W lesie największych drzew świata. Park Narodowy Sekwoi. USA

Niewiele jest miejsc na ziemi, gdzie nadal można podziwiać jedne z największych istot naszej planety. Budzące podziw starożytne drzewa Sekwoi o niewyobrażalnych rozmiarach rosną naturalnie tylko w wąskim zakresie pasma górskiego Sierra Nevada w Kalifornii i można je znaleźć w Parku Narodowym Sekwoi oraz w Parku Narodowym Kings Canyon. W rzeczywistości oba te parki znajdują się obok siebie i dzieli je zaledwie 50-kilometrowy odcinek pięknej drogi Kings Canyon Scenic Byway. Podczas naszej podróży skupiliśmy się głównie na Parku Narodowym Sekwoi, ale zahaczyliśmy również o jedną z ważniejszych atrakcji Parku Narodowego Kings Canyon.

Park Narodowy Sequoia USA

O Parku Narodowym Sekwoi

Park Narodowy Sequoia USA

Założony w 1890 roku drugi najstarszy Park Narodowy Stanów Zjednoczonych, którego nazwa wzięła się od gigantycznych drzew Sekwoja położony jest południowej części gór Sierra Nevada i zajmuje powierzchnię 1635 km2. 

Pierwszymi mieszkańcami obszaru obu parków byli Indianie Monachee. Po przybyciu Europejczyków ze względu na piękny czerwony kolor drewna sekwoi las był postrzegany jako dobre miejsce gospodarcze. Handel przemysłem drzewnym zakończył się pod koniec XIX wieku, kiedy Służba Parków Narodowych objęła tereny rezerwatów ochroną.

Park słynie nie tylko z oszałamiających olbrzymów w tym największego drzewa na świecie General Sherman (mierzony pod względem objętości), ale jest również domem dla Mount Whitney – najwyższego szczytu w 48 stanach USA, którego wysokość mierzy 4421 m.

Kilka faktów na temat Sekwoi

Park Narodowy Sequoia USA Fakty

Sekwoje to drzewa iglaste, które pierwotnie można było znaleźć na całej półkuli północnej. 

Sekwoje są największymi drzewami na ziemi pod względem całkowitej objętości drewna.

Najwyższą sekwoją jest Sekwoia Sempervirens. Sekwoja wznosi się na 116 metrów (dla porównania wysokość 37 piętrowego budynku) i została odkryta przez Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora w kalifornijskim Parku Narodowym Redwood w 2006 roku.

Nadbrzeżna sekwoja jest jednym z najszybciej rosnących drzew iglastych na świecie. Drzewa rosną tak długo, jak żyją. Liczenie słojów w pniu może wskazywać na wiek drzewa.  Naukowcy uważają, że wiele z największych żyjących gigantycznych sekwoi ma od 2000 do 3000 lat. Najstarszy odnotowany okaz przekroczył 3500 lat.

Sekwoje rozmnażają się poprzez nasiona w szyszkach, które w przeciwieństwie do drzew są bardzo małe.

Gigantyczne sekwoje to nie tylko żywe pomniki historii, ale także największe naturalne magazyny dwutlenku węgla na świecie, które przechowują węgiel w swoich pniach  (sekwoje mogą magazynować dziesięciokrotnie więcej dwutlenku węgla niż przeciętne drzewo). Niestety zmieniający się klimat sprawia, że drzewa, które przetrwały tysiące lat stają się coraz mniej odporne na zmiany klimatu. Szacuje się, że w roku 2021 aż 14% gigantycznych sekwoi zostało zniszczonych w wyniku ogromnych pożarów. W walce z najgorszym scenariuszem organizacja Archangel Ancient Tree Archive, która zajmuje się ochroną sekwoi od prawie 30 lat ruszyła z planem klonowania i zasadzaniem nowych drzew na całym świecie.

Krótkie pożary i rola ognia jest bardzo ważna w takich miejscach jak Parki Narodowy Sequoia i Park Narodowy Kings Canyon. Ciepło z ognia pozwala szyszkom sekwoi otworzyć się i upuścić nasiona w złożu świeżego popiołu żyznej gleby. Dodatkowo ogień przerzedza zarośla, dzięki czemu Sekwoje mają więcej światła i przestrzeni. Oba parki były pierwszymi parkami narodowymi na zachód od Mississippi, w których stosowano zalecane wypalanie jako sposób ochrony i zapewnienia długoterminowego przetrwania i odmłodzenia gigantycznych sekwoi. Chociaż kora sekwoi jest odporna na ogień, ponieważ zawiera duże ilości wody i tylko śladowe ilości żywic i olejków lotnych długie i niekontrolowane pożary występujące na skutek susz i zmian klimatu są bardzo poważnym zagrożeniem dla tych wyjątkowych drzew.

Sekwoje są bardzo wrażliwe i nie mogą żyć, jeśli zrobi się za gorąco bądź za zimno. Ponadto, aby drzewa mogły się rozwijać potrzebują tysięcy litrów wody dziennie. W miesiącach zimowych drzewa uzyskują część wody z topniejącego śniegu gór Sierra. Podczas suchych bezdeszczowych dni bardzo ważnym czynnikiem jest występowanie gęstej mgły, która kondensuje się na igłach sekwoi, tworząc kropelki wody. Część wody pochłaniana jest przez igły bezpośrednio, a część spływa na ziemię, dostarczając wodę do podszytu sekwoi w późniejszym czasie. Gigantyczne sekwoje potrzebują przepuszczalnej gleby. Ubijanie gleby przez chodzenie wokół płytkich korzeni może poważnie uszkodzić drzewa. 

Sekwoje potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby. Chodzenie wokół podstawy gigantycznych drzew może im zaszkodzić, ponieważ zagęszcza glebę wokół ich płytkich korzeni i uniemożliwia uzyskanie wystarczającej ilości wody.

Jak spędzić czas w parku narodowym Sekwoi?

Pokonaj 350 schodów i wejdź na szczyt Moro Rock

Najczęstszym powodem odwiedzania parku Sekwoi są oczywiście drzewa, ale zanim staniesz przed tymi niesamowitymi olbrzymami poświęć godzinę i wykonaj szlak, dzięki któremu dotrzesz na szczyt gigantycznej kopuły granitowej Moro Rock skąd będziesz mieć niesamowite widoki na Great Western Divide – pasmo górskie Sierra Nevada, które stanowi część granicy pomiędzy Parkiem Narodowym Sekwoi i Kings Canyon. Aby dotrzeć na szczyt płyty, musisz pokonać 350 schodów, które zbudowano już w latach 30. Moro Rock znajduje się 2050 metrów nad poziomem morza i wznosi się 75 metrów nad okolicą. Niektóre szczyty pasma górskiego Sierra Nevada sięgają 3962 metrów. 

Park Narodowy Sequoia USA Moro Rock

Na szczycie Moro Rock

Park Narodowy Sequoia USA Moro Rock

Przejdź  pod tunelem powalonej sekwoi / Tunnel Log

Odwiedzając park Sekwoi możesz doświadczyć czegoś naprawdę niezwykłego. A mianowicie przejść bądź przejechać przez tunel upadłej sekwoi. Wyjątkowy tunel log powstał po tym, jak gigantyczna sekwoja spadła na drogę Crescent Meadow Road pod koniec 1937 roku w wyniku “przyczyn naturalnych”. Kiedy drzewo spadło miało 83,8 metra wysokości i 6,4 metra średnicy u podstawy. Wiek drzewa nie został określony, ale prawdopodobnie przekroczył 2000 lat. Wycięty tunel w drzewie ma wymiary  5,2 metra szerokości i 2,4 metra wysokości.

Przejdź szlakiem wielkich drzew / Big Trees Trail

Jak sama nazwa wskazuje jest to szlak, który prowadzi obok licznych olbrzymich drzew. Wędrówka szlakiem jest krótka, ale zapewnia imponujące widoki. Na szlaku znajdziesz wyjątkowe drzewo ze wbitą w nim skałą.

Park Narodowy Sequoia USA Big Trees Trail
Park Narodowy Sequoia USA Big Trees Trail
Park Narodowy Sequoia USA Big Trees Trail

Stań przed potężnym General Sherman Tree

General Sherman to gigantyczna sekwoja, która pod względem objętości jest największym znanym drzewem na Ziemi. To niesamowite drzewo ma 83 metrów wysokości i ponad 11 metrów szerokości u podstawy. Uważa się, że drzewo ma od 2300 do 2700 lat.

23 września 2021 roku drzewo Generała Shermana pojawiło się w wiadomościach. W wyniku ogromnego pożaru wywołanym piorunami strażnicy owinęli masywny pień drzewa specjalnym kocem ognioodpornym podobnym do foli aluminiowej.

General Sherman Tree

General Sherman Tree. 

General Sherman Tree

Sekwoja General Sherman została nazwana na cześć generała dywizji armii Stanów Zjednoczonych Williama T. Shermana, który znany jest ze zdobycia miasta Atlanta 

Spaceruj szlakiem gaju Grant Grove w Parku Narodowym Kings Canyon i odwiedź ogólne drzewo dotacji/ General Grant Tree

Gaj Grant Grove jest jedną z głównych atrakcji parku narodowego Kings Canyon i jest domem dla drugiego co do wielkości drzewa na świecie. Zanim w 1931 roku zostały wykonane dokładne pomiary sekwoi General Sherman, drzewo General Grant było uważane za największe drzewo na świecie i za sprawą prezydenta Calvina Coolidge zyskało nazwę “Narodowej choinki bożonarodzeniowej’.

W zagajnikach Grant Grove w Parku Narodowym Kings Canyon

General Grant Kings Canyon

Sekwoja General Grant została nazwana na cześć 18 prezydenta Stanów Zjednoczonych Ulyssesa S. Granta

Kings Canyon USA

Informacje praktyczne

  • Park Narodowy Sekwoi najlepiej jest odwiedzić w okresie poza zimowym. Zimą w parku można spodziewać się śniegu, przez co zwiedzanie terenu będzie trudniejsze i ograniczone. 
  • Najłatwiejszym sposobem poruszania się po parku jest własny samochód, aczkolwiek na terenie rezerwatu działają również autobusy wahadłowe.
  • Skorzystaj z kary America the Beautiful, pozwalającą na wjazdy do większości parków narodowych USA bez dodatkowych opłat.
  • Do Parku Narodowego Sekwoi można wjechać z dwóch kierunków. Najczęściej używany wjazd znajduje się na drodze nr 198 przy miasteczku Three Rivers. Drugi wjazd znajduje się na drodze nr 180 i jest rekomendowany dla samochodów kempingowych, które są nieco dłuższe. Obie drogi są typowo górskie, więc trzeba liczyć się z tym, że jazda jest nieco wolniejsza.
  • Park Narodowy Sekwoi otwarty jest 24 godziny na dobę przez cały rok.
  • Wjeżdżając do parku zadbaj o pełny zbiornik paliwa, ponieważ na terenie parku nie ma stacji benzynowych.
  • Dobry GPS jest niezbędny. W Parku Narodowym Sekwoi nie należy polegać na telefonie komórkowym do nawigacji, gdyż zasięg sieci komórkowych jest znikomy. Pamiętaj więc zawczasu pobrać mapy offline z Google Maps.
  • Na terenie parku znajdują się punkty gastronomiczne. 
  • Gaje sekwoi są domem dla wielu niebezpiecznych zwierząt w tym z pozoru nie groźnie wyglądających niedźwiedzi, które potrafią włamać się do samochodu i dlatego też pozostawiając auto na parkingu należy zabrać ze sobą wszystkie apetycznie pachnące smakołyki.
  • Po więcej informacji możesz zajrzeć na oficjalną stronę Sequoia National Park.