Park Narodowy Joshua Tree. Kalifornia

Joshua Tree National Park

Położony na dwóch odrębnych pustyniach, wyższej – chłodniejszej Mojave i niższej – cieplejszej Kolorado w południowej części Kalifornii, Park Narodowy Joshua Tree jest kolejnym unikalnym miejscem Stanów Zjednoczonych, dla którego opłaca się poświęcić, chociażby jeden krótki dzień. 

Różnorodne siedliska parku: oazy, wydmy, płaskie doliny, góry i suche jeziora, które występują na powierzchni 3196 km2 szczycą się oryginalnymi formacjami skalnymi, bogatą bio różnością fauny i flory i przede wszystkim polami wyjątkowej rośliny tzw. drzew Jozuego, które niegdyś określano mianem “najbardziej odrażającego drzewa w królestwie warzyw” a dzisiaj zachwycają tworząc fascynujące i zupełnie odmienne krajobrazy pustynne, których nie zobaczysz w innych zakątkach świata. 

Nazwa Parku

Legenda głosi, że kiedy mormońscy osadnicy po raz pierwszy przybyli na pustynię Mojave, charakterystyczne drzewa przypomniały im starotestamentową historię Jozuego, następcy Mojżesza i przywódcy Izraelitów, który w modlitwie do Boga wzniósł ręce do nieba i prosił, aby ten poprowadził ich do Ziemi Obiecanej. Nazwa Joshua wzięła się zatem od imienia biblijnej postaci Księgi Jozuego, który podbił ziemię Kanaan.

Joshua Tree National Park

Fakty i ciekawostki o drzewie Jezuego

Drzewo Jozuego nazywane przez naukowców łacińską nazwą Yucca Brevifolia należy do roślin z rodziny Agawy i znajduje się w podgrupie jednoliściennych roślin kwitnących, która obejmuje również storczyki i trawy.

Rośliny drzew Jozuego występują wyłącznie w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych w tym: w Arizonie, Południowej Kalifornii, Newadzie i Utah, oraz w północno-zachodnim Meksyku, głównie na pustyni Mojave. 

Drzewa Jozuego są wymagające i rosną tylko w odpowiednich warunkach. Rośliny preferują chłodniejszy klimat, dlatego występują na wyższych wzniesieniach między 600-1800 m n.p.m. 25 000 lat temu tereny pustyni Mojave były bardziej deszczowe, dzięki czemu siedlisko drzew Jozuego prawdopodobnie rozciągało się od Doliny Śmierci w Kalifornii aż po deltę rzeki Kolorado w Meksyku.  

W porównaniu z prawdziwymi drzewami drzewa Jozuego są małe. Najwyższe drzewa Jozuego osiągają wysokość 15 m, podczas gdy przeciętna sosna osiąga wysokość 40 m.

Oszacowanie wieku drzewa Jozuego jest bardzo trudne, ponieważ w przeciwieństwie do prawdziwych drzew roślina nie wytwarza rocznych słojów wzrostu. Naukowcy określają wiek drzewa mierząc jego wysokość. 

Szacuje się, że średnia długość życia drzewa Jozuego to 150-200 lat. Dopóki drzewo nie osiągnie 60 lat nie jest uważane za dorosłe. Niektóre z drzew potrafią osiągnąć wiek 500 lat. Najstarsze drzewko miało aż 1000 lat!

Średnio drzewo Jozuego rośnie od 1,5 do 8 cm rocznie. Z obserwacji wywnioskowano, że w pierwszych 5-10 latach nowe sadzonki rośliny mogą rosnąć szybciej (około 8 cm), a następnie zwalniają i rosną zaledwie 3.5 cm rocznie. W takim tempie drzewo Jozuego potrzebuje około 50-60 lat, aby osiągnąć pełną wysokość.

Drzewo Jozuego produkuje mięsiste owoce, które są pożywieniem dla różnorodnych gryzoni mieszkających na terenach pustyni. 

Wiele lat temu ze względu na swoje użyteczne właściwości drzewo Jozuego było wykorzystywane do wielu celów. Z twardych liści rośliny rdzeni mieszkańcy robili kosze i sandały. Pąki kwiatowe i nasiona rośliny były wykorzystywane w posiłkach i stanowiły zdrowy dodatek do diety. Gałęzie drzew były wykorzystywane w tworzeniu różnych pojemników a czerwone korzonki drzew służyły jako naturalny barwnik do ozdabiania plecionych koszyków. Miazga z drzewa Joshua była używana przez London Daily Telegraph do produkcji papieru. 

Joshua Tree ma symbiotyczny związek z ćmą Pronuba znaną również jako ćma juka, która jest jedynym owadem, który może zapylać roślinę drzewa Jozuego. Ćma zbiera pyłek podczas składania jaj w jajniku kwiatowym. W miarę rozwoju i dojrzewania nasion z jaj wylęgają się larwy, które żywią się nasionami. Drzewo polega na ćmie w celu zapylania, a ćma polega na drzewie, aby uzyskać kilka nasion dla swoich młodych.  

Drzewa Jozuego są ważną częścią ekosystemu pustyni Mojave. Rośliny zapewniają pożywienie i schronienie licznym ptakom, ssakom, gadom i owadom. Zmiany klimatyczne: wyższe temperatury, narastająca susza i utrata wód gruntowych są poważnym zagrożeniem dla pozostałych drzew Jezuego. We wrześniu 2020 r. Kalifornijska komisja US Fish & Wildlife Service objęła drzewa Jozue ochroną. Uszkodzenie drzew jest nielegalne i warto o tym pamiętać w chwili, gdy przyjdzie Ci na myśl użycie drzewa do celów dziwnych sesji zdjęciowych.

Joshua Tree National Park

Drzewa Jozuego inspirują

9 marca 1987 roku znany na całym świecie irlandzki zespół U2 wydał jeden z największych albumów rockowych lat 80 tych. W celu stworzenia zdjęć promocyjnych oraz okładek albumu grupa muzyków wraz z holenderskim fotografem Antonem Corbijnem udała się do kalifornijskiej Death Valley. W mroźny zimowy poranek jadąc przez pustynie Mojave, fotograf opowiedział im o poskręcanych roślinach pustynnych Joshua i zaproponował ideę zrobienia panoramicznych zdjęć grupy przed samotnym drzewem. Dzień później po wykonanej sesji zdjęciowej artysta Bono zadeklarował, że album powinien nosić nazwę ”The Joshua Tree”. Kultowe drzewo z okładki albumu ”The Joshua Tree” niestety już nie istnieje. Około roku 2000 legendarne drzewo zmarło i się przewróciło.

24 czerwca 2016 roku Kasia Kowalska zaprezentowała teledysk do utworu “Aya” który nakręcono na terenie parku narodowego Joshua Tree. Myślę, że ten teledysk bardzo zachęca do poznania wyjątkowego miejsca, jakim jest park znajdujący się w południowo-wschodniej części Kalifornii. 

Jak spędzić dzień w Parku Narodowym Joshua Tree?

To, że musisz zobaczyć drzewa Jozuego to oczywiste, ale czy park ma więcej do zaoferowania? Pewnie, że tak! Przed Tobą krótka lista rzeczy, które musisz zrobić będąc w parku Joshua Tree.

Odwiedź ogród kaktusów Cholla

Na skrzyżowaniu dwóch pustyń Pustyni Kolorado na południowym wchodzie i Pustyni Mojave na północnym zachodzie leży Ogród Kaktusów Cholla. Z daleka kaktusy Cholla wyglądają na miękkie i puszyste roślinki i być może dlatego zyskały przydomek pluszowego misia. W rzeczywistości Kaktusy Cholla są mniej urocze a kolce rośliny są bolesne i trudne do usunięcia. Nie próbuj się więc do nich przytulać.

Joshua Tree National Park. Ciekawostki i informacje praktyczne
Joshua Tree National Park. Ciekawostki i informacje praktyczne

Poznaj niespotykane formacje skalne parku Joshua Tree

Joshua Tree to nie tylko wyjątkowe ukształtowanie terenu i ciekawa roślinność, ale też wiele efektownych formacji skalnych, które w wyniku działań Matki Natury przybrały bardzo oryginalne formy. Do najsłynniejszych formacji skalnych należą: Skull Rock (GPS tutaj), Arch Rock (GPS tutaj), Split Rock (GPS tutaj), Heart Rock (GPS tutaj), Face Rock (GPS tutaj).

Joshua Tree National Park. Ciekawostki i informacje praktyczne

Skull Rock – skała przypominająca ludzką czaszkę

Split Rock to masywny głaz z dużym pęknięciem po całej jego długości

Wędrój szlakami parku Joshua Tree

Na pustynnych terenach parku narodowego Joshua Tree znajdują się liczne szlaki, dzięki którym we wspaniały sposób zbliżasz się do tego, co stworzyła natura. Spacer to najlepszy sposób na poznanie każdego miejsca a wykonując krótkie wędrówki masz możliwość podziwiać fascynujące krajobrazy, które tworzą wyjątkowe rośliny, skały i zwierzęta. W trakcie naszego pobytu w Joshua Tree udało nam się zrobić szlaki: Jumbo Rock, Live Oak, Split Rock, Hidden Valley, Barker Dam, które mocno polecam.

Geology Tour Road to najpiękniejsza droga przez park. Jest to 30-kilometrowa droga gruntowa, ale spokojnie, nie musisz mieć auta z napędem na 4 koła.

Na szlakach parku Joshua Tree

Mały mieszkaniec parku Joshua Tree. Cokolwiek to nie było poruszało się zwinnie

Odwiedź punkt widokowy Keys View

Ten epicki punkt widokowy w parku narodowym Joshua Tree zapewnia spektakularne widoki na rozległy obszar Doliny Coachella. Z punktu widokowego możemy dostrzec m.in. uskok San Andreas, dwie najwyższe góry południowej Kalifornii: Mount San Jacinto i Mount Gorgonio, miasto Palm Springs a w pogodne dni również Morze Salton.

Keys View Joshua Tree

Informacje Praktyczne

 • Podobnie jak w Dolinie Śmierci ze względu na wysokie temperatury powietrza najlepszymi porami roku na zwiedzanie parku narodowego Joshua Tree jest jesień i wiosna. Jeśli nie masz wyboru i musisz odwiedzić park latem staraj się zwiedzać teren jak najwcześniej i weź ze sobą dużo wody.
 • Najłatwiejszym sposobem poruszania się po Joshua Tree jest własny samochód. Transport publiczny do parku jest ograniczony a autobusy wahadłowe nie kursują ( Tutaj możesz sprawdzić szczegółowe rozkłady jazdy i trasy autobusów)
 • Skorzystaj z kary America the Beautiful, pozwalającą na wjazdy do większości parków narodowych USA bez dodatkowych opłat.
 • Istnieją trzy główne wejścia do parku Joshua Tree: Wejście zachodnie – główne (Centrum dla zwiedzających Joshua Tree). Z tego wejścia korzystają goście przyjeżdżający od strony Los Angeles/ San Diego/ Palm Springs. Wejście północne (Oasis Visitor Center) dla gości przyjeżdżających od strony Las Vegas i wejście południowe (Cotton Visitor Center) jest to wejście, które prowadzi przez cały park. Z tego wejścia korzystają goście przyjeżdżający od strony Phoenix/ Nowego Meksyku/ Indio.
 • Joshua Tree otwarty jest 24 godziny na dobę przez cały rok.
 • Wjeżdżając do parku zadbaj o pełny zbiornik paliwa, ponieważ na terenie parku nie ma stacji benzynowych.
 • Dobry GPS jest niezbędny. W Joshua Tree nie należy polegać na telefonie komórkowym do nawigacji, gdyż zasięg sieci komórkowych jest znikomy. Pamiętaj więc zawczasu pobrać mapy offline z Google Maps.
 • W parku Joshua Tree nie ma punktów gastronomicznych dlatego podczas wędrówek zawsze miej przy sobie wodę i jakieś przekąski.
 • Nie zapomnij okremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych, czapeczce z daszkiem bądź kapeluszu i apteczce podróżniczej, jeśli masz zamiar wspinać się po skałach.
 • Tereny pustynne są domem dla wielu niebezpiecznych zwierząt. Większość dzikich zwierząt jest aktywna w nocy oraz wcześnie rano.  Zazwyczaj zwierzęta atakują człowieka tylko w momencie sprowokowania albo gdy czują się zagrożone. Mimo to zawsze zachowuj bezpieczną odległość i zwracaj uwagę gdzie stawiasz nogi i gdzie kładziesz ręce. 
 • Po więcej informacji możesz zajrzeć na oficjalną stronę Joshua Tree.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *