Pacific Coast Highway. Podróż wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego kalifornijską “jedynką”.

Pacific Coast Highway

Tak jak w 2019 roku kalifornijska 1 była dla nas ostatnim odcinkiem naszego Road Tripu po Stanach Zjednoczonych, tak dzisiejszy wpis jest już ostatnim wpisem z tamtejszej podróży, którą na pewno zawsze będziemy miło wspominać.  

Pacific Coast Highway to ponad 700-kilometrowa trasa z piękną linią brzegową, która zaraz obok Route 66 jest jedną z najsłynniejszych autostrad w Stanach Zjednoczonych. Droga słynie ze spektakularnej scenerii Oceanu Spokojnego i stromych klifów zachodniego wybrzeża Kalifornii. Chociaż większość, podróżników preferuje przejechanie słynną jedynką z północy na południe my od samego początku wiedzieliśmy, że po opuszczeniu majestycznych parków drogą CA-1 przejedziemy w kierunku przeciwnym, czyli z Los Angeles do San Francisco. Na naszej trasie, którą rozłożyliśmy sobie na dwa dni pojawiło się oczywiście kilka krótkich przystanków między innymi w Santa Barbara, San Simoen czy Santa Cruz oraz nie zabrakło turystycznych “must-see”, o których za chwile dowiesz się nieco więcej.

Kalifornijska 1 w 2 dni

Przejazd z Los Angeles do San Simeon przez Santa Barbara
ZWIEDZANIE: Spacer po bulewar SANTA BARBARA, + lunch bij Lucky Penny’s, spacer po bulewar MORRO BAY

Przejazd z San Simeon do Santa Cruz
ZWIEDZANIE: PIEDRAS BLANCAS ELEPHANT SEAL, przytanki: WILLOW CREEK, McWAY FALLS, PFEIFFER BEACH, BIG SUR – BIXBY CREEK BRIDGE & HURRICANE POINT, MONTEREY, SANTA CRUZ spacer po plaży wzdłuż BEACH BOARDWALK (najstarszy park rozrywki w Ameryce)

Atrakcje turystyczne na kalifornijskiej jedynce

SANTA BARBARA

Około dwóch godzin na północ od Los Angeles znajduje się małe nadmorsie miasteczko Santa Barbara. Miasteczko słynie z gór Santa Ynez,  szerokich piaszczystych plaży, a także kilku regionów winiarskich, z których za najlepsze uważane są doliny Santa Ynez i  Santa Maria. Jedną z fajniejszych rzeczy do zrobienia w Santa Barbara jest odwiedzenie Stearns Wharf. Stearns Wharf to najstarsze drewniane molo w stanie Kalifornia, które zbudowano w 1872 roku. Oprócz spaceru po pięknym można się udać do miasta, aby poznać kilka zabytkowych budowli. 

Santa Barbara, USA ROAD TRIP
Santa Barbara, USA ROAD TRIP

CIEKAWOSTKA: W wodach otaczających Santa Barbara pływa ponad 27 różnych gatunków wielorybów i delfinów. Nie bez powodu więc kanał Santa Barbara jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji oceanicznych zwierząt na zachodnim wybrzeżu. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu koniecznie skorzystaj z okazji i wybierz się na wycieczkę oceaniczną, dzięki której z pewnością doznasz niesamowitych emocji. 

Santa Barbara, USA ROAD TRIP

MORRO BAY

Morro Bay to nadmorska wioska rybacka położona wzdłuż autostrady CA-1, której punktem rozpoznawczym są pozostałości dawno wygasłych wulkanów. W Morro Bay zobaczysz ogromną skałę o nazwie Morro Rock, która została uznana za historyczny punkt orientacyjny Kalifornii.

Morro Bay
Morro Bay
Morro Bay

San Simeon, Piedras Blancas Elephant Seal Rookery

Jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy do zrobienia w San Simeon jest oglądanie koloni słoni morskich leniuchujących w piasku na jednej z plaży poszarpanej linii brzegowej oceanu.

San Simeon, Piedras Blancas Elephant Seal Rookery

CIEKAWOSTKI: Słonie morskie biorą swoją nazwę od dużej trąby dorosłego samca, która przypomina trąbę słonia.

San Simeon, Piedras Blancas Elephant Seal Rookery

Słoń północny jest największą foką na półkuli północnej i drugą co do wielkości foką na świecie (po słoniu południowym). Samce słoni ważą tyle, co mała ciężarówka.

San Simeon, Piedras Blancas Elephant Seal Rookery

Maksymalna długość życia samców wynosi 14 lat, samice mogą zyć ponad 20 lat.

Słonie morskie spędzają do 80% swojego życia w oceanach i potrafią wstrzymać oddech na ponad 100 minut.

San Simeon, Piedras Blancas Elephant Seal Rookery

Podczas odpoczynku na plaży foki poszczą i nie jedzą. Co więcej, przez większość czasu nawet nie oddychają, aby oszczędzać wodę i energię.

San Simeon, Piedras Blancas Elephant Seal Rookery

Krajobrazy Pacific Coast Highway

Na trasie kalifornijskiej 1 nie brakuje malowniczych przystanków. Jeśli Ci się nie śpieszy, koniecznie zatrzymuj się tam, gdzie tylko się da 🙂

Pacific Coast Highway.

 McWAY FALLS

McWay Falls to malowniczy ponad 24-metrowy wodospad położony w Parku Stanowym Julia Pfeiffer Bruns w regonie przybrzeżnym Big Sur. Wodospad jest aktywny przez wszystkie pory roku. Podczas odpływu wodospad McWay spada bezpośrednio do zatoczki na plaży, która powstała w wyniku osunięcia się osuwiska w 1983 roku natomiast podczas przypływu, kiedy woda oceanu dociera do podstawy klifów, strumień wodospadu wpada bezpośrednio do oceanu.

McWAY FALLS

PFEIFFER BEACH

Plaża Pfeiffer to jedna z najpopularniejszych plaż na środkowym wybrzeżu, która znana jest z dwóch rzeczy: Keyhole Arch i purpurowego pisaku. Keyhole Arch to skała słynąca z otworu w środku, który przypomina dziurkę od klucza, a fioletowy piasek to efekt osadów manganowych granatów przemieszczających się w dół wzgórz, zwłaszcza po silnej burzy. Najlepszym sezonem na zobaczenie fioletowego piasku jest okres zimy i wczesnej wiosny, kiedy w Kalifornii najwięcej spada deszczu.

PFEIFFER BEACH
PFEIFFER BEACH
PFEIFFER BEACH

BIG SUR – BIXBY CREEK BRIDGE & HURRICANE POINT

Żelbetonowy most łukowy Bixby Creek, znany również jako most Bixby Canyon, na wybrzeżu Big Sur jest jednym z najczęściej fotografowanych mostów w Kalifornii. Most Bixby został zbudowany w celu połączenia północnej części Kalifornii z częścią południową. Przed powstaniem mostu w sezonie zimowym mieszkańcy Big Sur byli praktycznie odcięci z powodu często nieprzejezdnej Old Coast Road, która prowadziła wzdłuż lądu. Budowa mostu rozpoczęła się 24 sierpnia 1931 roku a zakończyła 15 października 1932 roku.

Hurricane Point to jeden z najważniejszych punktów na CA-1 w regionie Big Sur, z którego rozpościera się szeroki krajobraz na północ, południe i zachód.

BIG SUR

SANTA CRUZ 

Chociaż Santa Cruz ma sporo do zaoferowania, to jednak większość turystów nie dociera daleko poza piaszczyste plaże, molo rybackie i wciąż popularną promenadę Santa Cruz Beach Boardwalk, która jest najstarszym parkiem rozrywki w kraju, działającym nieprzerwanie od 1915 roku.

Boardwalk oferuje ponad 40 przejażdżek i atrakcji. Na terenie wesołego miasteczka znajduje się wciąż działająca drewniana kolejka górska Giant Dipper z 1924 roku oraz karuzela Charles ID Looff z 1911 roku. 

Przed odwiedzeniem Santa Cruz warto sprawdzić, czy Boardwalk jest otwarty. My niestety mieliśmy pecha. Podczas naszej wizyty w Santa Cruz zabytkowe wesołe miasteczko było zamknięte i mogliśmy je podziwiać tylko i wyłącznie z plaży.

Santa Cruz
Santa Cruz
Santa Cruz

Ufff, długo to trwało, ale udało się i dotarliśmy do końca wspomnień naszej pierwszej podróży po Stanach Zjednoczonych, która dała nam wspaniały wspólny czas, niesamowite wspólne przeżycia i pamiątki w formie zdjęć, które wywołują ogromną radość w sercu i uśmiech na twarzy. 

Jeśli masz ochotę prześledzić naszą całą podróż z 2019 roku to zapraszam do odwiedzenia linków, które zamieszczone są poniżej. 

 

Pozdrawiam Agnieszka

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *