Park Narodowy Yosemite. USA

Majestatyczne krajobrazy przecudnych łąk, lasów, czystych strumieni, jezior, a także wspaniałych gajów sekwoi tworzą jedno z najbardziej dostępnych miejsc na świecie, w którym można zobaczyć moc epoki lodowcowej oraz wynik działań sił geologicznych, które przekształciły powierzchnię ziemię i ukształtowały naszą planetę.

Położony w kalifornijskim pasmie górskim Sierra Nevada, Park Narodowy Yosemite został utworzony w 1890 roku i jest trzecim najstarszym chronionym rezerwatem przyrody w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż Park Narodowy Yosemite znany jest przede wszystkim z licznych wodospadów (w tym najwyższego wodospadu w Ameryce Północnej) i wysokich granitowych klifów, znaleźć tu można prawie wszystko, czego miłośnik przyrody może pragnąć przebywając na świeżym powietrzu. 

Park Narodowy Yosemite co zwiedzić

Na tle najbardziej rozpoznawalnego widoku Parku Narodowego Yosemite. Po lewej za nami El Capitan. Na dalszym planie widać wierzchołek Half Dome. Po prawej Glacier Point ze słabo widocznym wodospadem Bridalveil.

Ewolucja Doliny Yosemite

50 milionów lat temu obecny obszar Parku Narodowego Yosemite składał się z łagodnie pofałdowanych wzgórz i kilku mniejszych strumieni. Na przestrzeni lat jeden zbiornik wodny zaczął się umacniać bardziej niż pozostałe a rzeka Merced wiła się przez płytkie wgłębienie w dolinie, co było genezą tego, co ostatecznie ukształtowało ścieżkę doliny.

40 milionów lat później ten spokojny teren o zalesionym krajobrazie doświadczył zmian i to, co kiedyś było łagodnymi wzgórzami, zaczęło wznosić się w bardziej wyraźne szczyty. 

Mniej więcej 3 miliony lat temu obszar Yosemite zaczął się jeszcze bardziej drastycznie zmieniać i zalesione wzgórza, które niegdyś dominowały w krajobrazie, zaczęły przypominać suche kaniony a wybijające w górę szczyty nabierały bardziej postrzępionego wyglądu. Na skutek zmian klimatu, temperatury w dolinie ochłodziły się co było skutkiem tego, że niegdyś bujny krajobraz zaczął się przerzedzać.

Około 1 miliona lat temu, kiedy lodowce opadły na dolinę Yosemite, wypełniając masywny rowek doliny solidnym lodem, część doliny i otaczające ją skały były całkowicie pokryte lodem. Marsz lodowców doprowadził do tego, że krajobraz doliny wyrzeźbił się w jeszcze bardziej stromy tunel. 

30 000 lat później przez dolinę przeszła mniejsza, aczkolwiek wciąż masywna pokrywa lodowa, znana jako lodowiec Yosemite, która posłużyła do dalszego wygładzania masywnych ścian, które uzyskały swój wyjątkowy kształt. 

Minęło kolejne 10 000 lat aż resztki lodowcowa w końcu się stopiły, pozostawiając najpierw ogromne jezioro, a następnie zmieniając się w nieckę mułu i gliny lodowcowej stworzyły fantastyczny fundament niesamowitej doliny utworzonej w kształcie litery “U” z niesamowicie masywnymi granitowymi klifami, które otaczają wąskie bujnie zalesione dno doliny.

Modrosójka Czarnogłowa Yosemite

Przepiękna Modrosójka Czarnogłowa, która występuje praktycznie wszędzie w Ameryce Północnej

Jak spędzić czas w Parku Narodowym Yosemite?

W zależności od tego ile masz czasu na zwiedzanie Parku Narodowego Yosemite będziesz musiał dokonać nie zawsze przyjemnych wyborów. Mieliśmy tą przyjemność spędzić w parku dwa dni i dzięki temu jeden dzień poświęciliśmy wędrówce szlakiem Mgły a drugiego dnia spokojnie poznawaliśmy inne atrakcje, które oferuje to wyjątkowe miejsce. Oto lista atrakcji, które według nas powinieneś doświadczyć. 

TUNNEL VIEW

Tunnel View to ponadczasowy i jeden z najlepszych widoków nie tylko w samym Parku Narodowym Yosemity, ale i w całej Kalifornii. Z punktu widokowego rozpościera się niezapomniany widok na Dolinę Yosemite i trzy kultowe atrakcje parku: El Capitan po lewej, wodospadem Bridalveil po prawej i wypośrodkowaną daleko w tle Half Dome. 

Park Narodowy Yosemite atrakcje

WĘDRÓWKA SZLAKIEM MGŁY/ MIST TRAIL

Mist Trail to wyjątkowy szlak w Parku Narodowym Yosemite i muszę przyznać, że ta wędrówka, która prowadziła nas przez fantastyczne miejsca wzdłuż rzeki Merced była najcięższą wędrówką spośród wszystkich, które wykonaliśmy w trakcie naszego Road Tripu po Stanach Zjednoczonych. Cała trasa zajęła nam około 6-7 godzin, ponieważ zdecydowaliśmy się na bardziej rozszerzony spacer. Na naszej drodze mogliśmy podziwiać oszałamiające wodospady Fernal oraz Nevada, które wynagrodziły każdą kroplę potu spływającą po naszych plecach.

Mist Trail początek wspaniałej męczarni 🙂

Wodospad Fernal/ Fernal Fall Yosemite

Wodospad Fernal/ Fernal Fall

Wodospad Fernal/ Fernal Fall Yosemite

Jak się trochę postaram to cykam takie foty, że ho! 🙂

Ścierzkami Mist Trail

Mist Trail Yosemite
Mist Trail Yosemite

Na zdjęciach tego ni zobaczysz, ale uwierz mi niektóre stopnie, które prowadzą w górę mają po 40 cm. Mierzyłam własnym butem 😉

Szczyty Liberty Cap i Mount Broderick ze szlaku Mgły/ Mist Trail

Mist Trail Yosemite

Wodospad Nevada wzdłuż wędrówki Mgły/ Mist Trail

Chris na tle wodospadu Nevada

Nevada Fall Yosemite
Nevada Fall Yosemite

Fenomenale widoki na szlaku Mgły/ Mist Trail

COOK’S MEADOW LOOP TRAIL

To krótki i bardzo łatwy szlak, który oferuje malownicze widoki na wodospad Yosemite oraz Half Dome.

COOK'S MEADOW LOOP TRAIL

Łąka Cooka z widokiem na Half Dome po prawej

Yosemite Valley Swinging Bridge/ Most obrotowy w Dolinie Yosemity

Merced Yosemite National Park

Widok na rzekę Merced z mostu obrotowego

LOWER YOSEMITE FALLS

Wodospad Yosemite, który jest najwyższym wodospadem w Ameryce Północnej składa się z trzech oddzielnych wodospadów: Wodospadu Górnego/Upper Yosemite Fall (spadającego na 440 metrów), Środkowych Kaskad/Middle Cascades (spadających na 206 metrów) i Wodospadu Dolnego/Lower Yosemite Fall (spadającego na 98 metrów). Jeśli chcesz podziwiać górną część wodospadu możesz się udać na około 12-kilometrową wędrówkę szlakiem Upper Yosemite Falls. My ze względu na to, że dzień wcześniej przeszliśmy szlak mgły, postanowiliśmy odwiedzić tylko dolną część wodospadu i w sumie dobrze zrobiliśmy, bo park odwiedziliśmy w okresie mało atrakcyjnym, jeśli chodzi o wodospady Yosemite.

Yosemite Falls

Słabiutka dolna część wodospadu Yosemite

VALLEY VIEW / GATES OF THE VALLEY

Valley View to przepiękny widok przedstawiający El Capitan, rzekę Merced i wodospad Bridalveil. To wspaniałe miejsce do oglądania wschodów i zachodów słońca albo jak w naszym przypadku dramaturgi wywołanej mocnym zachmurzeniem. Jeśli tak jak my trafisz na szare mocno zachmurzone niebo, nie przejmuj się i korzystaj z tej wyjątkowej chwili. Chwytaj aparat i szybko rób nie byle jakie zdjęcia.

El Capitan Yosemite

Po lewej El Capitan, po prawej ciurkający wodospad Bridalveil/ Bridgalveil Fall, u dołu rzeka Merced/ Merced River. To zdjęcie zrobiłam, zanim pogoda przyprawiła nas o dreszcze.

El Capitan Yosemite

Klimat równie fascynujący, jak zachód słońca.

ZOBACZ JAK WSPINACZE WALCZĄ Z EL CAPITAN – NAJWIEKSZYM MONOLITEM NA ŚWIECIE

El Capitan, olbrzymia granitowa formacja skalna i jeden z najbardziej fascynujących cudów natury Stanów Zjednoczonych jest jednym z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych na całym świecie. Olbrzymia ściana wznosi się na 2307 m n.p.m i po raz pierwszy została zdobyta w 1958 roku przez trzech wspinaczy: Warren Harding, Wayne Merry i George Whitmore, którym wspinaczka po ścianie klifu zajęła 47 dni.

W roku 2017 Alex Honnold został pierwszym i jedynym wspinaczem, który wspiął się po ścianie klifu bez lin. Zajęło mu to 3 godziny i 56 minut.

W czerwcu 2018 roku Alex Honnold i Tommy Caldwell ustanowili rekord prędkości wspinania się na El Capitam z czasem 1 godziny 58 minut i 7 sekund.

 

Mali wielcy ludzie 🙂

Informacje Praktyczne

Mist Trail Yosemite
  • Park Narodowy Yosemite słynie przede wszystkim ze swoich wodospadów dlatego najlepiej jest odwiedzić park w okresie wiosennym, aczkolwiek my w okresie letnio-jesiennym nie mogliśmy narzekać na brak atrakcji, które oferuje park.
  • Najłatwiejszym sposobem poruszania się po parku jest własny samochód, aczkolwiek na terenie rezerwatu działają również autobusy wahadłowe.
  • Skorzystaj z kary America the Beautiful, pozwalającą na wjazdy do większości parków narodowych USA bez dodatkowych opłat.
  • Park Narodowy Sekwoi otwarty jest 24 godziny na dobę przez cały rok.
  • Park Narodowy Yosemite jest domem dla wielu niebezpiecznych zwierząt w tym z pozoru nie groźnie wyglądających niedźwiedzi, które potrafią włamać się do samochodu i dlatego też pozostawiając auto na parkingu należy zabrać ze sobą wszystkie apetycznie pachnące smakołyki.
  • Po więcej informacji możesz zajrzeć na oficjalną stronę Yosemite National Park.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *