy między Kalifornią a Nevadą około 240 km od Las Vegas i 418 km od Los Angeles znajduje się najgorętszy, najbardziej suchy i najniższy ze wszystkich parków narodowych w Stanach Zjednoczonych Death Valley/Dolina Śmierci.

Dolina Śmierci obejmuje obszar 13 650 km2 i poza Alaską jest największym parkiem narodowym Stanów Zjednoczonych. Cechą charakterystyczną tego niezwykłego parku są ekstremalnie wysokie temperatury powietrza, które potrafią osiągać niewyobrażalnie, wręcz można by rzec nieziemskie skale termometryczne. 

To właśnie w Dolinie Śmierci w centrum turystycznym Furnace Creek 10 lipca 1913 roku zarejestrowano najwyższą temperaturę na świecie wynoszącą 134 Fahrenheita (55.66 stopni Celsjusza), która przez wiele lat bardzo często była kwestionowana przez niektórych meteorologów jakby nie była rzetelna, ponieważ  w tamtych czasach instrumenty do pomiaru tak wysokich temperatur nie zawsze były dokładne. 

9 lipca 2021 roku w Centrum Turystycznym Furnace Creek temperatura powietrza wyniosła 130 Fahrenheita (54.44 stopni Celsjusza). Osiągnięta temperatura została wówczas zweryfikowana przez Światowa Organizacja Meteorologiczną (WMO), ale nie została uznana za nowy rekord. Zdaniem Narodowej Służby Pogodowej USA, najwyższa odnotowana temperatura na Ziemi panowała 109 lat temu.

Wysokie temperatury powietrza w Dolinie Śmierci po części wynikają z faktu, że dolina znajduje się poniżej poziomu morza i otoczona jest górami Sierra Nevada, które sięgają na ponad 4000 metrów i zatrzymują masy powietrza napływające z zachodu.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Nazwa Parku

Groźna nazwa parku powstała dzięki grupie osadników, którzy zimą na przełomie 1849-1850 zgubili się podczas poszukiwania złota. Chociaż o ile wiadomo, że zginęła tylko jedna osoba, większość osadników zakładała, że szaleńczo rozpalona ziemia będzie ich grobem. Kiedy po wielu tygodniach w upalnych warunkach tułaczki oraz walki o prowiant i świeżą wodę zaginieni osadnicy zostali znalezieni przez dwóch młodych mężczyzn Williama Lewisa Manly i Johna Rogersa, jeden z uratowanych mężczyzn wychodząc z doliny nad Górami Panamint odwrócił się, obejrzał i powiedział: “Do widzenia, Dolinie Śmierci” nadając tym samym dolinie wyjątkową nazwę.

Atrakcje Doliny Śmierci. Obowiązkowe TOP 7!

Jałowe solniska, ruchome wydmy, tęczowe góry, kaniony i klify. Dolina Śmierci to kraina pełna niesamowitych kontrastów, która niezaprzeczalnie jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi gdzie odwiedzający mają możliwość przeżyć coś zupełnie nowego. 

Poniżej przedstawie Ci 7 epickich miejsc Doliny Śmierci, które sprawiły, że stąpając po ziemi owładnęło nas uczucie jakbyśmy znaleźli się gdzieś na zupełnie obcej nam planecie.

DANTE’S VIEW / WIDOK DANTESA

Dante’s View to malowniczy punkt widokowy znajdujący się około 1706 metrów nad solniskiem Badwater Basin na grzbiecie górskim, z którego obrazuje rozległy krajobraz pustynnych gór Doliny Śmierci. Widok Dantego jest łatwym pierwszym lub ostatnim przystankiem w drodze do – lub z Las Vegas. W naszym przypadku postanowiliśmy widok Dantego odwiedzić od razu po wjechaniu do parku. Pomysł okazał się idealny a spektakularny obraz, jaki mogliśmy podziwiać był wspaniałą zapowiedzią tego, co czekało nas dnia następnego.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Imponujący widok na solniska Badwater i góry Panamint.  Aby dotrzeć do tego miejsca należy wykonać krótką wędrówkę z dala od parkingu. Szlak nie jest trudny, ale góra, po której trzeba się wspiąć jest dosyć stroma i oczywiście nierówna. Temperatury na górze są zazwyczaj o 15-25 stopni niższe niż na dnie doliny.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Chwilo, trwaj…

Powrót na parking

BADWATER BASIN / BASEN ZŁEJ WODY

Badwater Basin to najniższy punkt w Ameryce Północnej, który leży 85.5 metra poniżej poziomu morza. Ten wyjątkowy płaskowyż był niegdyś miejscem starożytnego śródlądowego jeziora Manly, które dziesiątki lat temu wyparowało pozostawiając silnie skoncentrowane złoża soli o powierzchni prawie 518 km2.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

CIEKAWOSTKA! Dolina Śmierci znajduje się zaledwie około 122 km od najwyższego punktu w kraju, Góry Whitney, która wznosi się na wysokości 4421 metrów. Fascynujące jest to, że najniższy i najwyższy punkt w Stanach Zjednoczonych jest oddalony od siebie o mniej niż 160 km. 

Gruba rozległa warstwa solnisk składających się głównie z chlorku sodu pokrywa pustynie niczym ubity śnieg i sprawia, że czujesz się jakbyś wylądował na księżycu.

Resztki soli z odparowanej wody.

CIEKAWOSTKA! Dolina Śmierci jest bardziej sucha niż Sahara. Rocznie spada tu mniej niż 5 cm deszczu, Sahara otrzymuje o 1,27 cm opadów więcej. W roku 1929 w parku nie odnotowano ani jednej kropli deszczu a mimo to okolica nigdy nie wysycha całkowicie. 

ARTISTS PALETTE/ PALETA ARTYSTÓW

Artists Palette to imponujące wzgórza, które zachwycają spektakularną gamą kolorów, pochodzących ze złóż wulkanicznych bogatych w tlenek żelaza i chloryt. Można powiedzieć, że wzgórza są punktem kulminacyjnym spektaklu, jakim jest podróż 14-kilometrową wąską drogą jednokierunkową Artist’s Drive.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Na skałach można doszukać się między innymi kolorów bieli, zieleni, różu, żółci, fioletu, brązu i czerni. Warto wspomnieć, że natężenie kolorów na skałach zmienia się wraz z istniejącymi warunkami pogodowymi. W okolicach południa kolory są najbardziej wyraziste.

Uwielbiam takie surowe klimaty!

GOLDEN CANYON TRAIL TO RED CATHEDRAL / SZLAK ZŁOTEGO KANIONU DO CZERWONEJ KATEDRY

Wędrówka między wąskimi ścianami złoto-żółtego kanionu to kolejne fantastyczne przeżycie w Dolinie Śmierci. Szlak Złotego Kanionu rozpoczyna się na parkingu wzdłuż Badwater, między Furnance Creek i Badwater.

Pierwsza część szlaku prowadzi do ogromnej czerwonej skały zwanej Red Cathedral/ Czerwoną Katedrą. Następnie szlak można przekształcić w dłuższą przygodę kontynuując wędrówkę do Zabriskie Point i wracając przez Gower Gulch. Z uwagi na to, że nie do końca wiedzieliśmy, co i przede wszystkim jakie temperatury przyniesie nam dzień, postanowiliśmy zakończyć naszą wycieczkę tuż przy Red Cathedral i w miarę wcześnie zwiedzić resztę atrakcji, które chcieliśmy zobaczyć.

 

CIEKAWOSTKA! Szlak Złotego Kanionu jest miejscem, gdzie kręcono różne części słynnej trylogii George’a Lucasa pt: “Gwiezdne Wojny”

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

W drodze do Red Cathedral, którą widać w oddali

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

DEVILS CORNFIELD / DIABELSKIE POLE KUKURYDZY

Devils Cornfield to rozległy, otwarty obszar na dnie Doliny Śmierci, na którym rosną kępki wiecznie zielonych krzewów, wykorzystywanych przez Indian jako lekarstwo oraz do wyrobu strzał.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Czy chwast może być idealny? Jak widać może!

Podniecona jak kangur widzący nadchodzącą zimę i spocona jak ruski termos…Kocham Cię Ameryko! za te wszystkie pełne niesamowitych doznań, wspaniałe i niezapomniane chwile 🙂

MESQUITE FLAT SAND DUNES / PŁASKIE WYDMY MESQUITE

Najpopularniejsze, choć nie największe wydmy w Parku Narodowym Dolina Śmierci to Płaskie Wydmy Mesquite. Krajobraz w tym miejscu jest zdumiewający, ale temperaturę piasku można poczuć już pod podeszwą butów. Nazwa wydm pochodzi od poskręcanych drzew Mesquite, które rosną w okolicy. 

Przystanek na wydmach Mesquite to zdecydowanie najgorętsze wspomnienie z naszej wizyty w Dolinie Śmierci. 

ZABRISKIE POINT 

Zabriskie Point to kultowe i jedno z najpiękniejszych miejsc w Dolinie Śmierci. Unikalny krajobraz pofałdowanych wzgórz na skraju Czarnych Gór najwspanialej jest podziwiać o wschodach bądź zachodach słońca.

Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA
Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA
Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

Gdzieś na nieutwardzonej drodze Twenty Mule Canyon

Kilka cennych wskazówek. Informacje praktyczne + bezpieczeństwo.

 • Najlepszą porą roku na wizytę w Parku Narodowym Doliny Śmierci jest zima. Najprzyjemniejsze temperatury do zwiedzania występują w okresie od listopada do połowy kwietnia. Najgorętszymi miesiącami w Dolinie Śmierci jest lipiec i sierpień. Jeśli nie masz wyboru i musisz odwiedzić Dolinę Śmierci latem staraj się zwiedzać teren o wczesnym poranku i późnym popołudniu. 
 • Dolinę Śmierci trzeba zwiedzać samochodem własnym. W parku nie ma transportu publicznego.
 • Istnieją trzy główne wejścia do parku Doliny Śmierci: Death Valley Junction (jeśli przyjeżdżasz do parku z południowej części Kalifornii), Route 190 (jeśli przyjeżdżasz do parku z Los Angeles lub Północnej Kalifornii) oraz Route 374 (jeśli podobnie jak my do parku przyjeżdżasz z Las Vegas).
 • Dolina Śmierci otwarta jest 24 godziny na dobę przez cały rok
 • W przeciwieństwie do innych parków narodowych Dolina Śmierci nie posiada bramy wjazdowej. Opłatę za wstęp należy dokonać w centrum dla zwiedzających.
 • Wjeżdżając do parku zadbaj o pełny zbiornik paliwa, ponieważ na terenie parku nie ma wielu stacji benzynowych a ceny paliwa są znacznie droższe niż poza parkiem. I jeszcze jedno! Nie zapomnij stale monitorować temperaturę samochodu, aby nie przegrzać silnika.
 • Dobry GPS jest niezbędny. W Dolinie Śmierci nie należy polegać na telefonie komórkowym do nawigacji, gdyż zasięg sieci komórkowych jest znikomy. Pamiętaj więc zawczasu pobrać mapy offline z Google Maps.
 • Udar cieplny i odwodnienie organizmu są bardzo powszechne w Dolinie Śmierci, dlatego podczas wędrówek zawsze miej przy sobie: wodę (woda w studniach i strumieniach jest zanieczyszczona i nie nadaje się do picia) jakieś przekąski, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz czapeczkę z daszkiem albo kapelusz.
 • Tereny pustynne są domem dla wielu niebezpiecznych zwierząt. Większość dzikich zwierząt jest aktywna w nocy oraz wcześnie rano.  Zazwyczaj zwierzęta atakują człowieka tylko w momencie sprowokowania albo gdy czują się zagrożone. Mimo to zawsze zachowuj bezpieczną odległość. Zwracaj uwagę gdzie stawiasz nogi i gdzie kładziesz ręce. Nie chcesz chyba rozdeptać grzechotnika, skorpiona lub pająka czarnej wdowy 😉
 • Przestrzegaj ważnych zasad: Unikaj wycieczek  do kanionów, jeśli ma padać! Nie wchodź do tuneli ani szybów kopalnianych (kopalnie mogą być niestabilne i zawierać trujący gaz) oraz nie dotykaj odpadów kopalnianych, które często zawierają wysokie stężenia metali toksycznych i innych chemikaliów.
 • Choć klimat Doliny Śmierci może wydawać się nieprzyjazny dla uprawy marihuany, to warto wiedzieć, iż w ciągu ostatniej dekady w parku znaleziono setki arów nielegalnych plantacji. Odwiedzający najbardziej uczęszczane obszary Doliny Śmierci nie są narażeni na ryzyko znalezienia uprawy marihuany, ale turyści przebywający na odległych obszarach w pobliżu źródeł wody powinni być czujni i świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą znalezienie takiego miejsca. Jedno jest pewne, jeśli przypadkowo znajdziesz się gdzieś gdzie być nie powinieneś, hodowcy tej zielonej roślinki nie będą szczęśliwi na Twój widok, dlatego za wszelką cenę staraj się być niewidoczny i nie robiąc hałasu, jak najszybciej udaj się w bezpieczne miejsce! 
Dolina Śmierci.Death Valley National Park. Informacje praktyczne. Road Trip USA

2 gedachten over “Piekło na Ziemi. Death Valley National Park. USA”

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *